TBD-HALICI Bilgisayarla Beste Yarışması 2013

20. yılın teması; Özgürlük

Yirminci yılımızda bireysel ve toplumsal yaşantımızın can damarı olan “özgürlük” için bir araya geliyoruz.

Özgürlük yolunda kuşkuyu, eleştiriyi, isyanı da paylaşacağız, inancı, umudu, özlemi de.

Özgürce düşünen, özgürce yaratan sanat dostlarının özgür bestelerini bekliyoruz.

Her zaman olduğu gibi bu yıl da amatör ya da profesyonel bütün bestecilere açık olan yarışmada adaylar, özgün üretimlerini 3-4 dakikalık bir sürede, akustik ya da elektronik bir enstrümandan veya insan sesinden yararlanarak sözsüz bir biçimde kaydedecekler ve bizlere 10 Ekim 2013 tarihine kadar internet üzerinden ulaştıracaklar. Jürinin ilk değerlendirmesi sonrasında, 23 Ekim’de on finalist açıklanacak ve halk oylamasına geçilecek. Finale kalan eserler 28 Kasım 2013’te jüri ve izleyiciler önünde canlı performanslarını sergileyecekler ve yarışma ödül töreniyle sonuçlanacak.

Attila Özdemiroğlu’nun başkanlık edeceği yarışma jürisinde, Garo Mafyan, İzzet Öz, Borga Parlar, Hakan Özer, Şeref Oğuz, Mehmet Okonşar, Faruk Eczacıbaşı, Artun Ertürk ve Emrehan Halıcı yer alıyor.

TBD – Halıcı Bilgisayarla Beste Yarışması’nda verilecek toplam ödül 10 Bin TL.
Birinci: 5 Bin TL
İkinci: 3 Bin TL
Üçüncü: 2 Bin TL

Nakit ödülün yanı sıra Compel tarafından sağlanan AVID marka yazılım ve donanımları derece alanlara hediye edilecek.

1. AVID MBox pro + Pro Tools 11 Software
2. AVID Protools 11 Software
3. AVID Fasttrack Duo

Yarışma Takvimi
Son Katılım : 10 Ekim 2013, Perşembe
Final & Ödül Töreni : 28 Kasım 2013, Perşembe
Yer : Jolly Joker, Ankara

KATILIM KOŞULLARI

1- Yarışma, tüm katılımcılara açıktır.

2- Eserler enstrümantal olmalıdır. Herhangi bir tür kısıtlaması yoktur. Bu yılın ana teması “Özgürlük” olarak belirlenmiştir. Yarışmacılar eserlerinde “özgürlük” temasını işleyebilecekleri gibi, temaya bağlı kalma kaygısı taşımadan özgürce ürettikleri eserlerle katılabilirler.

3- Eserlerin süresi 3 (üç) dakikadan kısa, 4 (dört) dakikadan uzun olamaz.

4- Yarışmaya katılan eserlerin daha önce yayınlanmamış ve tümü veya bir bölümünün herhangi bir amaçla kullanılmamış olması gerekmektedir.

5- Yarışmaya katılacak eserlerde kullanılacak sesler, bilgisayar ortamında bestecinin hazırlayacağı özgün seslerden oluşabileceği gibi, var olan veya besteci tarafından kaydedilmiş seslerin işlenmesi yoluyla da elde edilebilir. Elektronik ortamda elde edilen seslerin yanısıra eser içinde akustik/elektronik bir çalgı ve/veya insan sesi kullanımı zorunludur.

