Trakya Üniversitesi’ “Edirne Kırmızısı” Logo Tasarım Yarışması

trakya üniversitesi
Edirne Kırmızısı

Edirne Kırmızısının, Trakya Üniversitesi’nin kurumsal kimliğine kazandırılması kapsamında
hazırlanan “Edirne Kırmızısı Marka Stratejisi” dahilinde yürütülecek çalışmalarda kullanılmak üzere
bir logo tasarlanacaktır.

Edirne Kırmızısı
Türk Kırmızısı olarak da bilinen Edirne Kırmızısı, 18. yüzyılın ortalarına doğru ortaya çıkan bir renktir.
1740’larda Türkiye’den Avrupa’ya getirilen renk Fransa’da Rouge d’Andrinople olarak biliniyordu. Bu, aynı zamanda Edirne Kırmızısının uluslararası literatürdeki ismidir.
Çok zahmetli bir boyama sürecini içeren, uğrunda çokça emek ve paranın harcandığı, sırrını çözene ödüllerin verildiği, casusluk olaylarına konu olan Edirne Kırmızısı, 18. yüzyıl ortalarından Sanayi Devrimine kadar tekstil sektöründe oldukça revaçtaydı. Sanayi Devrimi sonrası fabrikasyon üretimin artmasının yanı sıra formülündeki zorluktan ötürü popülerliğini yitiren Edirne Kırmızısı renginin hammaddesi Rubia tinctorum olarak bilinen kökboya bitkisidir.

YARIŞMANIN KONUSU
Yarışmanın amacı; Trakya Üniversitesi’nin Kurumsal Kimliğine kazandırılması kapsamında Edirne Kırmızısının işlevsel kullanıma uygun, dijital ve basılı mecralarda kullanılabilecek, akılda kalıcı ve özgün bir logo tasarlanarak hayata geçirilmesidir.

YARIŞMANIN DUYURUSU
Trakya Üniversitesi web sitesi www.trakya.edu.tr ve edirnekirmizisi.trakya.edu.tr adresleri ile Trakya Üniversitesi’nin resmi sosyal medya hesaplarından duyurulacaktır.

YARIŞMA KOŞULLARI
Yarışmanın koşulları şu şekildedir:

1. Logo, Edirne Kırmızısını en iyi ve özgün şekilde temsil etmeli, içerik ve görsellik açısından ayırt edici nitelikte olmalıdır.

2. Yarışma T.C. vatandaşı olan ve Türkiye’de ikamet eden herkese açıktır.

3. Yarışmaya sadece bireysel başvuru kabul edilmektedir.

4. Yarışmaya Trakya Üniversitesi’nin seçici kurul üyeleri ve onların birinci derece yakınları katılamaz.

5. Yarışmaya katılım ücretsizdir.

6. Her katılımcı yarışmaya en fazla 3 eserle katılabilir.

7. Her bir tasarım A4 boyutunda zemine, uzun kenarı 10 cm’yi geçmeyecek şekilde yerleştirilecek, alt kısmında tasarımın küçültülmüş renkli ve siyah-beyaz halleri, kısa kenarı 2,5 cm’den büyük olmayacak şekilde yerleştirilmiş olmalıdır.

8. Çalışmalar aşağıda belirtilen teslimat adresine; Illustrator, Corel Draw, vb. gibi vektörel çizim tabanlı tasarım programlarından birinde hazırlanmış çalışma halinde, 300 dpi RGB renk formatında, JPEG ve PDF olarak dijital ortamda gönderilecektir. Koşullara uymayan logolar elenecektir.

9. Çalışmalarda form yönünden herhangi bir kısıtlama yoktur. Renk olarak ekte kodları verilen Edirne Kırmızısı rengi ağırlıklı olup yanına tamamlayıcı renkler kullanılabilir. Bu tamamlayıcı renklerde de herhangi bir kısıtlama yoktur.

10. Çalışmalar, TV ekranlarında, basılı materyallerde, renkli ve siyah-beyaz olarak kullanılabilecek, değer kaybetmeyecek, anlaşılabilir tasarımlar olmalıdır. Logonun çok çeşitli amaçlar için kullanılabileceği göz önünde bulundurularak (antetli kağıt, faks, dergiler, broşürler, kitapçıklar, kitaplar, programlar, pankartlar, posterler ve benzeri her türlü basılı materyal, çeşitli tekstil malzemeleri, dijital medya, elektronik posta, web v.b. her türlü dijital ortama uygun nitelikte hazırlanması, büyütülüp küçültüldüğünde fonksiyonelliğini yitirmemesi gerekmektedir.

11. Logo tasarımının üzerinde katılımcıya ait isim, imza veya ayırıcı bir işaret bulunamaz. Bu tip ayrıştırıcı unsur bulunduran çalışmalar yarışma dışı bırakılır.

12. Birden fazla tasarımla katılanlar, her bir tasarım için ayrı bir katılım formu ile başvurmalıdır.

13. Katılım formu eksiksiz doldurularak yarışmacılar birer rumuz belirleyecektir. Birden fazla eser gönderenler aynı rumuzu kullanacaklardır.

14. Gönderilen çalışmalar, Türk Patent Enstitüsü tarafından daha önce korunmaya alınmamış ve tescil başvurusu yapılmamış olmalıdır.

