TED Tam Destek Bursu

Destek Bursu
Destek Bursu

TED Tam Destek Bursu

Tam Destek Bursu (TDB) Başvuru Koşulları:

Tam Destek Bursundan yararlanmak üzere Türk Eğitim Derneği’ne başvuru yapacak adayların;

1. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması,

2. 2017-2018 öğretim yılında lise 9. sınıfa devam etmesi,

3. Ankara ili, Altındağ, Çankaya, Gölbaşı, Keçiören, Mamak, Sincan ve Yenimahalle ilçelerindeki resmi liselere devam etmesi,

4. TEOG Yerleştirme Puanının en az 470 olması,

5. Ekonomik koşulları nedeniyle maddi desteğe kesinlikle ihtiyaç duyması, (Ailenin aylık toplam gelirinin en fazla 3000 TL olması), koşullarını sağlaması gerekmektedir.

Öğrenci Seçim Süreci:

2017-2018 öğretim yılı için en fazla 200 öğrenciye Tam Destek Bursu verilecektir. Aday öğrencilerin, 1 Ekim-31 Ekim 2017 tarihleri arasında www.ted.org.tr adresinden başvuru yapması gerekmektedir.

Online olarak www.ted.org.tr adresinden alınan başvurular, değerlendirilecek ve varsa ilan edilen koşullara uygun olmayan adaylar elenecektir. Burs koşullarını sağlayan adaylar telefonla aranarak sırayla mülakata davet edilecektir.

Mülakat sürecinde komisyon tarafından, adayın hem maddi koşulları detaylı olarak incelenecek hem de kişisel özellikleri ve burstan yararlanabilme potansiyeli değerlendirilecektir. Tam Destek Bursu Başvuru Formunda beyan edilen bilgilerle tutarsız belgeler sunulması durumunda öğrencinin burs talebinin iptali Türk Eğitim Derneği’nin inisiyatifindedir.

Mülakatlar başvuru süresinin bitimini takip eden 3 hafta içerisinde tamamlanacaktır.

TDB Bursu Başvuru Formu

Tam Destek Bursu Başvurusuna İlişkin Bilgiler

‘Eğitimde fırsat eşitliği’ konusunda onlarca sosyal sorumluluk projesi hayata geçirilmiş olsa da öğrenci nüfusu, birçok dünya ülkesinin nüfusundan fazla olan Türkiye’de bu konu, milli bir konudur. Sadece devletin çabası ve katkılarının yeterli olmayacağı gerçeğiyle imkânı bulunan tüm kesimlerin seferberliğine ihtiyaç bulunmaktadır. Kamu kurumlarının, özel kurumların ve sivil toplum kuruluşlarının işbirliği ile binlerce gencin geleceğe umutla bakması sağlanabilir.

Türk Eğitim Derneği’nin tarihi misyonu doğrultusunda hayata geçirdiği burs sistemi de bu gerçek üzerine kurulmuştur. 1928 yılından bu yana on binlerce imkânı olmayan, başarılı Türk gencine ulaşan TED, bu sistemi sadece kendi okullarıyla sınırlı tutmamaktadır. Tam Destek Bursu, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı resmi liselerde öğrenimlerini sürdüren başarılı öğrencilere lise eğitimlerinin sonuna kadar verilen, kitap-kırtasiye ve okul kıyafeti harcamaları ile cep harçlığı giderlerini kapsayan; aynı zamanda burstan yararlanan öğrencileri tüm gelişim alanlarında destekleyecek etkinliklerin gerçekleştirildiği bir burs çeşididir.

Burstan yararlanan öğrencilerin akademik ve psiko-sosyal olarak takip edilmesi ve desteklenmesinin yanı sıra; ilgi ve yetenekleri doğrultusunda bir spor/sanat dalında eğitim alması sağlanacaktır. Öğrencilerin akademik gelişimlerini desteklemek üzere gerçekleştirilecek Akademik Destek Programı’na ek olarak kariyer planlarına ilişkin profesyonel rehberlik çalışmalarından yararlanması imkanı da sunulacaktır.

Tam Destek Bursuyla lise eğitimlerini tamamlayan öğrencilerden üniversite giriş sınavında TED tarafından belirlenen başarıyı yakalayanların bursları üniversite öğrenimleri süresince de devam edecektir.

Öğrenci Seçim Süreci

2017-2018 öğretim yılı için Ankara İli; Altındağ, Çankaya, Gölbaşı, Keçiören, Mamak, Sincan, ve Yenimahalle ilçelerindeki resmi liselerden, Tam Destek Bursu Sistemine yeni 200 öğrencinin dahil edilmesi planlanmıştır.

Aday öğrencilerin, 1 Ekim-31 Ekim 2017 tarihleri arasında www.ted.org.tr adresinden başvuru yapması gerekmektedir.

Online olarak www.ted.org.tr adresinden alınan başvurular, değerlendirilecek ve varsa ilan edilen koşullara uygun olmayan aday öğrenciler elenecektir. Burs koşullarını sağlayan öğrenciler telefonla aranarak sırayla mülakata davet edilecektir. Bu nedenle başvuru sistemine, tarafınıza ulaşılabilecek ve geçerli bir telefon numarası girilmesi çok önemlidir.

TED Genel Merkezinde oluşturulacak komisyon, aday öğrencileri mülakat yoluyla değerlendirecektir. Bu süreçte adayın hem maddi koşulları detaylı olarak incelenecek hem de kişisel özellikleri ve burstan yararlanabilme potansiyeli değerlendirilecektir. Mülakat sürecinde, Tam Destek Bursu Başvuru Formunda beyan edilen bilgilerle tutarsız belgeler sunulması durumunda öğrencinin burs talebinin iptali Türk Eğitim Derneği’nin inisiyatifindedir.

TEOG Yerleştirme Puanı birbirine yakın olan öğrencilerden ekonomik durumu daha düşük olan tercih edilecektir.

Öğrenciler başvuru formunda belirttikleri her bilgiyi istenildiğinde resmi belgeyle ibraz etmek zorundadır.

Mülakatlar başvuru süresinin bitimini takip eden 3 hafta içinde tamamlanacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin

thirteen + 7 =