TOPRAKTAN OYUNA eTWİNNİNG PROJESİ

Ereğli İlkokulu anasınıfı öğretmenleri Sevil ÇUBUKCUOĞLU ve Öznur ACAR topraktan oyuna adlı projeyle pandemi sürecinde çocukların uzak kaldıkları doğaya bir nebzede olsa yakınlaştırmayı amaçladık.

Projemize 10 okul ve 10 öğretmen katılmıştır. Katılan illerimiz Ankara, İstanbul, Zonguldak, Kırşehir ve Antalyadır. Pandemi sürecinde evde canı sıkılan çocuklarımızın tablet,televizyon  vb. araçlara fazlasıyla mazur kaldılar. Öğrencileri doğa ile buluşturmak,stres atmalarını sağlamak, bedensel ve ruhsal gelişimlerini desteklemek, yaratıcılıklarını ortaya koymak gibi davranışları hedefledik.

Planladığımız etkinlikler ile ilk olarak çocuklarımızı toprak ile tanıştırdık. Dokun, hisset, farket sloganımız ile öğrencilerimizle toprakta çıplak ayakları ile gezdiler, elleri ile çamur yoğurdular, mikroskop ve büyüteç ile toprağı incelediler. Topraktan suluboya ve el baskısı çalışmalarımızı yaptık. Öğrencilerimiz daha sonra hayal ettikleri oyuncakları çamurdan tasarlayarak onlara şekil verip çeşitli boyalar ile renklendirme çalışmaları yaptılar. Son aşamada ise oyuncaklarına hikaye yazıp web 2.0 araçları ile seslendirmelerini yaptık.

Okulöncesi eğitim programı ile entegre ettiğimiz bu projede tasarladığımız etkinlikler ile öğrencilerimizin bilişsel-sosyal -duyusal ve dil gelişimlerini destekledik.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin