TÖB-DER 43 Yaşında

Yüz yılı aşan mücadele tarihine sahip olan eğitim emekçileri mücadelesinde önemli kilometre taşlarından birisi olan ve 3 Eylül 1971`de kurulan Tüm Öğretmenler Birleşme ve Dayanışma Derneği TÖB-DER 43. yaşını kutluyor.

TÖB-DER, faaliyetine başladığı ilk günden itibaren 12 Mart darbecileri tarafından kapatılan Türkiye Öğretmenler Sendikası-TÖS`ün mirasçısı olduğunu belirtmiştir. TÖB-DER kuruluşundan itibaren eğitim emekçilerinin on yıllardır en yakıcı talebi olan “grevli toplu sözleşmeli sendika” hakkını savunmuştur. 1970`li yıllar boyunca bir taraftan eğitim emekçilerinin ekonomik, demokratik hakları için mücadele ederken, diğer taraftan faşizme ve hayat pahalılığına karşı diğer sendika ve meslek örgütleri ile birlikte ortak faaliyetler, yürüyüşler ve mitingler düzenlemiştir.

Yüz yılı aşan bir geçmişe sahip olan eğitim emekçileri mücadelesi içinde ayrı bir yeri olan TÖS ve TÖB-DER`in yıllarca büyük zorluklara, saldırılara karşı gelerek taşıdığı mücadele bayrağı bugün Eğitim Sen`in elinde dalgalanmaktadır.

Eğitim Sen olarak, TÖS`ten ve TÖB-DER`den devraldığımız mücadele bayrağını daha da yükseklere çekeceğimize söz veriyor, TÖB-DER`in 43. yaşını kutluyoruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin