Tatilde Çocuklar için Atölyeler, Oyunlar, Etkinlikler

Çocuklar için Etkinlikler
Çocuklar için Atölyeler, Oyunlar, Etkinlikler

Akbank Sanat
Akbank Sanat Çocuklara özel YouTube kanalı ile çocukları sanatın çeşitli dönemleri ile tanıştırıyor.
Akbank Sanat birbirinden farklı ve yaratıcı çocuk atölyelerini evlerinize taşıyor. Sanat eğitmeni Barış Karayazgan’ın yürütücülüğünde, çocukların ve ebeveynlerin evde eğlenceli ve eğitici aktiviteler yapabilmesini kolaylaştıran çocuk sanat atölyeleri, heykel, resim, dokuma, mimari gibi disiplinlerden esinlenerek çocukların sınırsız hayal gücü ve kolay bulunabilen malzemelerle birleştirebildikleri bir ortam yaratmayı hedefliyor.

Pastel Kazıma, Oyuncak Heykel, Kağıt Tezgahta Dokuma, Kitap Yapımı ve daha birçok çocuk atölyesini Akbank Sanat Youtube kanalında

ARTER
Arter’in programından yola çıkarak şekillendirilen Çocuk Atölyeleri, farklı yaş gruplarından katılımcıların, çeşitli malzeme ve üretim araçlarıyla karşılaşarak yaratıcı süreçleri deneyimlemelerini amaçlar. Süreç odaklı atölye çalışmaları, her çocuğun kendi bakış açısını paylaşmasına zaman ve alan tanımaya özen gösterir.

COVID-19 salgınının yayılma riskine karşı alınan tedbirler kapsamında, Çocuk Atölyeleri geçici olarak çevrimiçi ortamda devam etmektedir.

Siyah Beyaz Heykeller
13 Şubat Cumartesi 11:00
“Siyah Beyaz Heykeller” başlıklı çevrimiçi atölye, 6–9 yaş aralığındaki çocukları Arter’de sergilenen yapıtlar aracılığıyla siyah ve beyazın farklı çağrışımlarını keşfetmeye çağırıyor. Dolu ve boş, karanlık ve aydınlık, yer ve gök gibi ikilikler üzerine bir sohbet etrafında şekillenecek atölyede, çocuklar siyah ve beyaz şeritleri kullanarak üretecekleri üçboyutlu heykellerle sanatta boyut ve mesafeyi araştıracaklar.

Atölyede kullanılacak malzemeler: Resim kâğıdı, siyah keçeli kalem, siyah ve beyaz kâğıtlar, makas, yapıştırıcı.

Atölye çalışmasının dili Türkçedir.

Katılım ücretsizdir ve kayıt gerektirir. Çevrimiçi ortamda gerçekleşecek atölyeye kayıt olmak için lütfen [email protected] adresine e-posta gönderiniz.

Kapasite: 12 çocuk
Yaş grubu: 6–9
Yaklaşık süre: 1 saat*
Çevrimiçi bağlantı mecrası: Zoom

* Etkinlik süresi katılımcılar tarafından paylaşılan içeriklere göre farklılık gösterebilir.

www.arter.org.tr/siyah-beyaz-heykeller

Yağmur Ormanı’nda Bir Gezinti

20 Şubat
Cumartesi 11:00
4–6 yaş aralığındaki çocuklara yönelik bu çevrimiçi atölye, Arter’in Karbon adlı performans salonunda sergilenen Yağmur Ormanı V (varyasyon 3) başlıklı etkileşime açık ses yerleştirmesinden yola çıkıyor. Ses ve sessizlik üzerine düşünmeye davet eden atölyede, çocuklar yapıtı oluşturan buluntu ve yapılandırılmış nesneleri yorumlayacak, duydukları sesleri hayal güçleriyle görselleştirerek yetişkin eşlikçilerinin desteğiyle Yağmur Ormanı’nda rengârenk bir gezinti yapacaklar.

