TED Birleşmiş Milletler Simülasyon Çalışması

TED Antalya Koleji Özel Lisesi Müdürlüğünün; 12-15 Nisan 2018 tarihleri arasında Türkiye geneli resmî/özel tüm lise ve dengi okul öğrencilerine yönelik, öğrencilerin tartışma yeteneğini geliştirmek, dünyada yaşanan olaylara karşı duyarlı olmasını sağlamak amacıyla konuşma dili İngilizce olmak üzere “Birleşmiş Milletler Simülasyon Çalışması” düzenliyor.

Model Birleşmiş Milletler (MUN) Konferansları, katılımcıların temsil ettikleri ülkenin Birleşmiş Milletler (BM) elçisi rolünü üstlenerek, BM gündemindeki uluslararası sorunlara çözüm aradıkları Birleşmiş Milletler eğitsel simülasyonlarıdır. Dünyanın dört bir yanında ders dışı kulüp aktiviteleri adı altında farklı ulusal ve uluslararası MUN konferanslarında bir araya gelen lise öğrencileri hem BM’in işleyiş ve karar alma mekanizmalarını tecrübe etmiş hem de uluslar arası sorunlara farklı bir bakış açısı sunmuş olurlar. Katılımcı öğrenciler, danışman öğretmenler eşliğinde Birleşmiş Milletler delegesi rolünü üstlenmektedirler.
Birleşmiş Milletler: 2.Dünya savaşından sonra kurulmuştur, ve kuruluşundan kısa süre sonra ise Harvard Üniversitesinde bu organizasyonun ilk simülasyonu denenmiştir. Zamanla Amerika Birleşik Devletlerindeki önde gelen tüm okulların yapmaya başladığı simülasyon konferanslarını, 1970’lerin başında Hollanda’da yapılan uluslararası konferans Lahey Uluslararası Model Birleşmiş Milletler Konferansını (THIMUN) takip etmiştir. Model Birleşmiş Milletler Konferansları, günümüzde, uluslararası düzeyde olup çoğunlukla dili İngilizcedir.
TAMUNU8 konferansının amacı: Katılımcıların fikirlerini özgürce belirtip savunabilecekleri bir ortam yaratılarak modern tartışma kültürü anlayışını öğrenmelerine, özgüvenlerinin artmasına, değişik kültürlere, sosyo-ekonomik durumlara ve görüşlere sahip gençlerle bir arada olmalarına, açık görüşlü ve fikirlere saygılı bir ortamda tanışmalarına ve tartışmalarına; uluslararası politika ve dünya problemleri hakkında bilinçlenmelerine ve çözüm önerisi üretmelerine katkı sağlamaktadır.

TED ANTALYA KOLEJİ 2010 yılından beri, İstanbul-Ankara ve yurtdışındaki prestijli okulların MUN konferanslarına katılmış ve başarılı bir çizgide ilerlemiştir. Bu konferanslara öğrencilerimiz delege, oturum başkanı, ve temsil ettikleri ülkelerin elçileri olarak, İngilizce zümremizin tayin ettikleri danışman öğretmenlerle katılmışlardır. Biz bu yıl üçüncü kez okulumuzda birikmiş tecrübelerimizi kullanarak 12-15 Nisan 2018 tarihleri arasında bir MUN konferansı düzenlemek istemekteyiz. Bu konferans TED Antalya Koleji yerleşk
gerçekleşecektir
Sayın Okul Müdürleri, İdareciler ve MUN Danışmanları,
Sizleri üçüncüsünü gerçekleştireceğimiz TAMUN (TED Antalya Model United Nations) – TAMUN’18 – konferansımıza davet etmekten onur duyuyoruz. Sizi 12-15 Nisan tarihleri arasında. Antalya’da ağırlamak bizim için çok büyük bir ayrıcalıktır..
Önceki iki konferansımız TAMUN’16 ve TAMUN’17 katılımcılarımızdan gelen geri bildirimlerden aldığımız sonuçlara göre, büyük bir başarıydı. Bunun sebebinin fikirlerini yayan ve paylaşan aktif, coşkulu ve yetenekli katılımcılarımız olduğuna inanıyoruz. Bu seneki TAMUN ekibimiz şimdiye kadarki en iyi konferansı organize etmeye hazır. Bu nedenle bu deneyimi bizimle paylaşmanızı istiyoruz.
Amacımız lise öğrencilerine komitelerde İngilizce olarak Birleşmiş Milletler üyesi devletleri temsil etme ve devletlerin fikirlerini savunma fırsatı vererek, dünyamıza faydalı olmalarını sağlamaktır.
Delegelerimiz dört gün boyunca sadece dünya sorunlarına çözüm aramayacak, aynı zamanda komitelerde ve sosyal etkinliklerde yeni arkadaşlıklar kurup eğleneceklerdir.
Bu yılki temamız “Barış İçin Küresel Etkileşim”. Dünyamız son zamanlarda azımsanamayacak derecede ciddi güvenlik problemleri ile karşı karşıya. Bundan dolayı biz de dünya barışını sağlama amacıyla “Birlik olmaya adandık”.

MİSYONUMUZ
TED Antalya Birleşmiş Milletler Konferansı olarak misyonumuz, katılımcılarımızı, kültürel ve akademik bilgi birikimlerinde artış ile iletişim ve sosyal yeteneklerinde gelişme beklentisi içinde, dünyamızın sorunlarına duyarlı ve sağlıklı bir tartışma yürütebilecek yeterlilikteki delegeler ile yapılacak verimli ve saygılı tartışmalar aracılığıyla evrensel ve kritik amaçlar altında birleştirmektir.

