TOPLAR ÇEMBER

İLKÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE YARIŞMASI
Bu Benim Eserim Proje Yarışması

İLİ:AMASYA / GÜMÜŞHACIKÖY

OKUL ADI: Işık İlköğretim Okulu

HAZIRLAYAN ÖĞRENCİ: Muhammed Raşid Avcı

DANIŞMAN ÖĞRETMEN: Nafiz Çotur

PROJE AMACI:
TOPLAMA İŞLEMİ ANLATILIRKEN AKLIMA GELEN BU PROJEYLE BASİT ANLAŞILIR BİR PROJEYLE TAM SAYILARDA TOPLAMA İŞLEMİNİ YAPABİLMEYİ AMAÇLADIM.

PROJE HEDEFİ:
TAM SAYI KAVRAMINI ANLAMAK, TAM SAYILARDA TOPLAMA İŞLEMİNİ DAİRELERDEN YARARLANARAK BULMAK. AYNI İŞERETLİLERİ VE ZIT İŞARETLİLERİ TOPLAMAK.

PROJE ÖZETİ:
DAİRELERLE TOPLAMA İŞLEMİNİ RAHATLIKLA YAPABİLDİĞİMİZ PROJEM TAM SAYI KAVRAMININ ANLAŞILMASININ YANINDA YAŞAYARAK ÖĞRENME ORTAMI SAĞLAMASI AÇISINDAN ÖĞRETMENİMİZİN DE KULLANILACAĞI GÜZEL BİR ARAÇTIR.

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER:
TAM SAYILAR KAVRAMINI İLK 7.SINIFTA TANIMAYA BAŞLADIM DOĞAL SAYILARDAN FARKLI OLARAK SAYILARININ YÖNÜNÜ BELİRLEMEYE YÖNELİK İŞARETLER KULLANDIK.SOĞUK SICAK,YUKARI AŞAĞI VE İŞLEMLER YAPMAYA BAŞLADIK.60*50 EBATINDA BİR KONTRAPLAK ÜZERİNE 20 CM VE 17 CM YARIÇAPINDA İKİ ADET DAİRE YAPIP YERLEŞTİRDİK.ALTTAKİ BÜYÜK DAİRE ÜSTTEKİ KÜÇÜK DAİREYİ ÇEVİRİYOR,ÜSTTEKİ KÜÇÜK DAİRE İSE SADECE KENDİSİ DÖNEBİLİYOR.TOPLAMA İŞLEMİNİN İLK TERİMİNİ KÜÇÜK DAİREDE İŞARETİ NEYSE O YÖNDE ÇEVİRİYORUZ,İKİNCİ TERİMİ İSE BÜYÜK DAİREDE YİNE İŞARETİ YÖNÜNDE ÇEVİRİYORUZ .BÜYÜK DAİRE KÜÇÜK DAİREYİDE ÇEVİRDİĞİ İÇİN İŞLEMİN SONUCU İBRENİN UCUNDA GÖRÜNÜYOR.BU PROJEYLE İSTENİRSE ÜÇ VEYA DAHA FAZLA SAYINI TOPLAMINI RAHATLIKLA BULABİLİYORUZ.MALİYETİMİZ 5 TL DİR.

İLKÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE YARIŞMASI
Bu Benim Eserim Proje Yarışması
Proje Yarışması
Bu Benim Eserim
Fen ve Teknoloji Projesi
Matematik Projesi