TAVUK TÜYLERİNDEN ISI YALITIMI

İLKÖĞRETİM OKULU ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE ÇALIŞMASI

Bu Benim Eserim Matematik ve Fen Bilimleri Proje Yarışması

Projenin Amacı: Binalarda ısı yalıtımı sayesinde enerji tasarrufu sağlamak; bu amaçla üretimleri sırasında çevre kirliliğine neden olan, insan sağlığına da olumsuz etkileri olan ve yüksek maliyetli cam yünü, strafor köpük gibi  kimyasal maddeler yerine kuşlardan ilham alarak, her yıl tavuk çiftliklerinde boş yere atılan tavuk tüylerini ısı yalıtım malzemesi olarak kullanarak ekonomiye katkıda bulunmak.

Projenin Hedefleri:

1.Isı yalıtımında kimyasal ürünler yerine tavuk çiftliklerinde artık madde olarak ortaya çıkan tüyleri ve mısır koçanı yapraklarını ısı yalıtımında kullanmak. 2.Isı yalıtım malzemesi üreten fabrikaların doğaya verdikleri zararları önlemek. 3. Tavuk tüylerini ve mısır koçanı yapraklarını ekonomiye kazandırarak israfı önlemek.

Literatür Taraması:

, http://www.biltek.tubitak.gov.tr/bilgipaket/canlilar/animalia/omurgali/aves/kus_tuyler.htm,                                                           http://tr.wikipedia.org/wiki/Yal%C4%B1t%C4%B1m#Is.C4.B1_Yal.C4.B1t.C4.B1m_Malzemeleri,                                                                                           http://www.alomaliye.com/2008/binalarda_isi_yalitimi.htm,                                                                                                                                                             http://www.alternaturk.org/mantolama.php

Gerçekleştirilen Faaliyetler: Kürkü ve tüyleri olan hayvanların soğuk havalarda vücut ısılarını korumak için neler yaptıklarını öğrenmek amacıyla kaynak taraması yapıldı. Katı, sıvı ve gaz maddelerin ısı iletkenlikleri araştırıldı. Isı yalıtımında kullanılan maddeler ve bunların içerikleri ile maliyetleri araştırıldı.  Örnek olarak projede kullanılmak üzere tavuk tüyleri ve toplandı. Mukavva kullanılarak ev modeli yapıldı. Evin odalarının zemin ve tavanları ile evin çatısında ısı yalıtımı için bölmeler oluşturuldu. Bu bölmelere tavuk tüyleri yerleştirildi. Mevsimin kış olması sebebiyle mısır koçanı yaprakları bulunamadığından ev mdelinde kullanmadık.

Ulaşılan Sonuçlar: Gaz maddelerin ısı iletkenliklerinin zayıf olduğu bu sebeple içerisinde hava boşlukları bulunan maddelerin ısılarını daha uzun süre korudukları; ne kadar fazla hava boşluğu varsa o kadar daha uzun süre ısılarını korudukları; kışın kanatlı hayvanların çok soğuk havalarda vücut ısılarını korumak amacıyla tüylerini kabartmasının sebebinin tüyleri arasında daha fazla hava boşlukları oluşturmak olduğu; eğer ısı yalıtım malzemesi olarak tavuk çiftliklerinde atık madde olarak ortaya çıkan tüyler kullanılırsa ekonomik olarak daha fazla kazanç elde edileceği, çevrenin daha az kirleneceği ve enerji tüketiminin de azalacağı ortaya çıkmıştır.

Projenin Özeti: Tavuk tüylerinin ısı yalıtım malzemesi olarak kullanılabileceği ve bu sayede bunların ekonomiye kazandırılabileceği  araştırılmıştır. Ülkemizde çok sayıda kanatlı hayvan çiftliği bulunduğu, buralarda kesilen hayvanların tüylerinin yeteri kadar değerlendirilmediği, bu hayvanlar için doğal ısı yalıtım malzemesi olan tüylerin binalarda da ısı yalıtım malzemesi olarak kullanılabileceği, bu sayede binalarda ısı yalıtımının daha ucuz maliyetle yapılabileceği tespit edilmiştir.