Ana Sayfa eTwinning Öğretmen Projeleri THE FIRST STEPS IN ROBOTICS

THE FIRST STEPS IN ROBOTICS

Bu çalışma, 2 İspanya, 2 İtalya, 2 Romanya,1 Yunanistan ve 4 Türk ortak olarak toplamda 11 okulun yürüttüğü bir etwinning projesidir.

Projenin temel amacı, öğrencilerin robotik ve STEAM etkinlikleriyle bilgilerini geliştirmelerine yardımcı olmaktır. Harmanlanmış öğretim yöntemleri kullanılarak, öğrencilerde yaratıcılık, iletişim, takım çalışması, eleştirel düşünme ve  dijital yeterliliklerin geliştirilmesinde de katkı sağlanmıştır.

STEAM öğrenme senaryolarının uygulanması sırasında müfredatta yer alan konulara da değinilmiştir. Biyoçeşitlilik, çevrenin canlılar üzerine etkisi, sürat, mühendislik tasarımı konuları ile entegre edilmiştir.

Öğrenciler bir robotun nasıl hareket ettiğini, sensörlerin rolünün ne olduğunu ve bir engeli nasıl algılayabileceklerini öğrendiler.

Bunun için önceden edinilmiş matematiksel ve fiziksel kavramları kullandılar. Bunu ilk aşamada simülatörü olan sanal bir platformda (https://lab.open-roberta.org/, VEXcode VR /), ardından ikinci aşamada belirli platformlarda robotların etkin yardımıyla yaptılar.

Open roberta lab ile başlangıç noktasından bitiş noktasına kadar blok kodlama ile araçlarını yönlendirdiler. En kısa sürede bitiş çizgisine gitmeye çalıştılar.

Microbit kodlama ile yine blok tabanlı kodlama çalışmaları yaptılar. Bu dersin sonunda öğrenciler microbit kodlama ile kendi hayvanlarını oluşturdular.

Hayvanları izlemelerine ve iklim değişikliğiden nasıl etkilendiklerini keşfetmelerine yardımcı olacak bir cihazın prototipini yapmak için micro:bit’in ivmeölçerini ve radyo yeteneklerini nasıl kodlayabileceklerini öğrendiler.

 

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin

one × four =

Exit mobile version