Thinglink ile Zenginleştirilen Görsel Materyaller

360° resim/video da dahil olmak üzere, her türlü görsel materyal üzerine ilave bilgi yükleyebileceğimiz, kullanımı da oldukça basit bir uygulamadır.  Finlandiyalı Ulla Engestrom 2010 yılında kurduğu Thinglink için “Öğrencilerin hikaye anlatıcısı olmalarını sağlayan planlama, yaratıcılık ve işbirliği gerektiren  Thinglink etkileşimli bir sanal tur projesidir.” demiştir. Ücretsiz Öğretmen hesabı açabilir ve hemen öğrencileriniz için zenginleştirilmiş, kaliteli görsel materyaller hazırlayabilirsiniz. Ücretsiz öğretmen hesabında öğrenci hesabı açılmamaktadır. Öğrencileriniz sadece sizin içerikleriniz üzerinde çalışabilirler.

ThingLink ile dünyanın her yerindeki öğrenciler, 360° çarpıcı ortamlara mesafe ve zaman boyunca seyahat edebilir ve kendi sanal turlarını oluşturabilir. Ayrıca kendi icon setinizi de siteye yükleyebilir, sanal turlar yaratabilirsiniz.

ThingLink’in özünde resimler üzerinde etkinleştirilen köprüler yer almaktadır, böylece bir öğrenci fotoğraflara, haritalara, grafiklere veya videolara göz atarken, daha fazla bilgi edinmek için gördükleri her şeyi tıklayabilirler. ThingLink görsel hikaye anlatımını etkinleştirmek için kullanılabilecek müthiş bir araçtır.

Kültürel miras ve sürdürülebilir hayat adına dijital hikaye anlatımı becerileri geliştirmeye odaklanan Thinglink 2019 yılında tüm dünya genelinde yaptığı Teacher Challenge için, farklı ülkelerden ve bölgelerden öğretmenleri ders planlarına sanal alan gezileri eklemeye ve birden çok dilde yeni sürükleyici öğrenme deneyimleri yaratmaya davet etmiştir. Bu bağlamda UNESCO’nun Dünya Mirası listesinde yer alan ve içinde Türkiye’den de tarihi yerlerin olduğu pek çok resmi ücretsiz kullanıma açmıştır. Aşağıdaki linkden 360° resimlere ulaşabilir, ders materyali olarak ücretsiz kullanabilirsiniz.

Thinglink Ücretsiz Unesco Kültürel Mirası Yerleri

Thinglink.com sitesinden erişilen uygulamanın mobil versiyonu da mevcuttur. Thinglink ile zenginleştirilen görsel materyaller demişken, bu yazıda ben susmayı ve Thinglink’in kendini anlatmasını tercih ediyorum. Yazının başında yer alan resimdeki rakamları sırasıyla tıklayarak Thinglink kullanım videolarını izleyebilirsiniz.

Thinglink Bitmoji Sanal Sınıfı