Tekfen Vakfı Müzik Bursu Başvuruları

2022-2023 eğitim yılı için tahsis edilecek olan Tekfen Vakfı Müzik Bursu’na başvurular 18 Nisan-15 Mayıs tarihleri arasında, online olarak kabul edilmeye başladı. Dünyanın her yerinde nitelikli orkestralarda yer alabilecek yetkin müzisyen yetiştirilmesine katkı sağlamayı amaçlayan Tekfen Vakfı, halen devam eden bursiyerlerine ilave olarak, yeni iki gence daha burs sağlayacak. Detaylı bilgi ve başvuru linkini aşağıda bulabilirsiniz.

Bursun Amacı Nedir?

Başta Tekfen Filarmoni olmak üzere, Türkiye’deki orkestraların müzik kalitelerini artırma gayesiyle dünyanın her yerindeki iyi orkestralarda görev alabilecek düzeyde yetkin orkestra müzisyenleri yetiştirmek.

Bu Burstan Kimler Faydalanabilir?

Burs, bir orkestrada kullanılan müzik enstrümanlarına yönelik lisans öğrencilerini kapsar. T.C. vatandaşı öğrencilerinin kazandıkları yurtdışı eğitim kurumları için geçerlidir. Kendine kariyer hedefi olarak orkestra müzisyenliğini seçen öğrenciler bu burstan faydalanabilir.

Tekfen Vakfı Müzik Bursu Tahsis Kriterleri Nelerdir?

1. Tekfen Vakfı’ndan burs alan bir öğrenci, Tekfen Vakfı dışında okulundan, resmi, özel kurum, kuruluş ya da STK’dan burs alıyorsa bu bilgiyi Vakıf’la paylaşmak zorundadır.
2. Burs almak için bir maaş eşiği olmamakla beraber Tekfen Vakfı, gerekli gördüğü taktirde aile gelirinin belgelenmesini talep edebilir.
3. Öğrenciden:
– Bursu neden istediğine dair kısa bir yazı
– Özgeçmiş
– Okuduğu ya da okuyacağı okulun kabul belgesi
– Referans mektubu (en az 1 adet)
– Kendi seçeceği bir eserin ya da bölümün en az 2 dakikalık ses veya video kaydı
4. Başvurular değerlendirildikten sonra 2. aşamaya geçen adaylar, burs jürisi ile mülakata girer. Jüri önünde ve jürinin talebine istinaden zorunlu eserlerden bir eseri ya da bölümü, ayrıca talep edildiği takdirde, serbest bir eseri icra eder. (2. aşamanın yüz yüze gerçekleştirilmesi durumunda, piyano eşliği Tekfen Vakfı tarafından sağlanmaktadır.

Tekfen Vakfı Müzik Bursiyerinin Yükümlülükleri Nelerdir?

1. Bursunun devamı için sınıfını %70 ve üzeri başarıyla geçmek ve hiçbir dersten kalmamak.
2. Tekfen Filarmoni’nin açacağı seçmelere (auditioning) katılmak.
3. Gerekli görüldüğü ve akademik programı müsaade ettiği taktirde, burs aldığı sürece ve takip eden 2 yıl boyunca Tekfen Filarmoni müzisyeni olarak provalara ve konserlere iştirak etmek.
4. Her sene sonunda akademik başarının yanı sıra, burs jürisi ile önceden mutabık kalınacak bir eserin, ses veya video kaydını sunmak.
5. Öğrenci akademik başarısını belgeleyemeyip, ses veya video kaydını göndermezse bursu iptal olur.

Tekfen Vakfı Müzik Bursu Ödeme Tutarı Ne Kadardır?

Her eğitim-öğretim yılı için eylül-haziran arasında ayın ilk 5 günü içerisinde ödenmek üzere,
750 Avro/ay, toplam 7.500 Avro’dur.

Başvuru Dönemi

18 Nisan – 15 Mayıs 2022

Burs hakkındaki detaylı sorularınız için tekfenfilarmoni@tekfen.com.tr adresini kullanabilirsiniz.