15. Kopya olduğu anlaşılan eserler seçici kurul tarafından değerlendirilmeye alınmayacaktır.
Yarışmanın sonucunda seçici kurul herhangi bir eseri, herhangi bir ödüle layık görebileceği gibi eserin bu yarışmadan önce ya da bu yarışma ile eş zamanlı, başka bir yarışmaya katıldığını veya yarışma sonucunun ilan edildiği tarihten önce yayınlandığını veya eserin başkasına ait olduğunun ortaya çıkması durumunda, verilen ödül iptal edilecek ve yarışma için yapılmış tüm giderler ve sonrasında Trakya Üniversite’nin logoyu kullanarak yaptığı tüm giderler ilgiliden alınacaktır. Eğer kişiye ödülü verilmiş ise, ödülü iade edecektir. Bu iptal durumu, diğer ödül almış ve/veya alamamış yarışmacılar bakımından, hiçbir anlamda talep hakkı doğurmaz.

16. Yarışma; eserlerin ihtiyacı karşılamaması halinde ya da diğer herhangi bir nedenle tekrarlanabilir ve Trakya Üniversitesi, son teslim tarihi olan 18.12.2020 saat 17:00’den önce herhangi bir mazeret göstermeksizin yarışmayı iptal edebilir.

17. Trakya Üniversitesi katılımcıların eserleri ile ilgili izinler ve telif haklarıyla ilgili herhangi bir sorumluluk kabul etmez. Yarışma sırasında veya sonrasında üçüncü kişilerden gelebilecek olan telif taleplerinin sorumluluğu yarışmacıya aittir.

18. Yarışmada seçilen tasarımın tüm hakları Trakya Üniversitesi’ne devredilmiş sayılır. Tasarım sahibi, kullanılacak olan logoda hiçbir şekilde isim ve hak talebinde bulunamaz.

19. Ödül kazanan tasarımı Trakya Üniversitesi kullanma ve değiştirme hakkına sahiptir. Ödüle değer görülen eserin yüksek çözünürlükteki kopyası seçici kurul tarafından katılımcıdan talep edilebilir.
Seçici kurul, seçilen eserin sahibinden eser üzerinde değişiklik yapmasını isteyebilir. Bunun için Trakya Üniversitesi tarafından ödül dışında bir ödeme yapılamaz.

20. Eserler, seçici kurul tarafından yaratıcılık, özgünlük, uygulamadaki başarı kriterleri üzerinden değerlendirilecektir.

21. Yarışma sonunda birinci seçilen eser “Edirne Kırmızısı” logosu olarak belirlenecek ve herhangi bir süre sınırlanması olmaksızın etkinlikle ilgili olarak oluşturulacak her türlü basılı ve dijital materyal üzerinde kullanılacak, gerektiğinde sergilenecek veya ileride bir katalog olarak basılabilecektir.
Katılımcılara eserlerin basılı ve dijital materyal üzerinde kullanılması, sergilenmesi veya albüm oluşturulması için ayrıca telif ödenmeyecektir.

22. Yarışmacılar, gönderecekleri tasarımlar için belirtilen ödül dışında, herhangi bir ödül veya ücret kesinlikle talep edemez, yaptıkları başvurunun ardından yarışmadan çekilemezler. Yarışmaya katılanlar, yarışma şartlarını ve seçici kurul kararlarının tamamını kabul etmiş sayılırlar.

23. Seçici kurulca 1 (bir) logo eseri seçilecektir. Seçici kurul yarışmaya katılan eserlerden hiçbirinin Trakya Üniversitesi’nin ihtiyacını karşılamayacağına karar verirse logo, farklı koşullarda tasarlanmak üzere yarışma sonlandırılacaktır.

24. Yarışma sonunda sergilenmeye değer görülecek eserlerden oluşan bir online sergi
düzenlenecektir. Sergide yer alan eserlerin sahiplerine katılım belgesi verilecektir. Yarışmacılar sergilemede yer alacak eserleri ile ilgili herhangi bir ödül veya ücret kesinlikle talep edemez.

ÖDÜLLER
Yarışma sonucunda sadece bir adet logo Trakya Üniversitesi’ne ait Edirne Kırmızısı resmi logosu olarak tayin edileceğinden sadece birinci olan esere “13 inç MacBook Pro”* ödülü verilecektir.
Diğer eserler için herhangi bir ödeme yapılmayacaktır.
*Apple 13 inç model MacBook Pro with Touch Bar: 1.4 GHz 4 Çekirdekli İşlemci, 3.9 GHz’e kadar Turbo Boost 256 GB Depolama Kapasitesi Touch Bar ve Touch ID

YARIŞMA TAKVİMİ
Yarışma Başvuru Tarih Aralığı: 16 Kasım 2020 – 18 Aralık 2020
Son Teslim Tarihi: 18 Aralık 2020 saat 17.00’ye kadar
Sonuçların İlan Edilme Tarihi: 30 Aralık 2020

YARIŞMAYI YAPAN KURUM
T.C. Trakya Üniversitesi

ESERLERİN TESLİM EDİLECEĞİ ADRES
edirnekirmizisi@trakya.edu.tr