TRABZON İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ BİLİM ŞENLİĞİ

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası, Trabzon Valiliği ve Trabzon İl Milli Eğitim Müdürlüğü nün işbirliğinde düzenlenen, Mesleğini Keşfet Küçük Mucitler Proje Yarışması nın sergi ve ödül töreni TTSO giriş katında gerçekleştirildi.

Törene Trabzon Valisi Dr. Recep Kızılcık, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Süleyman Çakar, TTSO Yönetim Kurulu Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, Yönetim Kurulu üyeleri, projeleri hazırlayan öğrenci ve rehber öğretmenler ile davetliler katıldı.

Valimiz Sayın Dr. Recep Kızılcık; “Çocuklarımızı hangi alanda istidadı varsa küçük yaştan itibaren o alanlarda yetiştirmeliyiz”;

Törende konuşan Trabzon Valisi Dr. Recep Kızılcık, bu projelerin ülkenin geleceği açısından çok önemli olduğunu söyledi. Ülke olarak önlerinde 2023 hedefleri bulunduğunu hatırlatan Vali Kızılcık, “Dünyanın en büyük 10 ekonomi arasına girebilmek, daha yaşanılabilir bir ülke olmak, kişi başına düşen milli geliri 25 bir dolar seviyesine çıkartmak, daha güçlü bir Türkiye oluşturmak için çocuklarımızın bu anlayışla yetişmesi çok önemli. Bugün ülkemizin cari açık problemi var. Özellikle 50 milyar doların üzerinde bir kaynağı enerjiye veriyoruz. Bunun giderilmesi genç beyinlerin düşünerek tasarlayarak yeni projeler geliştirmesine, bu buluşlar ve inovasyon sayesinde bilgi yoğun ürünlerin üretilmesine ve bunların pazarlanmasına bağladır. Cari açık ancak bu şekilde azaltılabilir ve daha güçlü bir ülke haline gelebiliriz” dedi.

Çocukların küçük yaştan itibaren hangi alanda istidadı varsa o alanda eğitim almaya ve uzmanlaşmaya yönlendirilmesinin önemine işaret eden Vali Kızılcık, bu anlayışın, çocukların daha başarılı yetişmelerine imkan sağlayacağının altını çizdi.

İldeki diğer kurum ve kuruluşları bu tür projeleri daha çok önemsemeye ve destek vermeye davet eden Vali Kızılcık, “Bu tür projeleri sadece TTSO değil ilimizdeki tüm kurum ve kuruluşların çok daha fazla önemsemesi, öğretmenlerin ve öğrencilerin bu yönde teşvik edilmeleri, taltif edilmeleri gerekir. Bu projelerde emeği geçenleri tebrik ediyorum, TTSO ya da teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Milli Eğitim Müdür Vekilimiz, Milli Eğitim Müdür Yardımcımız Sayın ÇAKAR;

Törende yaptığı konuşmada:

“Bu yarışmayla öğrencilerin; ilgi ve yeteneklerini keşfetmeleri, proje tasarlama, geliştirme ve uygulama deneyimi edinmeleri, araştırma, problem çözme becerilerini geliştirmeleri, bilimsel düşünme yeteneği ve yeterliliği kazanmaları, ekip halinde çalışma deneyimi kazanmaları, bilgi ve teknolojileri kullanmaları, hedeflenmektedir.

Bu yıl Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası ile birlikte 4. sünü gerçekleştirdiğimiz yarışmaya 44 proje ile 120 öğrenci ve 35 danışman öğretmen katılmıştır. Projelerinin değerlendirilmesinde projelerin özgünlüğü, projenin uygulanabilirliği, projeyi öğrencinin benimsemesi, projeye hacirc;kimiyet, dosya puanı, sunum başarısı ve teknikleri, projeye öğrenci katkısı gibi kriterler göz önünde bulundurulmuştur.

Bugün Trabzon Millicirc; Eğitim Müdürlüğüne bağlı Merkez ve ilçelerdeki İlköğretim Okullarının 6, 7 ve 8. Sınıflarında öğrenim gören öğrencileri kapsayan ldquo;Mesleğini Keşfet Küçük Mucitlerrdquo; Proje yarışmasında ödül alan 15 projenin hepsi bizim için aynı değerdedir. Sıralama yapılmamıştır, duyuru ve ilanlarda 15 projenin ismi rastgele sıralanmıştır. Listedeki birinci sırada yer alan proje ile 15. Sırada yer alan proje arasında bir puan farkı yoktur. Kaybedeni olmayan bu yarışmaya katılan öğrencilerimizi ve danışman öğretmenlerimizi tebrik ediyorum.

Meslekicirc; teknik eğitimin geliştirilmesinde, yaygınlaştırılmasında, bu projede olduğu gibi öğrencilerimizin beceri ve yeteneklerinin artırılmasında her zaman yanımızda olan, bize destek veren, paylaşarak güç katan Ticaret ve Sanayi Odasının değerli Başkanı ve çalışanlarına teşekkür ediyorum.” dedi.
Mesleğini Keşfet Küçük Mucitler Proje Yarışması nda sergilenen çalışmalar ve bu çalışmaların yapıldığı okullar şu şekilde:

Akçaabat Abdullah Fazıl Ağanoğlu İ.O. – Titreşimli Cüzdan

Merkez Namık Kemal İlköğretim Okulu ndash; Dönen Kitaplık

Akçaabat Mehmet Arslantürk İ.O. – Otogar Ev

Merkez Yol-İş Sendikası İlköğretim Okulu ndash; Ayak Faresi

Düzköy Doğankaya İlköğretim Okulu ndash; Yazı ve Çizim Masası

Düzköy H.Mehmet Ofluoğlu İ.Ö.O. – Çok Amaçlı Baston

Hayrat Yatılı İlköğretim Bölge Okulu – Oturursan Çalışırım, Oturmazsan Darılırım

Akçaabat Abdullah Fazıl Ağanoğlu İ.O. – Çok Kullanışlı Yüzme Havuzu

Merkez Cumhuriyet İlköğretim Okulu ndash; Döner Elek

Merkez Cumhuriyet İlköğretim Okulu ndash; Tombing

Merkez Dumlupınar İlköğretim Okulu ndash; Labne Ye

Akçaabat Mehmet Arslantürk İ.O. – Açı Ölçer Cetvel

Akçaabat Abdullah Fazıl Ağanoğlu İ.O. – Çok Amaçlı Saha

Of Bölümlü Mehmet Akif Ersoy İ. O. – Yaylı Askı

Sürmene Çamburnu İlköğretim Okulu – Çöpümü Ayrıştırıyorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin