Ana SayfaÖzel Ders BlogTIMSS SONUÇ RAPORU

TIMSS SONUÇ RAPORU

TIMSS (Trends in International Mathematics and Science Study) sonuç raporu, uluslararası bir öğrenci başarı testi olan TIMSS’in sonuçlarını içermektedir. TIMSS, 4. ve 8. sınıf öğrencilerinin matematik ve fen bilimleri alanlarındaki bilgi ve becerilerini ölçmek için yapılan bir sınavdır.

2019 TIMSS raporuna göre, Türkiye’nin matematik ve fen bilimleri alanındaki performansı, önceki yıllara göre biraz artış göstermiştir. 4. sınıf öğrencilerinin matematikteki puanı ortalama olarak 454 iken, fen bilimleri puanı ortalama olarak 461’dir. 8. sınıf öğrencilerinin matematikteki puanı ortalama olarak 466 iken, fen bilimleri puanı ortalama olarak 456’dır.

Raporda ayrıca, Türkiye’nin matematik ve fen bilimleri alanındaki performansının diğer ülkelerle karşılaştırıldığı görülmektedir. Matematikte 4. sınıflar için Türkiye, 58 ülke arasında 41. sırada, 8. sınıflar için ise 39 ülke arasında 32. sırada yer almıştır. Fen bilimlerinde ise 4. sınıflar için 58 ülke arasında 35. sırada, 8. sınıflar için ise 39 ülke arasında 30. sırada yer almıştır.

Sonuç olarak, Türkiye’nin TIMSS sonuçlarındaki performansı, birçok alanda olduğu gibi matematik ve fen bilimleri alanlarında da geliştirilmesi gerektiğini göstermektedir. Bu nedenle, eğitim sisteminde yapılan değişiklikler ve öğretim yöntemlerindeki iyileştirmelerle birlikte, öğrencilerin matematik ve fen bilimleri alanlarındaki başarılarının artırılması hedeflenmektedir.

Deniz Eren SAVAŞ
Deniz Eren SAVAŞhttps://ozelders.bilimsenligi.com/
Online ve Yüzyüze Özel Ders Öğretmenlerinin Buluştuğu HUB. Özel ders taleplerini için öğretmen profillerini inceleyiniz.