TC Başbakanlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Teşvik Fonu Yükseköğretim Bursu

Başbakanlık Bursu

Başvurular Ekim ayının son haftası ile Kasım ayının başında yapılıyor. Başvuru formları ise Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu’na bağlı Bölge ya da Yurt Müdürlükleri’nden alınabiliyor.

Başbakanlık Burs Merkezi  Adres : Karanfil Sokak No 67 Bakanlıklar / ANKARA Telefon : 0312 424 09 47 (3 Hat)  E-mail : [email protected]  [email protected]

Başbakanlık Bursu İle İlgili Ayrıntılı Açıklamalar   1) Bursları devam eden ve Yeni burs kazanan öğrenciler  2) Yatay Geçişle Okul Değişiren Öğrenciler  3) Dikey Geçiş Sınavı ile Okul Değişiren Öğrenciler.  4) Yabancı Uyruklu Öğrenciler  5) Başarı Durumu Hakkında Bilgi  6) Kayıt Donduran Öğrenciler  7) Sıkça Sorulan Sorular (SSS)

 

1) Bursları devam eden ve Yeni burs kazanan öğrenciler   – 2002-2003 öğretim yılı için burs miktarı 65.000.000 TL (Özürlü öğrenciler için 75.000.000.TL) olarak belirlenmiştir.

– Yeni öğrencilerin belge kontrolleri devam etmektedir. Belge kontrolleri tamamlandıktan sonra öğrenci listeleri Burs Sorgu ekranında ve Okullarda yayınlacak.Belgelerini başvuru sırasındaki beyanları doğrultusunda eksiksiz hazırlayarak kurumumuza gönderen öğrencilerin Bursları Kurumumuz tarafından açtırılacak bankomat hesaplarına birikmiş olarak aktarılacaktır.

– Yeni burs almaya hak kazanan öğrenciler Bankomat kartlarını, okullarının bulunduğu il merkezindeki Vakıflar Bankası merkez şubelerinden Nüfus cüzdanlarının asli ve fotokobisi, öğrenci belgelerinin aslı ve fotokobisi ile başvurmaları halinde alabileceklerdir.Banka adreslerine Banka adresleri sayfasından okulunuzun bulunduğu İlin Plaka numarasını girerek ulaşabilirsiniz.

2) Yatay Geçişle Okul Değişiren Öğrenciler  Yatay geçis yapan veya yeniden sınava girmek suretiyle okul değistiren ögrenciler (daha önce bir yüksekokul’dan mezun olmamak kaydı ile) aday numaralarını belirtir bir dilekçe ekinde yeni okullarından alacakları ögrenci belgesi ile kurumumuza basvurmaları gerekmektedir.

– Aday numarasız dilekçelere kesinlikle işlem yapılmamaktadır.   – Eğer yeni okulunuz farklı il de ise lütfen bankomat kartınızın değişeceğini unutmayınız.

Hesaplar burslar ilk yatırıldığından sonra açılacaktır. Yeni kartınızı banka sorgu ekranından öğreneceğiniz adresteki Vakıflar Bankasından Alacaksınız.

3) Dikey Geçiş Sınavı ile Okul Değişiren Öğrenciler   Dikey geçis yapan öğrenciler, aday numaralarını belirtir dilekçe ekinde,

– Dikey geçiş sınav sonuç belgesinin fotokopisi,

– Yeni okullarından alacakları öğrenci belgesi ile birlikte kurumumuza basvurmaları gerekmektedir.

Eğer yeni okulunuz farklı il de ise lütfen bankomat kartınızı değişeceğini unutmayınız.   Hesaplar burslar ilk yatırıldığından sonra açılacaktır. Yeni kartınızı banka sorgu ekranından ekranından öğreneceğiniz adresteki Vakıflar Bankasından Alacaksınız.

4) Yabancı Uyruklu Öğrenciler   Başbakanlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonu İdaresi yabancı uyruklu öğrencilere yönelik “Sosyal Yardım “ programını 2002-2003 ögretim yılında da uygulayacaktır.   Yabancı öğrenciler başvuru formlarını okullardan alacaklardır. Formlar okullara gönderilmiştir. Son müracaat tarihi 31 Mart 2003 tür.   Bu ögretim yılındaki sosyal yardım programı için yalnızca bu yıl yeni kayıt yaptıran 1. sınıf veya hazırlık sınıfı ögrencileri (ara sınıflar hariç) başvurabileceklerdir.   Sosyal yardım programına başvurmak için ögrencinin;   – Yabancı uyruklu olması,   – Üniversiteye yeni kayıt yaptıran hazırlık, hazırlık olmaması halinde 1. sınıf ögrencisi olması,   – Ögrencinin ilk kez başvuruyor olması, gerekmektedir.   Daha önceki yıllarda sosyal yardım alan, basarısız olmaları nedeniyle sosyal yardımları kesilen ve ara sınıflarda okuyan yabancı ögrencilerin tekrar basvuru yapmaları durumunda bu basvurular değerlendirmeye alınmayacaktır.   Burs kazanan yabancı uyruklu ögrencilerin listeleri değerlendirme yapıldıktan sonra okullarda ilan edilecektir.

 

5) Başarı Durumu Hakkında Bilgi   – Ders geçme sistemi olan okullarda 4 veya 4 dersten fazla başarısız olanların,   – Sınıf geçme sistemi olan okullarda sınıfta kalanların,   – Kümülatif uygulanan okullarda yeterli kümülatif toplamı olmayanların bursları herhangi bir bildirimyapılmaksızın kesilir.

Ancak öğrenciler ön gürülen başarı düzeyini sağlandığından kurumumuza dilekçe ile başvuru yapmaları gerekmektedir. Bu durumda öğrencinin okulundan Kurumumuz tarafından tekrar başarı durumu hakkında bilgi almak kaydı ile bursu tekrar açılabilir.

Öğrenciler bu konu ile ilgili dilekçelerini her yıl Haziran – Ağustos ayları arasında ve ara dönemde Ocak-Şubat aylarında vermeleri gerekmektedir.   Bu tarihler haricinde ki bu konu ile ilgili dilekçelere işlem yapılmayacaktır.

 

6) Kayıt Donduran Öğrenciler

Kayıt donduran ögrenciler aday numaralarını belirtir dilekçe ekinde kayıt dondurdukları belgenin bir kopyasını kurumumuza göndererek burslarını dondurmaları gerekmektedir.

 

 

7) Sıkça Sorulan Sorular (SSS)

– Doldurduğum formu nereye teslim etmeliyim?

Formu nereden almış iseniz tekrar aynı yere veya herhangi bir SYDTF Vakfına teslim etmelisiniz.

– Okuduğum bölüme ait kod kitapçıkta yok ne yapmalıyım?

9999999 numaralı kodu kodlamalısınız.

– Formu teslim ettikten sonra hatalı ve yalnış doldurduğumu farkettim ne yapmalıyım?

Hatalı ve yalnış kodlanan bilgileri düzelterek aday numarasıda yazılı olan bir dilekçe ile birlikte bize elden veya posta ile bildireceksiniz.

– Bursu kazanıp kazanamadığımı nasıl öğreneceğim?

Burs listeleri değerlendirildiğinde tarafımızdan okullara gönderilip duyurulacaktır. Ayrıca sitemizin sorgu ekranından da bakılabilecektir.

– Bursu kazandıysam ne yapmalıyım?

Burs formunda beyan ettiğin bilgileri belgelendirerek tarafımaza ulaştırmalısın. Kazanmadıysan hiçbir işleme gerek yoktur.

– Bankamatik kartımı nereden alacağım?

Eğer bursu kazandıysanız veya zaten burs alıpta dikey veya yatay geçişle il değiştidi iseniz; Bankamatik kartınızı alacağınız banka okuduğunuz ildeki merkez şube Vakıflar Bankası veya sitemizde yayınlanan sorgu ekranındaki BANKA KODLARI kısmındaki kodlara bakarak bulabilirsiniz.

– Aday numaramı bilmiyorum nasıl öğrenebilirim?

Web sitemizdeki BURS SORGU ekranından ad , soyad bilgileri ve burs başvuru yılınız ile aday numaranızı öğrenebilirsiniz. Bizden telefonla bilgi alabilmeniz için veya göndereceğiniz dilekçelerin işlem görebilmesi için aday numarasını belirtmelisiniz.

– Burs aldığım takdirde hiç kesilir mi veya nasıl kesilir?

Evet, eğer 1 senede 3 ten fazla zayıf getirisen veya sınıfta kalır veya kaydını sildirir veya okuldan atılırsan bursun kesilir

– Başvuru formunu verdikten sonra istediğiniz diğer belgeleri ne zaman göndermeliyim?

Bursu kazanan adaylar Başbakanlık Bursu sitesinden ve de okularda liste ile duyuralacaktır. Duyuru yapıldığında kazandı iseniz bize belgeleri o zaman ulaştırmalısınız.

46 YORUMLAR

 1. sevgili başbakanım kızım ankara hacettepe ünüversitede okuyor 3 sınıf burslu oglum bu yıl gidecek inşallah bilgisayar mühendisligi ankara ama kayıtve yol için para lagzım çok degil 3000veya 4000 tl kadar saygılarıla şenol.. özkan babasıyım

 2. merbalar ben bursa gemlıkte ıkamtgay edıyorum calsımıyorum esım engelı evım kıra cok zor durumdayım bankalar ıcralık oldumu soyluyor lutfen yardımlarınızı beklıyorum… Tel….

  • Merhaba,

   Sayın Ercan beye ulaşmak isteyenler lütfen bizimle iletişime geçerek Ercan beyin bilgilerini iletebiliriz.

   Saygılarımızla

 3. merhaba ,
  kardeşim 2 yıllık üniversite kazandı iki yılı bölüm birincisi olarak bitirdi o zaman burs almış ve öyle okumuştu 1 yıl ara verdi bu yıl dgs sınavına girdi ve TOKAT GAZİOSMANPAŞA ÜNİVERSİTİNDE ZİRAT MÜHENDİSLİĞİNİ KAZANDI SONUÇLARI 06.11.2015 tarihinde açıklandı ailemin maddi durumu yok babam iflas etti icralık kardeşimi okutabilmemiz için yardımınıza ihtiyacımız vardır.

 4. bundan 10 yıl once epılepsı hastalıgına yakalandım hastalıgım gunden gune ılerledı yuruyemıyorum hafızam yok hatırlayamıyorum agzım yuzum kendı kendıne cekılıyor kımse ıs vermıyor en acısıda lıse 3 e gıden bır kızım var ona destek olamıyorum evım kıra es dost aralarımda para toplayım kıramı oduyor ssk ya bas vurdum ıkı sever malulen emeklılık ıcın kabul etmedıler ben hıc ıyı degılım bana yardım edın bu formu arkadasıma yazdırıyorum ben yazamıyorum…

  • Merhabalar,
   yukarıdaki mesaj içeriğinde telefon numarasıda bulunuyordu. Yardımcı olmak isteyenlere mail adresi iletilecektir.

   iyi güler

 5. 71 doğumluyum. maraşta yaşıyorum .20senedir evllyim kocamla anlaşamiyorum cumhurbaşkanı ile görüşmek istiyorum .zor durumdayım lütfen bana yardımcı olun tel ….. rica ediyorum lütfen

  • Merhaba Nazlı Hanım,

   Size yardımcı olamadığımız için üzgünüz. Bu konularda yeterli yetkimiz bulunmamakta. Yorumunuzu yayınladık ama telefon numaranızı sildik başkalarının eline geçmesi uygun olmaz diye.

   iyi günler.

 6. bir yanlış evlilikten hayatım mahavoldu.düzeltmek isstiyorum ama parasizliktan düğzeltemiyorum çaresizim. işn içinden çıkamıyorum hayatım mahvoldu sizden yardim bekliyorum lütfen sesimi duyun bana yardımcıı olun tel …..

 7. ben bilecik şeyh edebali üniversitesine bu yıl başladım maddi imkanlarımız kısıtlı olduğu için masraflarımı karşılayamıyorum.babamın maaşı hacizli.hiç biryerden gelirimiz yok tek maaşla geçinmeye okumaya çaılşıyorum.lütfen bana yardımcı olun.

 8. Başvurular Ekim ayının son haftası ile Kasım ayının başında yapılıyor. Başvuru formları ise Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu’na bağlı Bölge ya da Yurt Müdürlükleri’nden alınabiliyor.

 9. ben eskişehirde oturuyorum universiteye hazırlanıyorum ailemin durumu kötü olduğu çin galiba okuyamayacağım babam koah hatası olduğu için çalışamıyor ben hep okuyum hem çalısıyorum bu konu ile ilgilenirseniz sevinirim

  • Merhaba,
   maalesef bizim yapabileceğimiz bir şey yok, bulunduğunuz yerdeki yerel yönetim veya mülkü idareye duurmunuz hakkında bir başvuru yapınız.

   iyi çalışmalar

 10. SAYIN. BAŞBAKANIMA BİLGİLERİMLE 2TANEÇOCUGUMVAR ORTASONA GİDİYORLAR EGİTİM MASRAFLARINI KARŞILAMAKTA ZORLANYORUZ ÇOCUKLARIMA AYAKABI BİLE ALAMIYORUM YIRTIK AYAKABIYLA OKULA GİDİYORLAR OKULDA ARKADAŞLARI DALGA GEÇIYOR SAYIN .BAŞBAKANA İLETİRSENİZ SEVİNİRİM SAYGILARIMLA 05426386852 ÇOCUKLARIMI OKUTMAK İSTİYORUM LÜTFEN YARDIM EDİN

 11. merhaba bu sene üniversiteye başladım burs başvurumu dershanede yaptırdım ancak sorgulamada Tc bulunamadı uyarısı ile karşılaşıyorum telefonlarınız da çalıyor ama açılmıyor lütfen yardım eder misiniz.