Geçmiş yıllara ait eserleri incelemek için:

6- Eserlerin en geç 10 Ekim 2013 Perşembe günü saat 17:00’a kadar Halıcı A.Ş.’ye teslim edilmiş olması gerekmektedir. Eserlerin her türlü gönderimi (posta, e-posta, url) için http://beste.halici.com.tr adresinden kayıt yapılması; bir üye kullanıcı adı ve şifre sahibi olunması gerekmektedir. Eser gönderimleri için aşağıdaki yollardan biri seçilmelidir:

a) http://beste.halici.com.tr adresinden en düşük 128 kbps MP3 formatında yükleme yaparak,

b) Üye kullanıcı adı ve şifreyle en düşük 128 kbps MP3 formatında eklenmiş dosyayı/ları beste@halici.com.tr e-posta adresine (üye kodunuzu, şifrenizi de yazarak) göndererek,

c) CD’ye en düşük 128 kbps MP3 formatında kaydederek; elden ya da posta aracılığıyla teslim ederek.

7- Yarışmaya en fazla iki eserle katılınabilir. Finale her bestecinin sadece bir eseri kalabilir. Her eser için bir isim verilmesi zorunludur. Bu isimler üye olduktan sonra belirlenebilir ve sisteme girilebilir. Yarışmacılar, son katılım tarihine kadar eserleri üzerinde değişiklik yapabilirler.

8- Ön elemede jüri (seçici jüri) eserleri değerlendirecek ve 10 eseri finalist olarak belirleyecektir. Finale kalan eser sahiplerine final yarışması ile ilgili koşullar ayrıca yollanacaktır. Finalistler soundcheck için yarışma günü saat 13:00’da yarışma salonunda olacaklardır. Final yarışması, 28 Kasım 2013 Perşembe günü davetlilerin katılımıyla gerçekleştirilecek, yarışmacı ve eserle ilgili soru/cevaplar ve yorumlar izleyenlere açık bir biçimde gerçekleştirilecektir. Jüri (final jürisi) puanları %80, internet üzerinden gelen halk puanları da %20 ağırlıkla sonuçlara yansıyacaktır. Ödül töreninde ilk 3 dereceyi alan eserler açıklanacaktır.

9- Finalde yarışmacılar CD’den gelecek altyapı üzerine enstrüman(lar)la ve/veya vokal(ler) ile canlı performans gerçekleştireceklerdir. Ayrıca dia, film, koreografi vb. görsel unsurlar kullanılabilecektir. Kullanılacak enstrüman/vokal/görsel unsurlar başvuru formunda kesin olarak belirtilecektir. Görsel unsur kullanacak finalistler, yarışmadan en geç 1 hafta önce bu görsel unsurları ve altyapı sesini posta yoluyla ya da elden Halıcı A.Ş.’ye ulaştırılmalıdır. Görsel unsur olarak video-film (mpeg, avi, wmv) kullanacak yarışmacılar altyapıyı video içine senkron şekilde yerleştirmelidir. Canlı performans koşuluna uymayan eserler değerlendirmeye alınmayacaktır.

10- Eserler katılımcılara geri yollanmayacaktır. Katılımcılar, eserlerinin yarışma logosu altında, her türlü ortamda yayınlanması, çoğaltılması ve dağıtılmasını kabul etmiş sayılırlar.

11- Yarışmada ilk üç dereceye girenlere bilgisayar ve müzik donanım ve yazılım birimleri ödül olarak verilecektir. Ödül seçenekleri final yarışması öncesinde finalistlere bildirilecektir.

12- Başlangıcından bugüne kadar yarışmanın düzenleyicileri, jüri üyeleri ve katılımcılar yasadışı yazılım kullanılmasına karşı ortak bir tavır içinde olmuşlardır. Aynı duyarlılığın tüm eser sahiplerinden beklendiği ve sorumluluğun kendilerine ait olduğu önemle hatırlatılır.

13- Yarışmaya katılanlar bu koşulların tamamını kabul etmiş sayılırlar.

Halıcı Bilgi İşlem AŞ.
ODTÜ-HALICI Yazılımevi, İnönü Bulvarı 06531

ODTÜ-Teknokent / ANKARA

Tel: (312) 210 00 20

Fax: (312) 210 16 28

E-Mail: beste@halici.com.tr