TASARRUF TRENİ

İLKÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE YARIŞMASI
Bu Benim Eserim Proje Yarışması

İLİ:DÜZCE / GÜMÜŞOVA

OKUL ADI: 75.Yıl İlköğretim Okulu

HAZIRLAYAN ÖĞRENCİ: Selin Hıdır – Niğda Tavlıoğlu

DANIŞMAN ÖĞRETMEN: Oktay Açıl

PROJE AMACI:
Bir şehir modeli ve oyuncak tren kullanarak bu yol üzerindeki tüm lambaların değil sadece gerekli olduğu yerlerde yani sadece trenin geçtiği yerde yanmasını sağlayarak elektrik tasarrufu yapmak.

PROJE HEDEFİ:
SON ZAMANLARDA KAMUOYUNDA ELEKTRİK KULLANIMINDAKİ DUYARLILIĞIN ARTMASI ÜZERİNE ÇOK BASİT DEĞİŞİKLİKLERLE BÜYÜK TASARRUF YAPILABİLECEĞİNE GÖSTEREREK DUYARLILIĞIN ARTMASINA YARDIMCI OLMAK.APARTMANLARDA KULLANILAN AMA YARARININ FARKINDA OLUNMAYAN BU SİSTEMİN TÜM HAREKETLİ SİSTEMLERDEKİ KULLANILMAYAN IŞIKLARIN SÖNMESİNİ VE YAYGINLAŞMASINI SAĞLAMAK.

PROJE ÖZETİ:
Kamuoyunda meydana gelen elektrik kullanımında duyarlılığı artırmaya yardımcı olmak için bir şehir-ormanlık arazi üzerinde oyuncak tren hareket ettirdik. Tren hareketi sırasında kenardaki lambaların sensörler yardımı ile sadece tren geçerken yanmasını sağladık. Bunun sonucundaki tasarruf Ankara İstanbul seferi yapan trenin tek seferde bile ortalama bir şehrin lamba harcamasını karşılayabileceğini bulduk. Böylelikle basit gibi görünen sistemin her alanda kullanımını artırmayı amaçladık.

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER:
Projemize son zamanlardaki tasarruf bilinçlenmesine yardımcı olmak için başladık ve gereksizi söndürmek gerekli mantığına yoğunlaşarak günümüzde de kullanılmakta olan sensörlerin her alana girmesini hedefleyerek sokak lambaları, karayolu lambaları, tren yolu lambaları dikkatimiz çekti ve tren yolunda bu sensörlerin çok pratik bir yolla kullanılabileceğini göstermek istedik. Bu amaçla ilk işimiz bir şehir- ormanlık alan ve boş arazilerin bulunduğu model yapıp bir oyuncak treni modelin üzerinde hareket ettirmeye çalıştık. Tren hareketi sırasında önündeki yani gerekli lambalar yanıp önünde olmayan yani gereksiz lambalar sönmekte. Bu sistemi ise biz ilk önce elektrik devreleri oluşturup treni ise anahtar görevinde kullanarak yaptık. Ama daha sonra bu devreye hareket algılayıcı sensör takma fikri daha pratik geldi. Projemize böyle tamamladıktan sonra günlük hayatta bize yararı ne olur sorusuna cevap aradık. Bunun içinse Ankara- İstanbul tren seferinde yol kenarında kaç tane lamba olduğunu bulup her bir lambanın harcadığı enerjiyi hesaplayarak bir seferde ne kadar enerji tasarrufu yaptığımızı hesapladık Ankara-İstanbul arası 453 kilometredir ve yaklaşık dört buçuk saatte yol almaktadır. Bu yol boyunca yaklaşık 16 bin lamba olduğuna göre sonuçta 72 bin saat bir lambanın yanması demek.Bir lamba ise bir saatte harcadığına göre enerji harcar. Bizim sistemde ise sadece bu Ankara-İstanbul seferinde enerji harcayacaktır. Bu hesaplamalar sırasında ve sonrasında yol boyunca tüm lambaların değil sadece bir lambanın yanıyormuş durumu gerçekleştiğini fark ettik bunun harcadığı enerji ise bir evin bir gecelik lamba harcamasına eşit. Düşünün eğer hepsi yansaydı ve 200 bin lamba olsa Türkiye deki tüm tren yolarında hepsi aynı anda yansa ortamla bir şehrin lamba harcamasına eşit olacaktı ki bu durum da böyledir zaten. Sonuçta bize şunu anlatmakta hareketli sistemi dediğimiz bu sistemi her alanda kullanabiliriz özellikle arabalarda çok yararlı olacaktır.

İLKÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE YARIŞMASI
Bu Benim Eserim Proje Yarışması
Proje Yarışması
Bu Benim Eserim
Fen ve Teknoloji Projesi
Matematik Projesi