Trans Kadınların Alternatif İş Deneyimleri

Trans Kadınların Alternatif İş Deneyimleri

SPoD’dan (Sosyal Politikalar Cinsiyet Kimliği ve Cinsel Yönelim Çalışmaları Derneği) Hilal Başak Demirbaş ve Serhat Kaçan’ın saha çalışmasını yürüttüğü 15 trans kadın ile yapılan ‘Trans Kadınların Alternatif İş Deneyimleri’ isimli araştırma projesi İstanbul Üniversitesi öğrencileriyle paylaşılacaktır. Trans kadınların seks işçiliği hariç çalışma hayatının diğer alanlarında da temsiliyetinin olduğunu göstermeyi ve bu alanlarda yaşadıkları problemleri de görünür kılmayı amaçlayan bu araştırmanın psikoloji bölümü öğrencileri ve konuya ilgi duyan öğrenciler için önemli olacağını düşünüyoruz. Sunumunu Hilal Başak Demirtaş’ ın gerçekleştireceği etkinliğe hepinizi bekliyoruz.
(Araştırmanın bulgularına transkadinlarinistihdami.org adresinden de ulaşabilirsiniz.)
Araştırmacılar hakkında:
Hilal Başak Demirbaş
Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nden mezun olduktan sonra aynı üniversitenin Genel Sosyoloji ve Metodoloji Yüksek Lisans Programına kabul edildi. Lisans ve yüksek lisans eğitim süresi boyunca çeşitli projelerin alan araştırmalarında yer aldı. Balıkçılık üzerine olan alan araştırması sonrasında ‘Alamana’ isimli belgeselin yapımcılığını üstlendi. Queer Documentaries web sitesinin proje sahibi ve içerik yöneticisidir. Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği / Türkiye Hapishane Çalışmaları Merkezi’nin (CİSST/TCPS) “Türkiye Hapishaneler Enformasyon Ağı” projesinde LGBTİ ve yabancı uyruklu mahpus alt ağları temsilcisidir. CİSST/TCPS yönetim kurulu üyesidir. SPoD’un Akademi Alanı, Sakatlık ve LGBTİ Çalışmaları, Mahpus LGBTİ Çalışma Grubu’nda aktif olarak çalışmaktadır.
Serhat Kaçan
Marmara Üniversitesi Sosyoloji bölümünden mezun oldu, şu anda Sabancı Üniversitesi’nde Kültürel Çalışmalar yüksek lisansına devam ediyor. 2015 yılında Southern Illinois University Carbondale’da kamu politikaları yapımı üzerine yaz enstitüsüne katıldı. SPoD’un 2014 yılında “Cinsel Yolla Bulaşan Enfeksiyonlara Dur De!” adlı projesini yönetti. 2014-2016 yılları arasında SPoD’ta Akademik Alan Koordinatörlüğü yaptı. 2015 Eylül ayından beri trans kadınların istihdamındaki sorunlar üzerine araştırma yapmakta olan Kaçan, 2016 Nisan ayından bu yana da yönetim kurulunda yer almaktadır.

https://www.facebook.com/events/754482661343433/