VİZYONUMUZ
TED Antalya Koleji Birleşmiş Milletler Konferansı olarak, vizyonumuz, katılımcıların fikirlerini özgürce ifade edebilecekleri ve tartışma yeteneklerini geliştirebilecekleri bir platform yaratırken duyarlı ve bilinçli bireyler olmalarına katkıda bulunmak, benzer amaçlar ve becerilere sahip olan diğer katılımcılarla tanışmalarını sağlamaktır.

TED ANTALYA KOLEJİ ULUSLARARASI MODEL BİRLEŞMİŞ MİLLETLER KONFERANSI (TAMUN)
2018 ŞARTNAMESİ

ORGANİZASYON ADI : TED ANTALYA KOLEJİ MODEL BİRLEŞMİŞ MİLLETLER KONFERANSI ORGANİZASYON TARİHİ: 12-15 Nisan 2018

KATILIMCILAR: Antalya ili içi ve dışı, resmi ve özel eğitim kurumlarının hazırlık, 9, 10 ve 11. Sınıf öğrencileri

ORGANİZASYON YERİ: TED ANTALYA KOLEJİ Lise Binası TEMA: Barış İçin Küresel Etkileşim ORGANİZASYON AMACI:
‘MUN’ öncelikle bir katılımcının tartışma yeteneğini geliştirmeyi amaçlar ve bunu ‘MUN’ konferansının içerdiği uzun tartışma seanslarıyla başarır. ‘MUN’ in ikinci en önemli amacı öğrencinin dünyamızda yaşanan olaylara karşı duyarlı olmasıdır; çünkü konferansta güncel ve bütün milletlerin duyarlı vatandaşlarını ilgilendiren olaylar tartışılır. ‘MUN’ in tek faydaları bunlar değildir. Aynı zamanda katılan öğrencinin kişisel gelişimine de çok faydası vardır. Bir öğrenci öğretim hayatı boyunca özgüvenini ve topluluk karşısında konuşma yeteneğini ‘MUN’ kadar geliştirecek başka bir etkinlikle karşılaşmayacaktır. Ayrıca konferansta tartışılan konular hakkında bilgi sahibi olmak için yapılacak araştırmalar bir öğrencinin araştırma yeteneğini de büyük ölçüde geliştirecektir. Bir ‘MUN’ konferansı düzenlemek de öğrencilerin organizasyon yeteneklerini, sorumluluk ve görev anlayışlarını oldukça geliştirecektir.

KATILIM ŞARTLARI:
Katılımcı okullar 5-10 öğrenci ile katılabilirler.
Katılımcılar Antalya’ya kendi şartlarıyla gelecekler. Ancak Antalya’daki tüm ulaşım ihtiyaçları okulumuz tarafından sağlanacaktır.
12-15 Nisan 2018 tarihleri arasında yapılacak etkinlik boyunca resmi kıyafet giyilmesi zorunludur.
NOT: Başvuru ve kabul sistemleri tanımlanınca katılımcı okulların danışman öğretmenlerine gereken tüm ayrıntılı bilgiler elektronik ortamda iletilecektir.
İletişim Bilgileri:
TED Antalya Koleji TAMUN DİREKTÖRÜ Sema ERAYBAR e-POSTA: info@tamun.net Tel: 0(242)340 60 00
TAMUN 2018 GÜNDEM KONULARI DISEC (SİLAHSIZLANMA KOMİTESİ) :
1- Uluslararası terörizm ve siber savaş ile mücadele
2- Sahra altı Afrika’daki aşırılıkçı gruplar
3- Askeri drone meselesi SPECPOL (POLİTİK KOMİTE) :
1- Barışı sağlama operasyonlarındaki sorunları ve eksikleri giderme
2- Özel askeri şirketlerin savaş alanlarında kullanılması sorunu
3- Dış uzaydan gelen bilinmeyen maddelerin kullanılması sorunu
SOCHUM (İNSAN HAKLAR! KOMİTESİ) :
1- Orta Afrika Cumhuriyeti felaketi
2- Sürdürülebilir nüfus artışı
3- Çocuk işçiler sorunu ECOSOC (EKONOMİ KOMİTESİ) :
1- Ekonomik eşitliği sağlamak için teknolojik ayrılıkları azaltma
2- Altematif enerji kaynaklarının kullanımını genişleterek gelişmekte olan ülkelerdeki işletmeleri güçlendirmek
3- Sürdürülebilir şehirleşmeyle sosyal ve ekonomik gelişme
HEALTH AND ENVIRONMENT (SAĞLIK VE ÇEVRE KOMİTESİ) :
1- Değişen tüketim kalıpları
3- Bilinmeyen tehlikelere maruz kalma (Chemtrails)
4- Radyoaktif ışınların güvenli ve çevre dostu ses yönetimi

UN WOMEN (BİRLEŞMİŞ MİLLETLER KADIN KONFERANSI) :
1- Terörimdeki cinsiyet siyaseti
2- Gefişmemiş ülkelerde kızlar için eğitime erişim
3- Afganistan’da kadın hakları
SECURITY COUNCIL (GÜVENLİK KOMİTESİ):
1- Kore Yarımadası’nda yükselen gerginlikler
2- Mali durumu
ÖZEL KOMİTELER HISTORICAL COMMITTEE:
– VVaterloo Muharebesi
– FUTURE COMMITTEE:
– Çin’in Modern İpek Yolu Projesi, Dünyanın yeni gücü

– INTERNATIONAL COURT OF İUSTICE:

– İran ve Amerika arasındaki belirli İran varlıkları ve değerleri davası

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.