Atölyede kullanılacak malzemeler: Resim kâğıdı, pastel boya ya da boya kalemleri, yapraklar, yapıştırıcı.

Atölye çalışmasının dili Türkçedir.

Katılım ücretsizdir ve kayıt gerektirir. Çevrimiçi ortamda gerçekleşecek atölyeye kayıt olmak için lütfen [email protected] adresine e-posta gönderiniz.

Kapasite: 12 çocuk – 12 yetişkin

Yaş grubu: 4–6

Yaklaşık süre: 1 saat*

Çevrimiçi bağlantı mecrası: Zoom

* Etkinlik süresi katılımcılar tarafından paylaşılan içeriklere göre farklılık gösterebilir.

www.arter.org.tr/yagmur-ormaninda-bir-gezinti

Çocuklara Çevrimiçi Yarıyıl Sanat Okulu

4-7 yaş grubu çocuklar: 10.00-11.00

8-12 yaş grubu çocuklar: 11.30-12.30

İstanbul Modern, 25 Ocak-12 Şubat tarihleri arasında, okulların yarıyıl tatilinde çocuklara sanat dolu bir program sunuyor. Çocuklar bu programa çevrimiçi katılarak, müze uzmanları ile buluşup evlerinde sanat çalışmaları gerçekleştiriyor. Atölye çalışmaları 10.00-11.00 saatlerinde 4-7 yaş grubu çocuklar ve 11.30-12.30 saatlerinde 8-12 yaş grubu çocuklar için düzenleniyor.

Çocuklara Çevrimiçi Yarıyıl Sanat Okulu farklı kavramlara odaklanan on atölye çalışmasını içeriyor. Çocuklar hafta içi her gün düzenlenen bu atölyelerin her birine, ayrı ayrı veya bir bütün olarak katılabiliyor. Atölyelerin beşine kayıt yaptıranlara avantajlı katılım koşulu sunuluyor.

Atölye çalışmaları, müzenin “Selma Gürbüz: Dünya Diye Bir Yer” sergisi, “Şakir Eczacıbaşı: Seçilmiş Anlar” sergisi, yeni koleksiyon sergisi, “Şimdinin Peşinde” ya da “Sanatçı ve Zamanı” sanal koleksiyon sergisinden gösterimle başlıyor. Çocuklar bu gösterimde, sanat yapıtlarını müze uzmanlarıyla birlikte çözümleyerek sanat tarihinden örneklerin ele alındığı kısa bir sunuma katılıyor. Ardından çevrimiçi atölyede çocuklar, müze uzmanının canlı olarak paylaşacağı sanat etkinliğini izlerken kendi sanat çalışmalarını yaratıyor. Sanat çalışmalarında her evde kolaylıkla bulunabilen nesne ve malzemeler kullanılıyor.

Çocuklara Çevrimiçi Yarıyıl Sanat Okulu kapsamında düzenlenen her bir atölyenin katılım bedeli 70 TL. Ayrıca İstanbul Modern’in Bireysel, Aile, Gümüş, Altın üyelerine ve Genç Modernlilere %10 indirim uygulanıyor.

Program kapsamında düzenlenen atölyelerden beşine kayıt yaptıranlara avantajlı katılım koşulu ve katılım belgesi sunuluyor.

Programlar hakkında detaylı bilgi için 212 334 73 12 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

Online kayıt için www.istanbulmodern.org adresine başvurabilirsiniz.

Meşher
7–11 yaş arası çocuklar için düzenlenen bu çevrimiçi atölye, “Mâziyi Korumak” sergisinde yer alan çiviyazılı tabletlerden yola çıkıyor. Farklı ihtiyaçlardan doğan gerekçelerle yazılan tabletlerden ilhamla, yazının önemine dair kısa bir sohbetten sonra, çocuklar iplere şekiller vererek kendilerine verilen mesajı tabletlerine yazacaklar. Atölye sonunda ise, bilmeceler aracılığıyla tabletlerinde yer alan harflerin Türkçedeki karşılıklarını bularak, gizli mesajı çözecekler!

