The blessings that “MOTHER EARTH” offers to her children… ( “TOPRAK ANA”nın Çocuklarına Sunduğu Nimetler… )

eTwinning Projesi
eTwinning Projesi

Merhaba iyi günler size Manisa ilinin Kırkağaç İlçesinin Alacalar Köyünün Alacalar İlkokulunda ulaşıyorum ve burada Müdür Yetkili Sınıf Öğretmeni Fatih SAĞLAM olarak görevimi icra ediyorum.

Ulusal ve Uluslararası olan  e- twinning projesi  genel anlamda tarım üzerine kurulu olup meyve ,  sebze ve Ülkemizin aktarlarında satılan insan sağlığına faydalı bitkilerin ve otların tanıtımı , faydaları , ürünler ile ilgili  uzman görüşü ve ürünler sınıf içine getirilerek öğrencilere tanıtılan ve bu ürünlerle ilgili web2 araçları kullanılarak eğlenceli oyunlar haline getirilen ve  öğrencilerinde konu ile ilgili farkındalık yaratılması amaçlanmış olup öğrencilerin çevresindeki ürünlere karşı ilgisini, dikkatini çekmek ve ürünleri öğrencilerine sevdirmeyi amaçlayan bir projedir.

Kuruculuğunu yaptığı bu projede Ülkemizin  farklı  şehirlerinden  9  meslektaş ve Ülkemiz sınırları dışından 3 Romanyalı meslektaş  olmak üzere toplam  12 meslektaşımız ile projesimizi yürütmekteyiz.

PROJENİN ANA TEMASI

Projedeki  meslektaşlarımız kendi bölgelerinin ürünlerini projede  tanıtarak  ülkemizin de tanıtımını yapmış olacaklardır.

Mesela ben Manisa ilinde görev yaptığım için;

Manisa ilinin eski zamanlardan günümüze kadar ulaşan  bitkilerin karışımından oluşan insan sağlığına büyük faydası olduğu bilinen mesir macununu , Kırkağaç ilçesinin meşhur kavununu ve Akhisar ve diğer bölgelerimizin zeytin ve zeytin yağıyla meşhur olan illerini tanıtmaktayım.

Güneşin , denizin faydaları …
İpek böceği fosilinin oluşumu..
Arının önemi , balın ve propolisin faydaları
Zeytin , zeytin yağı ,kantaron yağının önemi, faydaları …
Nar ve Şeker Pancarının önemi, faydaları..
Mevsimine uygun beslenmenin önemi ….
Ülkemizde satılan bitkilerin ve otların insan sağlığına faydaları ve önemi…

Projemiz  7-15 yaş arasında  olup şubat ayının sonunda bitmesi hedeflenmektedir.

