Tolerans ve Demokrasi Eğitimi Yaz Bilim Kampı Sona Erdi

Kütahya Dumlupınar Üniversitesinde üstün yetenekli çocuklara yönelik planlanan yatılı yaz bilim okulu başarıyla gerçekleştirildi. Akademik kurul ile dünya genelindeki birçok yatılı üstün yetenekliler bilim okullarının çalışmaları incelenerek hazırlanmış programa değişik yaş gruplarından öğrenciler kabul edildi. Başvuruları 30 Ağustosa 2013’e kadar alınan Program, Kütahya’da 2-8 Eylül 2013 tarihleri arasında başarıyla gerçekleştirildi .
Çalışma, Dumlupınar Üniversitesi Merkez Yerleşkesinde gerçekleştirildi. Programda Yerleşkenin, modern tesisleri ve teknolojik donanımı , olimpik yüzme havuzu, tam donanımlı spor salonları, tırmanma rampası ve kaplıca da programda kullanılan mekanlardan bazılarıydı.

Açılış gününde “Üstün Yetenekli Çocukların Eğitimleri” konusunda veli ve öğretmen bilgilendirme semineri de yapıldı. Programa okulöncesi, ilkokul ve ortaokul seviyelerindeki öğrencileriler katıldılar.

Saç Ayağı Kuramı, Başarılı Zekâ Kuramı, Zekâ Yapısı Modeli, PASS Teorisi, Üçlü Halka Modeli, Beşgen Kuram, Çoklu Zekâ Kuramı gibi birçok üstün yetenek kuramlarına göre hazırlanan dersler yapıldı. Dersler, öğrencilerin öğrenme hız ve özelliklerine göre farklı öğrenme stratejilerinden yararlanılarak işlendi. Mizah, Sıradışılık, Dalga Avcısı, Fraktallar ve Doğadaki Matematik, Merkez Üssü, Pır Pır, Akıl Oyunları, Sanal Mahkeme, Tekno, Kafa Uğraşısı gibi konular demokrasi ve tolerans temaları çerçevesinde ele alındı.

Programı hazırlayan ve uygulayan uzmanlar :
Prof. Dr. Remzi Y. KINCAL
Prof. Dr. Ramazan ABACI,
Prof. Dr. Ketavan Khutsishvili,
Doç. Dr. Ali Özel,
Doç. Dr. Muhammet Uşak,
Doç. Dr. İsa Döner
Yrd. Doç. Dr. Çağlar Çetinkaya (Program Yöneticisi),
Uzm. Burcu Seher Çalıkoğlu,
Arş. Gör. Uzm. Çağlin F. Akıllıoğlu,
Arş. Gör. Gamze İnci,
Arş. Gör. Zeynep Keleş,
Arş. Gör. Mustafa Bakır,
Çağdaş Çetinkaya,
Melike Çınar,
Nusret Özbey
Halit Fidanboy.

ustunzeka.net

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.