Atölyede kullanılacak malzemeler: Oluklu karton (min. 30×50 cm boyutunda), makas, alüminyum folyo, stick yapıştırıcı, yün ip (herhangi bir renk), kurşun kalem, kâğıt, kulak pamuğu, sünger fırça ya da sünger parçası, peçete, herhangi bir renk akrilik boya (tercihen siyah)

Katılım ücretsizdir.
Çalışma dili Türkçedir.
Çevrimiçi bağlantı mecrası: Zoom
Uygulayıcılar: atölyepikolo (Aslı Ersoy ve Elif Üngör)

İki müze eğitimcisi tarafından kurulan atölyepikolo, ekoloji, resim, heykel, tasarım, bilim, çocuk yogası, jonglörlük ve mimarlık gibi farklı disiplinlerde çocuklara, ailelere ve gençlere yönelik atölyeler düzenler.

Atölyelerde, çocuklar başkahraman, eğitimciler ise kendilerini yardımcı olarak kabul ederler ve çocuklara sadece gerektiği kadar yardım sunarlar. atölyepikolo atölyelerinde çocuklar, öncelikli olarak merakının peşinden gitmesi, araştırması, soru sorması, sorgulaması, keşfetmesi ve bilgiyi yapılandırması için teşvik edilir.

11 Şubat 2021, Perşembe, 11.30
Yaş: 7–11
Süre: 45–60 dakika

Etkinlik kontenjanı sınırlıdır.
Kayıt yaptırılması gerekmektedir: [email protected]

Sakıp Sabancı Müzesi
Çevrimiçi Çocuk Atölyeleri 2021 – Bilim Atölyesi (6-9 yaş)
Bu atölyenin temel sorusu: “Mikroplara ne oldu?” Çocuklara el yıkamanın önemi, basit bir benzetmeden yola çıkan bir deneyle anlatılıyor.

Malzemeler: Su, karabiber, kulak temizleme çubuğu, deterjan/sıvı sabun, şeffaf kap

Önemli Bilgiler:

– Katılımcılar, atölyede kullanacakları malzemeleri kendileri temin etmelidir.

– Satın alma işlemi sırasında ek bilgi bölümüne katılımcının adı ve yaşı yazılmalıdır.

– Atölye, Zoom servisi üzerinden gerçekleştirilir. Atölyeye katılım linki, satın alma işlemi sonrası gönderilecek e-postada paylaşılacağı için e-posta adresinizi belirtmeniz gerekmektedir.

– İnternet bağlantısından doğabilecek aksaklık ve mağduriyetlerden SSM sorumlu değildir.

– Katılımcıların kişisel sebeplerle eğitime katılamaması durumunda ücret iadesi veya değişiklik yapılmaz.

– Atölyelere bilet alan her katılımcı, bilgisayarındaki mikrofon ve kameranın açık olacağını kabul eder.

₺75,00

20 Mart Cumartesi, 12.00 – 13.00

Pera Müzesi
Yarıyıl Tatili Atölyeleri
26 Ocak – 13 Şubat 2021
Pera Öğrenme, 26 Ocak – 13 Şubat 2021 tarihleri arasında, Yarıyıl Tatili Öğrenme Programları kapsamında 4-12 yaş gruplarına yönelik Zoom Meeting uygulaması üzerinden gerçekleşecek etkinliklerde, rehber eşliğinde yapılan 3 boyutlu çevrimiçi sergi turundan sonra, sergiye yönelik çeşitli atölyeler düzenliyor.

Öğretmenler ve Okul Gruplarına Atölyeler
5 Ocak – 5 Mart 2021
Pera Müzesi Öğrenme Programları, 5 Ocak – 5 Mart 2021 tarihleri arasında Kristal Berraklığı adlı sergiye paralel olarak öğretmenler ve okul gruplarına yönelik birbirinden renkli çevrimiçi atölyeler ve turlar düzenliyor.

