Terliksi hayvanda hareket

DENEYİN ADI : Terliksi hayvanda hareket

HEDEF : Terliksi hayvanda sil hareketlerinin incelenmesi

PROBLEM : Terliksi hayvan nasıl hareket eder ?

ARAÇ-GEREÇ : Terliksi hayvan kültürü , pamuk, metil selüloz ( toz halindeki 10 gr. Metil selülozu 90 ml. Suda eritiniz), mikroskop, lam, lamel, damlalık, tütün, baz, asit, alkol, petri kabı

ÖN HAZIRLIK : Deneyden iki hafta önce teliksi hayvan kültürü hazırlıyınız. Temiz bir kavanoza havuz suyu koyunuz. Havuz suyuna saman ve yaprak, bulabilirseniz muz kabuğu da ilave ediniz. Kavanozu ağzı açık olarak doğrudan ışık almayan ortamda iki hafta bekletiniz.

DENEYİN YAPILIŞI :

1.Bir lam üzerine birkaç pamuk lifi koyunuz ve üzerine bir damla terliksi hayvan kültürü damlatarak mikroskopta inceleyiniz. Terliksi hayvanların hareket ettigini , pamuk lifine çarptığında ğösterdiği tepkiyi not alınız.

2.Lam üzerine kurşun kalem çapında metil selülozdan bir halka yapınız . Ortasına bir damla terliksi hayvan kültürü damlatınız. Lamelle kapatıp mikroskopla inceleyiniz.

Metil selüloz suyun içine dağılmadan ve dağıldıktan sonra, hareketinin nasıl olduguna dikkat ediniz. Yavaşladıktan sonra büyük objektifi çevirerek silerlin hareketını ınceleyınız.

3.Bir miktar sigara tütününü petri kabında ıslatıp, 7-8 dk. Bekletiniz. Bekletilen bu sıvıdan, metil selüloz halkasındaki paremecium kültürüne bir damla damlatınız.Paremeciumdaki sil hareketlerinin nasıl oldugunu gözlemleyiniz.

4. Asit, baz ve alkol ile aynı işlemleri tekrarlıyınız.