TIMSS Matematik ve Fen Eğilimleri Araştırması

TIMSS
TIMSS Matematik ve Fen Eğilimleri Araştırması

TIMSS uygulamasının merkezi ABD’nin Boston şehrindeki TIMSS Uluslararası Çalışma Merkezi ve Hollanda’nın Amsterdam şehrindeki Uluslararası Eğitim Başarılarını Değerlendirme Kuruluşu (IEA) Yürütme Merkezi’dir.
Uluslararası Matematik ve Fen Eğilimleri Araştırması (TIMSS) IEA tarafından, öğrencilerin fen ve matematik alanlarında okulda kazandıkları bilgi ve becerilerin değerlendirilmesi amacıyla 4 yılda bir yapılıyor. Katılan öğrenciler, ekonomik kalkınma, coğrafi konum ve nüfus büyüklüğü açısından çeşitli eğitim sistemlerinden gelmektedir. TIMSS ilk defa 1995’ten itibaren uygulanmaya başlandı ve her araştırmaya 50’den fazla ülke katıldı. TIMSS araştırmasına Türkiye bugüne kadar 1999 ve 2007 yıllarında sadece 8. sınıflar düzeyinde, 2011 ve 2015’te ise hem 4 hem de 8. sınıflar düzeyinde katıldı. Öğrencilerin matematik ve fen bilimlerindeki performanslarının ölçüldüğü araştırmada, çoktan seçmeli, açık uçlu sorular ve anketler kullanılıyor. TIMSS tüm dünyada 4. ve 8. sınıflarda matematik ve fen başarısını ölçmenin yanı sıra, öğretim programlarının ne derece uygulandığını belirlemeyi ve iyi uygulamaları ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır.

TIMSS araştırması / sınavı uçlu sorular ve çoktan seçmeli sorular yer almaktadır. Çoktan seçmeli sorulara baktığımızda dört şıklı olarak hazırlanmış ve bir doğru cevabı bulunmaktadır. Yanlış cevaplar doğru cevapları götürmemektedir. Açık uçlu sorulara baktığımızda ise, öğrenciler kendi cevabını verebilmektedir. Bu soru türünde öğrenciler açıklama yaparlar, cevaplarını sözel ya da sayısal olarak desteklerler, şekiller çizerler ya da verileri kullanırlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin

14 − 8 =