  Merhaba,
  Lütfen bize değilde ilgili yerlere ulaşmaya devam ediniz.
  Ayrıca üniversitenizin öğrenci işlerine de gidip durumunuzu anlatınız.
  Başvuru sırasında herhangi bir belge almadınızmı? Başvuru ekranındaki bilgilerin çıktısını yapmanız iyi olacaktı.

  İyi Günler

  Bilim Şenliği

  • Merhaba, Lütfen burs başvurunuzu yapınız. Bizim bu konuda size bir yardımımız maalesef olamaz. Bu burs başbakanlık fonundan yapılmakta ve sizin başvurunuza ve başvurudaki bilgilerinize göre verilmektedir.

 12. Merhaba ben sakarya üniversitesi’nde( leeds metropolitan university ile ortak lisans programlı) işletme okuyorum bu sene 1.sınıfım ve hazırlık okudum . Her yıl burs başvurusunda bulundum ama hep kredi çıkıyor ,aynı şekilde arkadaşlarıma da hep kredi çıkıyor .Acaba bu durum bölümümle mi alakalı? Bize başbakanlık bursu çıkma olasılığı yok mu?lütfen cevap bekliyorum.

  • Başbakanlık bursundan kimler yararlanabilir?

   Ön lisans öğrencileri,
   Lisans öğrencileri,
   Açık Öğretim öğrencileri, (Sadece öncelikli öğrenciler; şehit veya gazi çocuğu, anne ve babası her ikisi de ölü olanlar vb.)
   İki yıllık okullardan mezun olup, dört yıllık okulların üçüncü sınıfına dikey geçiş sınavı ile ara vermeden kayıt yapan öğrenciler, (intibak veya hazırlık sınıfında burs verilmez)
   Yüksek Lisans (Master ve Doktora) öğrencileri, (hazırlık sınıfında burs verilmez)
   Vakıf Üniversitesi öğrencileri,
   ÖSS sonucunda sayısal, sözel, eşit ağırlık ve yabancı dil dallarında ilk 100’e giren öğrenciler, (öncelikli olarak)
   Üniversite kontenjanından bildirilen öğrenciler,
   Ülke adına müsabakalara katılan, Milli olmuş amatör sporcu olan öğrenciler,
   İkinci öğretimde okuyan öğrenciler

   Başbakanlık bursundan kimler yararlanamaz?

   Kurumdan burs veya öğrenim kredisi alan öğrenciler,
   2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu’nun 10. maddesine göre burs verilen öğrenciler hariç olmak üzere, 5102 sayılı Kanun’un 2. maddesi kapsamında yer alan kamu kurum ve kuruluşlarından burs almakta olan öğrenciler,
   Kurumdan daha önce burs veya öğrenim kredisi almış olan öğrenciler,
   Öğretim kurumuna kayıt tarihi itibari ile 1 öğretim yılı kaybı olan öğrenciler,
   Yabancı uyruklu öğrenciler,
   Polis Akademisi ile Askeri Okul öğrencileri,
   Ek süre öğrenim gören (artık yıl) öğrenciler,
   Yüksek Lisans öğrencilerinden hazırlık sınıfında öğrenim gören öğrenciler,
   Yetim maaşı ve nafaka alanlar dışında, en az asgari ücret düzeyinde aylık veya ücretle sürekli bir işte çalışan veya gelire sahip olan öğrenciler,
   Gerçeğe aykırı beyanda bulunan öğrenciler,
   Burs Yönetmeliği hükümlerine göre burs almaya yeterli bulunmayan öğrenciler

 13. başbakanlık sosyal yardımlaşma ve dayanışma fonu bursu başvuruları nerden ve nasıl yapılıyor..başvuru tarihleri ekim ayı sonu ve kasım başı yazıyor..yardımcı olursanız sevinirim ..ltfn..

  • Başvuru formları Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu’na bağlı Bölge ya da Yurt Müdürlükleri’nden alınabiliyor.

   Bulunduğunuz ilde KYK yurtlarına gidip alabilirsiniz.

  • Merhaba,

   ağustos ayı ile birlikte kurum ve kuruluşlar burs başvuruları almaktadır. lütfen sizde hem sitemiz üzerinden hemde farklı kanallardan bursları takip edebilirsiniz.

   İyi Çalışmalar dileriz.

