TERS YÜZ FANUSA DÖNDÜ YAŞAM!

Ayşe Dudu Tuncel
Ayşe Dudu Tuncel

Merhaba kaliteli insan harika bir Cumartesi günü diliyorum!

Bugün takvim 12.12.2020, saat ise 02.02 yi gösterirken, rakamların dahi uyumla dans ettiği bir günü bu düşüncelerle taçlandırarak sesleniyorum sana… Hayata dair okuduklarımı ve öğrendiklerimi paylaşmak gibi enfes bir zaafım var. Yaşadığım gezende herkes gibi ben de üst üste gelen şerlerin hayrını bekliyorum. Yaşamımız sanki ters yüz olmuş fanusa döndü. Ben de paralel bir dünya kurdum, çözüm olarakta beklentilerimi yeryüzünden beklemekten vazgeçtim. Kendimce Turgut Uyar misali göğe bir durak inşa ettim. O durağa hayatıma, beklentilerime, hayallerime dair güzel umutları da koydum öyle bekliyorum. Beklerken de her yolcu gibi heybeme koymam gerekenler muhakkak var. Şimdi sana onlardan bahsedeceğim.

Kendi kişilik ve kalitemizi korumak adına seçimler ve tercihler yaparız. Bu seçimlerde önemli olan sonuç değil, süreçtir. Süreci tarafsız değerlendirmek sanıldığı kadar kolay değil elbette. Hatalar, yanlışlar, can yakan sonuçlar olacaktır. Nitekim ezber bozan dünyaya, ezberlenmiş taktiklerle gidersek bize gülmesi kaçınılmaz olur. O kadar da küçük düşürmeyelim kendimizi. Ancak temkinli olmak adına alternatif çözümlerimizin arayışı içinde olmakta da fayda var.

NELERİ ÖNEMSEMELİYİZ?

1) YAP – BENLİĞİNE SADIK KAL.

Biz öğretmenler çocukların sosyalleşmesini önemseriz. Onların toplumla uyuşabilmesi için kabuklarından çıkmaya teşvik ederiz. Bu yanlış bir yöntemmiş zamanla öğreniyor insan. Teşbihte hata olmaz bazı hayvanların gittikleri her yere doğal olarak barınaklarını da götürmeleri gerekir. Kaplumbağa, salyangoz gibi. Nitekim bazı insanlar da tıpatıp buna benzer. Bu yüzden geleceğe hazırlarken ve hazırlanırken özümüze, benliğimize sadık kalmak önemli. Eğer bir şeyleri ağırdan alarak yapmayı seviyorsak, başkalarının bizi sanki bir yarış içindeymişiz gibi hissettirmesine izin vermemeliyiz. Eğer derinlikten hoşlanan bir yapıya sahipsek, kendimizi genişlik peşinde koşmaya zorlamamalıyız. Eğer tek bir işe odaklanmak yerine aynı anda birden fazla iş yapmayı seviyorsak doğrularımızdan şaşmamalıyız. Sonuçta toplum baskısından canımızın yanma ihtimaline aldırış etmiyor olmak, bize kendi bildiğimizi okumak yolunda akıl almaz bir güç vereceği kanısındayım. Bu konuda aklıma şu cümleler geldi. ”Yine aklımla vicdanımın arasında kalmıştım, bu kez vicdanımı seçtim. Çünkü aklım çıkarımı korurdu, vicdanımsa insan olarak kalmamı sağlardı .” Ben de diyorum ki aklınız ile vicdanınız arasında kalırsanız benliğinizi, özünüzü seçin. Belki özünüz, sizin diğer insanlar tarafından yargılanmanızın önüne geçemez ama kendiniz kalabilmekte huzur vardır.

2) İZLE – İÇE DÖNÜKLERİN GÜCÜ

Toplum olarak dışa dönük olan insanlara ayrı bir hayranlık duyulur. Cesareti ve duruşu konusunda hep imrenilen insanlardır. Dışa dönük biri olarak bu durumun bedellerinin ne kadar ağır olabileceğini bizzat yaşamak pek keyifli değildi açıkçası. Bir günlüğüne de olsa içe dönük bir insanla yer değiştirmek isterdim. O bilinmeyen dünyanın içindeki galaksileri hep merak etmişimdir. Sadece içe dönük insanları izlemekle anlamaya çalışıyorum. Pek başarılı olduğum söylenemez. İzleme-gözlemleme yeteneğimi geliştirmem lazım.

3) DÜŞÜN

Aslında yaşamak için az vaktimiz yok. Sadece çoğunu boşa harcıyoruz. Ne düşündüğümüzden ziyade nasıl düşündüğümüz de çok önemli. Bu konu ile ilgili kendime sıkça hatırlattığım şu alıntıyı paylaşmak isterim.
“Söylediklerinize dikkat edin; düşüncelere dönüşür…
Düşüncelerinize dikkat edin; duygularınıza dönüşür…
Duygularınıza dikkat edin; davranışlarınıza dönüşür…
Davranışlarınıza dikkat edin; alışkanlıklarınıza dönüşür…
Alışkanlıklarınıza dikkat edin; değerlerinize dönüşür…
Değerlerinize dikkat edin; karakterinize dönüşür…
Karakterinize dikkat edin; kaderinize dönüşür…”

4) SOR- KENDİNİ HANGİ ZOR DURUMA SOKACAKSIN?

Bazen dönüşmek için kendini zorlaman gerekir, kendini zora sokman gerekir, bazen acı çekmen gerekir. Sonra da kendine sorman gereken iki önemli soru var.
*Önümüzdeki 1 yıl içinde çekmeye değer hangi acıları çekeceksin?
*Öğrenim elde etmek için hangi zor durumlara kendini sokacaksın?

Tavsiye: Aile ile bol huzurlu bir sabah kahvaltısı/ Teoman: Çoban Yıldızı Şarkısı/ Kitap: Yıldız Tozu (Priscille Sıbley)

Kaliteli ve sağlıklı bir yaşam diliyorum…

Gazi Üniversitesi '11 Teknoloji ve Tasarım Öğretmeni Aklını kalp hizasına getirmiş bir insan ve yeteneklerine aşık bir öğretmenim sadece. [email protected]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin