TÜBİTAK 11. Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması Ödülleri

TÜBİTAK 11. Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması Ödülleri

TÜBİTAK tarafından düzenlenen, 11. Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması’nın Ödül Töreni 26 Mayıs 2017 Cuma günü Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Kongre Merkezinde gerçekleştirildi.

Ortaokul öğrenimine devam etmekte olan öğrencileri temel bilim alanlarında çalışmalar yapmaya teşvik etmek, çalışmalarını yönlendirmek ve bilimsel gelişmelerine katkıda bulunmak amacıyla TÜBİTAK Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığı’nca (BİDEB) Biyoloji, Fizik, Kimya, Matematik alanlarında düzenlenen 11. Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışmasında toplam 36 proje ödül kazandı. Birincilik, i̇kincilik ve üçüncülük elde eden öğrencilere para ödülü de verildi.

Ödül töreninin açılış konuşmaları TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. A. Arif Ergin, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Müsteşar Yardımcısı Muhterem Kurt, Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci Gündoğan, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Gönen ve Eskişehir Valisi Azmi Çelik tarafından yapıldı.

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. A. Arif Ergin, tören bölge koordinatörlerine ve bölge koordinatör yardımcılarına Teşekkür Belgelerini sundu. Daha sonra da ödül alan öğrenciler sahneye davet edildi.

Bu yıl Biyoloji, Fizik, Kimya ve Matematik alanında düzenlenen yarışmada, her alanda üçer adet Teşvik Ödülü, üçer adet Üçüncülük Ödülü, ikişer adet Ikincilik Ödülü ve birer adet Birincilik Ödülü olmak üzere toplam 36 ödül verildi.

Kızlar Daha Çok Başvuruda Bulundu

Birincilik, İkincilik ve Üçüncülük alan öğrencilere TÜBİTAK tarafından para ödülünün de verileceği Yarışma için toplam 7 bin 905 proje başvurusu alındı. Yarışmaya başvuran 10 bin 918 öğrencinin 5 bin 936’sı kız, 4 bin 982’si erkek öğrenci oldu.

Biyoloji, Fizik, Kimya, Matematik olmak üzere dört alanda düzenlenen yarışmada projelerin ön değerlendirmeleri bölge jürilerince yapıldı. 17-20 Nisan 2017 tarihleri arasında Adana, Ankara, Bursa, Erzurum, İstanbul Asya, İstanbul Avrupa, İzmir, Kayseri, Konya, Malatya, Samsun ve Van olmak üzere 12 bölge merkezi ilde toplam 600 proje sergilendi ve bu sergilerde başarılı bulunan 96 proje 23-24 Mayıs 2017 tarihleri arasında Eskişehir’de düzenlenen Final Yarışması’nda sergilendi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin