TR33 Bölgesi Öğretmenleri STEM’le Buluşuyor

STEM

STEM (Science, Technology, Engineering, Maths) Eğitimi isminin baş harflerine ait Fen Bilimleri, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik disiplinlerinin bütünleştirilmesi yoluyla oluşturulmuş bir eğitim yaklaşımıdır. Bu yaklaşımda öğrencilerden gerçek dünya problemlerine disiplinler arası anlayışla çözüm bulmaları amaçlanmıştır. Ayrıca bu süreçte öğrencilerin öğretim programında yer alan kazanımlarla beraber 21.yüzyıl becerilerini de kazanmaları amaçlanmıştır. Güncellenen Fen Bilimleri öğretim programında da yer alan STEM Eğitimi uygulamalarının fen bilimleri derslerinde de uygulanması beklenmektedir. Bu proje ile gerçekleştirilmesi planlanan “TR33 Bölgesi Öğretmenleri STEM’le Buluşuyor” isimli eğitim ile öğretmenlerin STEM/FeTeMM odaklı kurgulanan fen bilimleri ders etkinlikleri uygulamalı olarak gerçekleştirilecektir. Bu yolla öğrencilerde geliştirilmesi beklenen problem çözebilme, eleştirel düşünme, girişimcilik, bilimsel süreç ve iletişim becerileri ile matematiksel, bilimsel/teknolojik ve dijital yetkinliklerinin geliştirilmesi amacıyla kullanılabilecek alternatif fen etkinliklerini tanıyacaklar ve STEM Eğitimi temelli etkinlikler tasarlama konusunda bilgi ve deneyim sahibi olacaklardır. Bununla birlikte katılımcı öğretmenlerin sınıf ortamında kullanılabilecek özgün yöntem, teknik ve materyallerle yapılabilecek zenginleştirme faaliyetleri ile yenilikçi öğrenme ortamları tasarımı konusunda bilgi ve tecrübe kazanmaları hedeflenmektedir.

26 – 30 Ağustos 2019 tarihleri arasında gerçekleşecek projede, STEM disiplinlerinin öğretiminde uzmanlaşmış eğitmenler tasarladıkları özgün STEM etkinlikleri eğitim projesi ile katılımcı öğretmenlerin STEM disiplinlerini özümsemesi ve günlük hayatla ilişkilendirmelerini sağlayacak öğrenme süreçleri sunulacaktır. Eğitimin bir kısmı Uşak Üniversitesi Eğitim Fakültesi dersliklerinde bir kısmı ise Uşak Bilim ve Sanat Merkezi Laboratuvarlarında gerçekleştirilecektir.

Projeye başvuru şartları şunlardır: Uşak, Kütahya, Afyonkarahisar veya Manisa illerinde bulunan MEB’e bağlı bir ortaokulda Fen Bilimleri öğretmeni olarak çalışıyor olmak.

Katılımcıların konaklama ve yemek giderleri proje bütçesinden karşılanacaktır. Ancak ulaşım bedelleri kendilerine aittir.

ETKİNLİKLER

Tanışma ve Buz Kırma Etkinlikleri
STEM Nedir? STEM’in Tarihçesi
Arduino Laboratuvarı
Teknoloji Destekli Isı Yalıtım Sistemleri Tasarımı
Temel Kodlama ve Mekatronik Sistemler
Uzay Çalışmaları ve Fen Bilimleri
Fen Bilimleri İçerikli Mobil Yazılım Geliştirme
Kendi santralimizi yapalım
Sakın Yumurtayı Düşürme
Kendi Etkinliğimi Tasarlıyorum
Dijital Hikaye ile Eğitsel Uygulamalar
Deniz Feneri Yapımı
Sera Gazı Etkisi
Rüzgar Enerjisinin Geleceği
Kendi Tasarımımızı Yapalım
STEM ürünlerinin değerlendirilmesi
Yaratıcı Etkinlikleri Değerlendirme

Proje Yürütücüsü
Dr. Öğr. Üyesi Ümran Betül Cebesoy (Uşak Üniversitesi Öğretim Üyesi)

Detay ve Başvuru : http://stem.usak.edu.tr

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin

one × one =