THE FRANKLIN INSTITUTE SCIENCE MUSEUM

Franklin Enstitüsü’nde Misyonu
Benjamin Franklin tarafından somutlaşan araştırma ve keşif ruhunu, Franklin Enstitüsü’nün misyonu, bilim ve teknoloji hakkında öğrenme için bir tutku uyandırır.

Franklin Enstitüsü’nde Tarihi
5 Şubat 1824 tarihinde, Samuel Vaughan Merrick ve William H. Keating Mekanik Sanatlar Teşvik Pennsylvania Devlet Franklin Enstitüsü kuruldu. Franklin Enstitüsü’nde kurucu amacı, Benjamin Franklin, şeref ve buluşlarıyla yararlılığını ilerlemek için oldu.
1930 yılında, Büyük Buhran rağmen, Franklin Enstitüsü ve Poor Richard Kulübü, yeni bir bilim müze ve anıt salonu inşa etmek için para aramaya başladı. Sadece on iki gün içinde, inşaat başlaması anlamına gelir sağlamak, toplamı 5,1 milyon dolar büyüdü. 1932 yılında, yeni Franklin Enstitüsü’nde taşı, 20. Cadde ve Benjamin Franklin Parkway atıldı. 1933 yılında, Samuel S. Fels tarafından bağışlanan Fels Planetarium, inşaat başladı. Amerika’da sadece ikinci planetaryum oldu.
1 Ocak 1934 tarihinde, Franklin Enstitüsü Bilim Müzesi ilklerden biri Amerika Birleşik Devletleri’nde bilim müzeleri, halka açıldı. (Chicago, 1933 ve 1940 yılları arasında evreleri yılında açılan Bilim ve Endüstri Müzesi) Franklin Enstitüsü’nde eller üzerinde Fels Planetarium ile birlikte bilim ve teknoloji yaklaşımı Enstitüsü popüler bir mekandır. Yirminci yüzyılın sonuna yaklaşırken, büyük değişiklikler Enstitüsü’nde başlamıştı. 1990 yılının Mayıs ayında, Mandell Merkezi, Tuttleman Omniverse Tiyatrosu (Tuttleman IMAX Theater olarak da bilinir), ve Musser Tiyatro, Franklin Enstitüsü boyutu ve itiraz dramatik ekleyerek açıldı. Yeni sergiler, heyecan verici Omnimax filmler, ve interaktif sunumlar, bilim ve teknolojinin eğlenceli yapma Enstitüsü uzun bir geleneğe devam etti.
Yıllar boyunca, pek çok ünlü bilim adamı Franklin Enstitüsü’nde çığır açan yeni teknoloji göstermiştir. Örneğin, Nikola Tesla, 1893 yılında Enstitüsü’nde kablosuz telgrafın ilkesi gösterdi. Daha sonra, 25 Ağustos 1934 tarihinde, Philo Taylor Farnsworth tamamen elektronik bir televizyon sistemi, dünyanın ilk halka açık gösteri verdi.
Bugün, Franklin Enstitüsü’nde, bilim ve hem de hayret ve Mister Benjamin Franklin zevk yollarını teknoloji için yeni ve heyecan verici bir erişim sunmak için devam eden bir canlı 21. yüzyıldan kalma bir örgüttür. Enstitüsü, uluslararası kabul görmüş sergiler ve programlar, konferanslar ve çağdaş bilim sorunları aydınlatmak için temalı tartışmalar zengin dizi boyunca dinamik bir değişim ajan haline gelmiştir, toplum sosyal yardım girişimleri, özellikle kız ve kentsel gençlik hedefleyen, yenilikçi ortaklıklar dizi halk eğitim. Şehir içi banliyö aileleri, üniversite düzeyindeki öğrencileri ile ilköğretim okulu; Franklin Enstitüsü’nde evrensel itiraz izleyici-her yaştan katılan vatandaşlar dünyaca ünlü bilim adamları çeşitlilik içinde yansıtılır. Tüm bilim ve teknoloji alanında ortak bir ilgi ile çizilir.

Daily Programs
INTERACTIVE SCIENCE CARTS

Click on each image for a full preview of each program.

Papermaking
Try your hand at making a piece of paper, using pulp made from recycled office paper.

Puzzles & Brainteasers
Test your spatial reasoning, logic, and math skills with a variety of physical and mental challenges.

Star Decoder
Use diffraction gratings to discover how light can be used to identify different chemical elements.

Light and Color
Discover some of the properties of light as you play with lasers, mirrors, prisms, and other objects.

Heart Bar
Learn about the workings of the heart as you examine various medical devices, models, and hearts from different species.

Brain Bar
Learn about different areas of your brain and test some of its abilities through various activities. Real and model brains of different species can also be viewed.

Nanotechnology
Learn about the scale of the nano world, and discover some of the ways this technology is being used today.

LIVE SCIENCE SHOWS

Click on each image for a full preview of each program.

Liquid Air Show
Take part in some extreme science at one of The Franklin Institute’s longest-running live shows.

Fireworks Show
Discover the science behind what makes fireworks sparkle, whistle, and have colors. Uncover the science of pyrotechnic explosions!

Ben’s Curiosity Show
Are you as curious as Ben Franklin Institute? Come and find out as we explore Ben’s inventions and ideas.