TED İstanbul Koleji Öğrencisi Korhan Özgün Makale Başarısı

11. Sınıf öğrencimiz Korhan Özgün, Avrupa Genetik Topluluğu’nun (ESHG) 25 Nisan Dünya DNA günü sebebiyle düzenlemiş olduğu Makale Yarışması ’nda yazmış olduğu makale ile dünya ikincisi oldu.
DNA’nın çift sarmalının yapısını 28 Şubat 1953’de keşfeden bilim adamları James D. Watson ve Francis Crick makalelerinin ilk kez yayımlanma tarihi olan 25 Nisan, insan genomundaki DNA baz dizilimini ortaya çıkartmak için başlatılan İnsan Genom Projesi’nin aynı tarihte tamamlanmasının ardından Dünya DNA günü –DNA Day – olarak ilan edilmiştir.
Avrupa Genetik Topluluğu 2008 yılından bu yana lise öğrencileri arasında DNA Makale Yarışması düzenlemekte ve sonuçlarını 25 Nisan’da açıklamaktadır. Öğrencimiz Korhan Özgün , topluluğun bu yıl yarışmada öğrencilerden görüşlerini yazmalarını istediği iki konudan biri olan ‘Bin euro’nun altında bir fiyata tüm DNA’nızın sekanslanmasını ister miydiniz?’ sorusuna karşılık gelen makalesi ile yarışmaya katılmıştır.Öğrencimizin yazmış olduğu makale 20 Türk öğrencinin de dahil olduğu bine yakın Avrupa liselerinden öğrencilerin makalelerinin yarıştığı yarışmada, rakiplerini geride bırakarak Dünya İkinciliğine değer görülmüştür.
Korhan Özgün’e ödülü, Haziran ayında Almanya’da Avrupa Genetik Topluluğu’nun açılış töreninde 2 bin kişinin önünde verilecektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin