TOPUKLU YAYLASI DOĞA BİLİM KAMPI 3

Bu proje kapsamında amacımız; Topuklu Yaylası (Denizli, Beyağaç) ve çevre-sindeki eşsiz doğal alanlarını eğitim, araştırma ve gözlem amacıyla kullanarak, hedef kitlemiz olan 2013-2014 Eğitim Öğretim yılı sonunda 11. Sınıfı tamamlayıp, bir sonraki yıl üniversite sınavına hazırlanacak 40 öğrencimizin yaşadıkları evren ve doğa hakkında bilgi sahibi olmalarını sağlamak ve onları çevreye karşı duyarlı, kimlik bilincine sahip, farkındalığı yüksek bireyler olma yolunda hazırlanmalarında basamak olmaktır.

Bu yılki kamp tarihimiz 23-30 Haziran 2014 tarihleri olarak belirlenmiştir.

Bu yılki kampımıza 2013-2014 Eğitim Öğretim yılı sonunda 11. Sınıfı tamamlayıp, bir sonraki yıl üniversite sınavına hazırlanacak olan lise öğrencilerimiz katılabilirler.

Kampımızın tüm masrafları (kamp yerine ulaşım, konaklama ve yeme içme) TÜBİTAK tarafından karşılanmaktadır.

Projemizde kullanmayı planladığımız yer Denizli ilinin Beyağaç ilçesi sınırları içerisinde kalan Topuklu yaylasıdır. Yayla, Beyağaç (Denizli-Beyağaç 106 km) ilçe merkezine 21 km uzaklıkta yaklaşık 1700 rakımda bulunan, on beş hektar civarında kısmen dalgalı bir düzlüktür. Çevresinde, yaşları genelde 1000 yılı geçmiş çok sayıda karaçam (Pinus nigra) ağacı olan bir anıt ormanla çevrilidir. Bölge aynı zamanda çok sayıda soğuk ve kaliteli içme suyu kaynakları (Sandras içme suları) ile de ünlüdür. Piknik alanı, çadırlı kamp veya sportif kamplar için uygun bir ortama sahiptir. Yaylanın batısındaki tepelerden Gökova körfezini ve yaz günlerinde gün batımını izlemek mümkündür. Beyağaç Topuklu Yaylası çevre dostu olarak güneş enerjisiyle aydınlatılmaktadır. Yaylada restoran, fırın, tandır kuyusu ve alabalık havuzları da mevcuttur. Ayrıca çim futbol ve voleybol sahaları da hizmete açılarak ziyaretçilerin kullanımına sunulmuştur. Yaylada çeşme, duş ve tuvalet imkanları mevcuttur. Yayladaki toplam yatak sayısı 60’tır. Yaklaşık 15 civarında bungalov tipi ev bulunmaktadır. Bölgeye çok yakın iki önemli göl (Kartal Gölü ve Karagöl) bulunmaktadır. Bunlardan 1905 metrede bulunan Kartal Gölü, Sandras dağından çıkan temiz kaynak suları ile beslenmektedir. Tüm bu özellikleri ile konaklama açısından Topuklu Yaylası yapmayı planladığımız Doğa Bilim kampı için Denizli bölgemizde kullanılabilecek en uygun alanlardan bir tanesidir. Kamp süresi boyunca sağlık hizmeti verecek bir hemşire de projede görevli olarak bulunacaktır. Topuklu Yaylası, Beyağaç Belediyesi tarafından sürekli olarak kullanılan ve güvenliği sağlanan bir ortamdır.

Topuklu Yaylası (Denizli) Doğa Bilim Kampı – 3
Pamukkale Üniversitesi
Fen Edebiyat Fakültesi
Biyoloji Bölümü
Kınıklı 20070
Denizli, TÜRKİYE

gsemiz@pau.edu.tr
gkakyildiz@pau.edu.tr