Çankaya’dan Çocuklara Karne Hediyesi

Çankaya Belediyesi, yarıyıl tatilinde bulunan çocuklar için “Tatilde Şenlik Var” sanal etkinliğini düzenledi. 27 Ocak – 14 Şubat tarihleri arasında yapılacak etkinlikte, tiyatro gösterileri ve oyun atölyeleri belediyenin YouTube kanalından çocuklarla buluşacak.

Çankaya Belediyesi, 2020-2021 eğitim öğretim yılının ilk yarısını pandeminin getirdiği zor koşullarda tamamlayan öğrencilere sanal şenlik düzenledi. “Tatilde Şenlik Var” başlığıyla, 27 Ocak – 14 Şubat tarihleri arasında gerçekleşecek etkinlikte tiyatro gösterileri, konser ve oyun atölyeleri belediyenin YouTube kanalı üzerinden minik öğrencileri eğlendirirken yeni şeyler öğrenmelerini de sağlayacak.

TATİL BOYUNCA ŞENLİK

Çocuk oyunları, mini konser, illüstrasyon, pandomim, kukla ve karikatür atölyeleri ile çocuk yogası gibi etkinliklerden oluşan şenlik programını öğrenciler ekranlardan rahatlıkla takip edilebilecek. Hazırlanan programda yer alan tüm etkinlikler yarıyıl tatili boyunca izlenebilecek.

“BİZ EN ÇOK ÇOCUKLARIN BELEDİYESİYİZ”

Çankaya Belediyesi olarak her alanda çalışmayı, yeni proje ve etkinliklere imza atmayı sürdürdüklerini kaydeden Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, “Biz en çok çocukların belediyesiyiz dedik ve sözümüzün arkasında durmaya devam ediyoruz. Tekrar sahneleri alkış sesleriyle dolduracağımız günleri özlemle beklerken tüm çocuklarımıza geçirecekleri sağlıklı ve mutlu şenlikli bir tatil dönemi diliyorum” dedi.

ŞENLİK PROGRAMI

27 Ocak – 14 Şubat tarihleri arasında gerçekleşecek ve www.youtube.com/cankayabelediye adresinde yayınlanacak program ayrıntıları ise şöyle:

6 Şubat 2021, Cumartesi

Saat: 13.00
Tiyatro Nar – “Gerçekten mi?” Çocuk Tiyatrosu

7 Şubat 2021, Pazar

Saat:13.00
Cansu Dinç ile İllüstrasyon Yolculuğu – İllüstrasyon Atölyesi

9 Şubat 2021, Salı

Ankara Çağdaş Sahne – “Nasreddin Hoca Haramilere Karşı” Çocuk Tiyatrosu
Saat:11.00
Şubat Yapım – “Bir Karınca Yiyen Hikâyesi” Çocuk Tiyatrosu
Saat:15.00

11 Şubat 2021, Perşembe

Saat:11.00
Tiyatro Tempo – Kukla Atölyesi

13 Şubat 2021, Cumartesi

Saat:13.00
Şehirdışı Tiyatrosu/Yaşar Nezih Eyüboğlu – Pantomim Atölyesi

14 Şubat 2021, Pazar

Saat:13.00
Çankaya Evleri – Çocuk yogası

İstanbul Oyuncak Müzesi
Akgün Akova ile “Yaratıcılığın 1001 Yolu” (Çevrim içi – Online bilet )
“Bir Oyuncak Masalı” Tasarım Atölyesi (Çevrim içi – Online bilet )
“Frida ve Otoportresi” Tasarım Atölyesi (Çevrim içi – Online bilet )
“Kelimelerden Renklere” Tasarım Atölyesi (Çevrim içi – Online bilet )
“Picasso ve Kübik Şekiller ” Kolaj Atölyesi (Çevrim içi – Online bilet)
Mehmet Erbil ile Masal Atölyesi (Çevrim içi – Online bilet)
Yasemin Sungur’la Kitap ile Sohbet ( Çevrim içi – Online bilet)
istanbuloyuncakmuzesi.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin

one × five =