TEPEDEKİ ORMAN

PROJENİN ADI:TEPEDEKİ ORMAN

PROJENİN AMACI:

ENGEBELİ ARAZİYE DİKİLEBİLECEK MAKSİMUM AĞAÇ SAYISINI PRATİK BİR ŞEKİLDE HESALANIP, İNTERNET ORTAMINDA HİZMETE SUNULMASI

GİRİŞ

Makineli toprak işlemenin mümkün olmadığı sahalarda işçi gücü ile teraslar halinde veya ocaklarda yapılan toprak işleme şeklidir. Teraslar halinde toprak işlemede, klizimetre veya tesviye pergeli ile, tesviye eğrilerine paralel, dikilecek türün dikim aralıkları da dikkate alınarak arazide belirlenen hat üzerinde 35 ?40 cmderinlikte, 60 -80 cmgenişlikte toprak işlenecek olup, yapılacak teras yüzeyi yamaca doğru % 10 – 30 eğimli olacaktır. İşçi önce yamaç yönüne dik olarak durur ve 30 ?40 cm. genişliğinde 30-40 cm. derinliğinde ?yan kazı? tabir edilen toprak işlemesini yaparak ilerler.

Su açığının bulunmadığı ve erozyon önlemlerini gerektirmeyen yağışı bol, az eğimli sahalarda işin ekonomisi de düşünülerek devamlı teras yerine kesik teras yapılır. Bu işlemede toprak teras mihveri üzerinde atlamalı olarak işlenir. Genellikle 60-100 cm. arasında değişen uzunlukta teras yapılır, işlenmeden bırakılan kısmın uzunluğu ise fidan aralıklarına göre belirlenir.

Projemiz, çiftçilerin eğimli , küresel alanlara ne kadar ağaç ekmeleri gerektiğini öğrenebilecekleri bir formül yardımı ile hizmet vermeyi amaçlamaktadır.

Gerçekleştirilen Faaliyetler:

1) Bir tepenin kuşbakışı görünümünü çekildi.

2) Eşit aralıklı iç içe geçmiş çemberler çizildi.

3) Her çemberin çevre uzunluğu hesaplandı.

4) Çember sayısı belirlenirken tepe yüksekliği referans alındı.

5) Çevre uzunlukları arasında benzerlik olduğu fark edildi.

6) Çevre uzunlukları arasında oran hesaplandı.

7) Çevre uzunlukları eşit miktarlarda bölündü.

8) Ağaç yerleşimi yapıldı.

9) Yüksek matematik gerektirmeden gerekli olan ağaç sayısı belirlendi.

KULLANILAN YÖNTEMLER: Bilimsel işlem basamaklarına uygun olarak hazırladığımız projemiz. (Kontrollü deney, gözlem yapma, verileri toplayıp kaydetme , karşılaştırma, ilişkilendirme ve karar verme yöntemleri kullanılmıştır.)

PROJE BÜTÇESİ: 5TL

PROJE TAKVİMİ:

Ekim 4. hafta – proje ile ilgili çalışmalar

Kasım 1. hafta – proje ile ilgili çalışmalar

Kasım 2. hafta – proje ile ilgili çalışmalar

Kasım 3. hafta – proje konusunun seçimi

Kasım 4. hafta – kaynak taraması

Aralık 1.hafta – projenin hazırlanması

Aralık 2.hafta – projenin hazırlanması

Aralık 3.hafta – projenin rapor olarak yazılır

Ocak 1.hafta – proje başvurusunun yapılması

SONUÇLAR,SONUÇLARIN DEĞERLENDİRİLMESİ:

Excel ortamında oluşturulan program ile çifçilerin sadece yükseklik ve çevre değerlerini girerek pratik bir şekilde ihtiyacı olan ağaç miktarını hesaplaması sağlandı.

İLGİLİ KAYNAK

https://www.google.com.tr/search?q=engebeli+arazi+a%C4%9Fa%C3%A7+dikimi&oq=engebeli+arazi+a%C4%9Fa%C3%A7+dikimi&aqs=chrome..69i57.8901j0j4&sourceid=chrome&espv=210&es_sm=122&ie=UTF-8

http://tusina63.blogcu.com/bag-tesisinin-teknik-esaslari-ve-asma-fidani-dikim-teknigi/3726388http://www.kahta.gov.tr/default_B0.aspx?content=197