 14. evli 1 cocuk babasıyım çok borcum varrr iş arıyorum bulamıyorumm yardımcı olmanızı rica ediiyorumm çok kötü durumdayımmm bunalıma giriyorummm lütfennnn

 15. ben defalarca yazdım ama bir türlü dönen olmadı uzatmayacagım eşim evi terk etti rahatsızım calışamıyorum heryerden aksilik cıkıyo ben 13 senemi sayın başbakanım için calıştım fatihte oturuyorum başbakanıma bu dilekcelerim gitmiyo artık buna karar verdim cok muhtacım ne olur fatma şahinemi başbakanamı söyliyecsiniz lüt fen dikkate almanızı istiyorum kiram birikti suyum kesik dogal gazım kesik eliktiriğim kesik kimse yokmu allah rızası için sizler sıcaklık nedir suzuzluk nedir elektiriksiz nedir evlat hasreti nedir eşinin evi terk etmesi nedir ben şuna inanıyorumki bunlar düzelirse eski günlerim yerine gelecek imam hatipte okuyan kızım ilk okulda daha 1 sınıfa giden oğlum ben bunlara hasret kaldım eşim mecbur gitti beni eşime cocuklarıma sayın başbakanım veyahutta sayın fatma şahin ne olur cabuk olun ev sahibi evdende atarsa allah rızası için neoluur size kendimi acındırmıyorum bana gelsinler bekliyecem beni kurtarın ………

  • Merhaba Mehmet Bey,

   Bizim yardımcı olabileceğimiz konulardan yardım talebinde bulunursanız destek vermeye hazırız. Ancak şuanki sorununuzdan dolayı sze yardımcı olabilecek pozisyonda değiliz. Üzgünüz.

 16. ben ibrahim 8 çocuk babasıyım toplam 10 nüfusum var madi durumum çok zayıf kaymakamlıkta yardım almak ölüm yaşım 43 hiç bir dayanağım yok iki evlilik yaptım ilk evliliyimde 5 çocuk var ama o evlilik bitti 5 çocuk benim velayetim altında 2 evliliyi yaptım ,3 çocukta bu eşimde var allah için bunu görün bana yardımcı olun sayın başbakanımıza duyurun

  • 2012-2013 ÖĞRETİM YILINDA YURTKUR YURTLARINDA BARINMAK, BURS, ÖĞRENİM VE KATKI KREDİSİ ALMAK İSTEYENLER İÇİN BAŞVURU ESASLARI BELİRLENDİ

   -2012-2013 öğretim döneminde Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavına girerek bir yükseköğretim programına girmeye hak kazanacak öğrencilerin yurt, burs, öğrenim ve katkı kredisi başvuruları; ÖSYM tarafından üniversite yerleştirme sonuçlarının açıklandığı tarihten itibaren,

   -Halen bir yükseköğretim kurumuna devam eden ara sınıf (ön lisans, lisans, ve yüksek lisans) öğrencilerinin yurt, burs, öğrenim ve katkı kredisi başvuruları 02 Temmuz- 05 Ağustos 2012 (05 Ağustos 2012 dahil),

   -Yüksek lisans, doktora, ön kayıt ve özel yetenek sınavı ile yükseköğretim programlarına girecek öğrencilerin başvuruları 17 Eylül-07 Ekim 2012 (07 Ekim 2012 dahil), tarihleri arasında Kurumun http://www.kyk.gov.tr adresindeki internet sayfasından yapılacaktır.

   -Kurum yurtlarında barınmakta iken devam ettikleri öğretim kurumlarını normal süresinde bitiremeyen (artık yıl) öğrencilerinin yurt başvuruları ise daha önce barındıkları yurt müdürlüklerince 10-23 Eylül( 23 Eylül 2012 dahil) tarihleri arasında kabul edilecektir.

   Asıl listeden yurda girmeye hak kazanan öğrencilerin kayıtları 3-14 Eylül 2012 (14 Eylül 2012 dahil) tarihleri arasında yapılacaktır.

   Yedek listeden yurda girmeye hak kazanan öğrencilerin kesin kayıtları 17 Eylül 2012 tarihinden itibaren başlayacak, bundan sonraki her pazartesi günü ilan edilecek olan yedek listedeki öğrencilere 5’er gün kayıt süresi tanınacaktır.

   Yurtlar 10 Eylül 2012 tarihinde hizmete açılacaktır.

   Basın mensuplarına ve kamuoyuna saygı ile duyurulur.
   Hasan ALBAYRAK
   Genel Müdür

 17. üniversiteye yeni başladım süleyman demirel Ü de okuyorum 2. öğretimim ve ailemin maddi durumu iyi değil bursa ihtiyacım var

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin

5 + 9 =