Tekno Uzay Bilim Şenliği

İskenderun Bilim ve Sanat Merkezi ve İskenderun Teknik Üniversitesi işbirliği, İskenderun İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Hatay Büyük Şehir Belediyesi ve Hatay Bilim ve Sanat Merkezi tarafından desteklenen İskenderun Teknouzay Bilim Şenliği TÜBİTAK 4007 Destekleme Programı ile bilim kültürünü ve bilim iletişimini toplumun daha geniş kesimlerine yaymak, bu sayede toplumun bilime olan ilgisini artırmak, çocukları ve gençleri tüm bilim alanlarında kariyer yapmaya özendirmek, bilim insanlarıyla farklı kesimleri kaynaştırmak ve bilimsel bilgiyi topluma eğlenceli bir ortamda aktarabilmek amacıyla hazırlanan sergi, atölye, laboratuvar çalışmaları ile tematik oyunlar, yarışmalar, sahne şovları, gösteriler, söyleşiler gibi tercihen etkileşimli uygulamaları içermektedir.

TEKNO UZAY BİLİM ŞENLİĞİ
05-06 EKİM 2018
İSKENDERUN TEKNİK ÜNİVERSİTESİ MERKEZ KAMPÜSÜ

“BİLİMİN IŞIĞINDA BİRLİKTE YÜKSELECEĞİZ”

“TÜBİTAK 4007 Bilim Şenlikleri Programı” kapsamında desteklenen ‘İskenderun Teknouzay Bilim Şenliği” 5-6 Ekim 2018 tarihlerinde 2 gün süreyle İskenderun Teknik Üniversitesi Merkez Kampüsü’nde gerçekleştirilecektir.

İskenderun Bilim ve Sanat Merkezi(BİLSEM) yürütücülüğü, İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) işbirliği ile hazırlanan, İskenderun İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Hatay Büyükşehir Belediyesi veHatay Bilim ve Sanat Merkezlerinin kıymetli destekleri ile gerçekleştirilecek olan proje, ilimizde düzenlenen ilk 4007 TÜBİTAK Bilim Şenliği olacaktır.

Projemiz, her yaş grubundan katılımcının temel astronomi kavramları ve uzay teknolojisi konularında deneyim kazanmasını sağlayacak çok sayıda etkinlik, atölye, sergi, simülasyon, uzay küresi, yarışma, müzik dinletisi, bilimsel söyleşinin yanı sıra gökyüzü gözlemlerinden oluşmaktadır. Bu sayede katılımcılarda bilimsel merak ve farkındalığın artırılması amaçlanmaktadır. Türkiye’nin uzay bilimleri ve teknoloji alanında söz sahibi bir konuma gelebilmesine katkı sunmayı hedefleyen İskenderun Teknouzay Bilim Şenliği Projesi, gerek yurtiçi gerekse yurtdışında görevli alan uzmanlarının birikimlerini geniş halk kitleleriyle paylaşmalarına ortam sağlamaktadır. Ayrıca projede atölye çalışmalarıyla destek verecek olan hem Hatay İli’nden hem de Türkiye’nin farklı illerinde görev yapan çok sayıda saygın öğretmen, üniversite öğrencisi ve gönüllü yer almaktadır.

Bilimin ışığında hep birlikte yükselmek için ilgi duyan herkesi İskenderun Teknik üniversitesi Merkez Kampüsünde, Teknouzay Bilim Şenliği’ne katılmaya davet ediyoruz.