Tarıma Ve İstihdama Bir Öneri

    Tarıma ve istihdama bir öneri

Bu Bilim Şenliği’deki ilk yazım olması nedeniyle bana bu imkanı tanıyan site yönetimine teşekkürü bir borç bilirim.
İnsanlığa bir nebze katkıda bulunabilmek temennisiyle..

Her geçen gün gerileyen tarım üretimi ve buna bağlı olarak artan ithalat artışındaki bu kötü gidişi değiştirebilmek için olağanüstü tedbirler alınmalıdır. Dip noktayı görmüş bu sistem ancak rijit kararlarla eski ihtişamlı günlerine dönebilir.

Samanın dahi ithal edildiği bir ülkede çiftçilik can çekişiyor demektir. Sanayi ihracatımızın yeterli olmadığı ise herkesin malumudur. Şehre göç eden köy insanın her geçen gün artmasına karşılık sanayi üretimimiz aynı ölçüde artmamıştır. Bu da bize dengesizliğin kaynaklarından birini göstermiş oluyor. İthalat ile ihracat dengesinin daha fazla büyümesi halinde problemler daha da büyüyecektir. Bugün bize düşen insanların bir kısmına tekrar köy yolunu açmak ve tarımı tekrar etkin güç haline getirmektir. Sanayi ve tarımı dengeli ilerleme katedecek şekilde işler hale sokmak gerekmektedir.

Herkesin malumudur ki günümüz şehir insanlarının azımsanmayacak bir kısmı emekli olduktan sonra köyüne geri dönmektedir. Köyüne dönen birçok insan ilk iş olarak emekli ikramiyesi ile babadan kalma evi onarmakta ve daha sonra kendi yiyeceği kadar tarımsal faaliyetlerle iştigal etmektedir. Yaşının ilerlemiş olması ve yeterli kaynağı bulamadığı için hane halkına yetenden fazlasını üretmemektedir. Bu bizim için ülkemizin tedavisinde hayati öneme sahip organlardan biridir.

Benim bu konudaki önerim ise köye gitmek isteyen ve köyünde tarım üretimi sağlayabilecek kişilerin tespit edilmesi ve bu kişilerin 60 yasında değilde 45-50 yasında emekli edilmesi sağlanmalı. Karşılıklı şartlar ve teşvikler net belirlenmelidir. Bu şekilde şehirdeki genç işsizlere istihdam kapısı açılırken, tarımda da ek üretim gerçekleşmekte olacaktır.

Ayrıca bu sayede genç işsizlerin erken iş sahibi olması ve bunun neticesinde de daha hızlı aile kurması devletimizin yarınlarına daha da umutla bakmasını sağlayacaktır. Sadece bununla kalmayacak köye yerleşen herbir insanımız sayesinde şehirlerdeki insan kalabalığı ve tüketim çılgınlığı azalmış olacaktır. Sadece bununla da kalmayacaktır. Doğal ortamda yetişen insanın sağlık ve ilaç giderlerinde de azalma yaşanacaktır.

Kısacası bu sistem hep kazan kazan sistemidir… Benden söylemesi…

6 YORUMLAR

  1. Selim kardeş öyle güzel konulara değinmişsin ki keşke bunu başimizdakiler de okuyup çiftinin milletin halini ve Türkiye’de gerçekleri gorebilse en azından belki bir çözüm üretir bulurlar. Çiftinin ne halde olduğunu görürler. İnşallah bu yazın bir vesile olurda büyüklerimiz Türkiye’nin gerçeklerini görürler. Ağzına yüreğine eline sağlık

  2. Selim bey, çok güzel noktalara değinmiş ve güzel analizlerde bulunmuşsunuz. Sizin gibi genç düşünürlerin fikirlerinin gerçek hayatta işleme koyulup, gerekenin yapılması temennisiyle. Ağzınıza sağlık.

  3. İhracatın arttırılması için üretimde hızlı bir şekilde atağa kalkmamız gerek. Bu konuda hayata geçirebilecek projelere ihtiyacımız var. Ve bu şekildeki projeler desteklenmeli. Çok doğru bir yönden yaklaşmışsınız konuya. Umarım gerçekleşir..

  4. Gerçekten haklısınız tarım can çekişiyor ne olcak ülkeninnhali bilmiyorum bu konuda çözümn üreten yarışmalar ve etkinlikler düzenlenmeli

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin

two + 14 =