 • e- twinning “Toprak Ana ” projesi için sınıf panosunu öğrencilerimizle birlikte hazırladık.
 •  Manisa Büyük Şehir Belediyesinin düzenlemiş olduğu ” Arı Çiftliği” gezisine öğrencilerimizle birlikte  katılarak öğrencilerinde konuyla ilgili farkındalık yaratarak  hem öğrenmelerini hem eğlenmelerini hem de uzman kişinin konu ile ilgili bilgilendirmeleriyle konu hakkında öğrencilerimizin fikir sahibi olmasını sağladık.
 • Arı Çiftliği” gezisinden sonra öğrencimizin çevreye , doğaya karşı olan farkındalığı ve duyarlılığı artmış  okulun bahçesinde buldukları bir arıyı son yolculuğuna uğurlamışlardır.
 • Köyümüzün zeytin yağ fabrikasını ziyaret ederek konuyla ilgili 20 yıldır işi gereği bu mesleği yapan köy sakininden konuyla ilgili bilgi aldık ve öğrencilerimizde konuyla ilgili farkındalık yarattık.
 • E twinning projemizin etkinlik çalışmasından birisi olan ” BESLENME DOSTU” etkinliğinin “KAHVALTI” ve ‘’ MEYVE TABAĞI’’ çalışmalarını  yaparak sağlıklı yaşama , insan sağlığına faydalı ürünlere ve “YERLİ MALINA” öğrencilerimizin dikkatini çekerek konu ile ilgili öğrencilerinde farkındalık oluşturduk ve öğrencilerimizin ürünleri sevmesini sağladık.
 •  İnsan sağlığına faydalı sebze ,meyve ,Ülkemizin aktarlarında satılan yararlı bitki ve otları sınıf ortamına taşıdık , öğrencilerimizde konuyla ilgili farkındalık oluşturduk.
 • E twinning projemizin “Toprak Ana” projesi kapsamında , ” Özel Akhisar Medigün ” hastanesi ile iletişime geçerek kurumumuzdan   gereken  izinleri alarak hastanenin uzman kişileri tarafından okulumuzda  ücretsiz olarak meyve, sebze ve Ülkemizin Aktarlarında satılan bitkiler ve otların insan sağlığına faydalarından bahsedici  ,öğrencilerini  konu ile ilgili bilgilendirici bir seminer verdirdik.  Bu sayede öğrencilerimizde  farkındalık yaratarak bu ürünleri öğrencilerin sevmelerine yardımcı olduk.
 •  Meyve ,sebze ve bitkilerin insan sağlığına faydalarını eğlenceli bir şekilde öğretmek için Web 2 araçlarını kullanarak Çarkıfelek ve Bulmaca etkinliklerini yaptık ,sınıf ortamına taşıdık ve Akıllı Tahtamızı kullarak öğrencilerimize oynattık. Böylece ürünleri öğrencilerimize eğlenceli bir şekilde sevdirdik.
 • Beslenme Dostu Etkinliklerinden ve uzman kişiler tarafından verilen seminerden sonra öğrencilerimiz sağlıklı içecekler içmeye başladı. ( Gaz içecekler yerine Ayran … )
 • Ayrıca, projenin konusu ile ilgili ürünleri , öğrencilerinin hayal gücüne ve yaratıcılıklarına bırakarak ürünleri görmek istedikleri renge boyamalarını isteyerek ürünlerin öğrencilerimiz  gözünden ne renk olması gerektiğini gözlemlemiş ve öğrencilerimizin eğlenmesini sağladık.
 • İpek Böceği ve Oluşumunu sınıf ortamına taşıyarak öğrencilerimize tanıttık.
 • Toprak Ana projesi kapsamında öğrencilerimizle birlikte Nar Bahçesi ve Şekerpancarı alanlarını da ziyaret ettik ve ürünlerle ilgili öğrencilerimizi  bilgilendirerek sağlıklı yaşama dikkat çektik.
 • Toprak Ana projesi etkinliklerinden  birisi olan Kantaron Yağı Etkinliği yaparak günümüzün güncel hastalıklarının sebebi olan kaygı ,stres, üzüntü gibi durumlar sonucunda ortaya çıkan rahatsızlıklara uzman kişilerin bilgilendirmeleri dahilinde çözüm seçeneklerinden bir tanesi olarak  ortaya koyduk.
  Ayrıca, güneş yanıklarına , yaralara veya yaz mevsiminde güneşin zararlı  ışınlarından vücudumuzu, cildimizi kantaron yağının koruduğunu da öğrencilerimize aktardık.
 • Ülkemizin aktarlarında satılan insan sağlığına faydalı bitki ve otları sınıf ortamına getirerek bu ürünleri öğrencilerine tanıtarak faydalarından bahsederek bitki ve otların okullarının uygun yerinde tablosunu oluşturduk ve konuyla ilgili öğrencilerinde farkındalık yarattık ve ürünleri sevmelerini sağladık , sağlıklı ve temiz beslenmeye dikkat çektik.
 •  Toprak Ana projesiyle ilgili erozyon deneyini sınıfa taşıyarak doğa sevgisi , doğaya karşı duyarlılık , doğayı koruma, doğanin güzelleşmesi adına doğaya  katkıda bulunmak ve hayvan sevgisi gibi kazanımları öğrencilerimize aşılamayı amaçladıkve bunun için sınıf ortamında “Erozyon Deneyi” yaptık. Böylece ormanların, ağaçların ve yeşil örtülerin çevremiz için , Dünyamız için ne kadar önemli olduğunu öğrencilerine aktarmış ve vurgulamış olduk.
 • Dünya için okulumuzun   bahçesine 16 tane zeytin fidesini öğrencilerimizle birlikte dikerek her  bir fideye öğrencilerimizin  isimlerini vermeyi amaçlamaktayız. Bunun için okulumuzun yan tarafını temizletip  düzenleterek  fide dikimine elverişli hale getirdik.Böylece hem okulumuzu hem bulunduğumuz  çevreyi hem de Dünya’mızı güzelleştirmeyi amaçlamakta ayrıca zeytin fideleri büyüdüğünde okulumuz için de maddi kaynak oluşturacağını hedeflemekteyiz.
 •  Ayrıca, Toprak Ana projesini Fide Dikme Etkinliği ve Erozyon Deneyi etkinliğini farklı ilde meslektaşlarımızın  okullarında ( Antalya , Afyon, Kırklareli, Manisa/ Salihli, İstanbul , İstanbul/ Gaziosmanpaşa Bilim ve Sanat Merkezi ,İstanbul/ Beşiktaş Bilim ve Sanat Merkezi  okullarında ) yaptırtarak projemizin yaygınlaştırma faaliyetleri sağladık.
  Projemizi yaygınlaştırma amacıyla ;
  * Kırkağaç ilçe Kaymakamı  Sayın Oktay Bey’i ,Kırkağaç ilçe Milli Eğitim Müdürü Sayın Yalçınkaya’yı ziyaret ederek e -twinning Toprak Ana projesi ile ilgili   bilgi verdik.

Okulumuzun web sitesinde , okulun sosyal medya hesaplarında ve projemizin sosyal medya hesaplarında  projemiz hakkında bilgilendirmelerde bulunduk. Böylece yaygınlaştırma faaliyetlerine devam et olduk.

 • Dünya Su Günü için  , resim derslerinde öğrencilerimizle birlikte tasarrufla ilgili görsel çalışmalar yaptık ve görsel çalışmaları etkinlik köşesi olarak okulumuzda yerini aldı.
 • Toprak Ana projesinin son etkinliklerinden olan Muz Kompostu Etkinliği ile doğal gübre elde etmeyi amaçladık ve elde edilen gübrenin okulun bahçesine dikilecek olan zeytin fideleri için ve yıllanmış ağaçlar için kullanılmasını amaçladık. Böylece , çöpe atılacak olan muz kabuklarını işe yarar hale getirerek geri dönüşüme vurgu yaptık.

Dünya’da doğadan gelen hiçbir şeyin boşa gitmeyeceği mutlaka başka amaçlar içinde tekrar tekrar kullanılabileceğini ve tasarruflu olmayı da somut yaşantılarla , yaparak-yaşayarak öğrenme ile öğrencilerimize aşılamayı hedefledik.

Toprak Ana
Toprak Ana