Tarihin Gizemli Penceresi: Kanlı Köşk

blog yazarı
Sevgi DENER

Çocukluğumun bir bölümünü geçirdiğim yerin tarihi gizemleri sinesinde sakladığını yıllar sonra Türkçe ödevimi yaparken öğrenmiştim. Ödevimdeki soruları araştırmaya koyuldum. O günlerde en güzel ve güvenilir kaynak etrafımdaki insanlara sormaktı. Sorularımın cevaplarını aldıkça bolca şaşkınlığa uğramıştım. Bu yazımda, benim tabirimle “Kanlı Köşk”ün tarihine bakacağız.

 

10480513
Bu yapı tepede öylece dururdu. Ben taş yığınlarından yapılmış eski bir ev olarak düşünürdüm onu. Bundan yıllar önce oldukça zengin bir adam (bana padişah diye anlatılmıştı) ailesi ve hizmetlileriyle bir geziye çıkar. Bu gezi esnasında elbette konaklayacak yerler gerekir. Konaklama yeri olarak şimdilerde Viranşehir ismi ile anılan beldeyi seçerler. Tabii padişah tüm civarı görebileceği ve yüce olduğunu belli edebileceği bir tepeyi seçer. Emir verir, köşk inşa ettirir. Padişahın dünyalar güzeli de bir kızı vardır. Her beldenin olduğu gibi buranında bir çobanı vardır. Koyunlarını mis gibi oksijenin ve bol yiyeceğin olduğu bu tepede yaymaktadır. Köşk inşa edildikten sonra da burada yaymaya devam eder. Padişahın güzel kızı ve çoban birbirlerini görürler ve aşık olurlar. Bilirler kavuşamayacaklarını ama yine de sevmeye devam ederler. Bir gün kaçmaya karar verirler. Padişah yakalatır onları. Getirtir bu köşküne. İkisinin de cezasını çoktan kesmiştir. Saçılıverir iki masum gencin kanı köşkün duvarlarına.
Bu hikayeyi dinledikten sonra içimi evvela bir acı ve şaşkınlık sardı. Daha sonra çocuk aklımla: “Duvarlardan kan örnekleri toplansa adli tıp incelemesinde iki farklı insana ait olduğu ortaya çıkar mı acaba?” diye düşündüm. Burada yaşayan insanlar bulundukları bölgenin tarihi gizemlerinin farkındalar. Zenginlik arayışı içinde köşkte kazılara girişmişler. Yetmemiş evlerinin altını kazmışlar. Bu kazılar sonucunda oldukça güzel mozaikler bile elde edilmiş. Yer altı şehrinin olduğu bile söylenmekte. Yedi katlı mağarasında yarasaların olduğu biliniyor. Buradaki tarihi gizemleri araştırmak ve gün ışığına çıkarmak elbette kıymetli bilim insanlarına düşüyor. Tarihi gizemlerini o güne kadar ben de sizlerle birlikte merak edeceğim.
Gelecek, geçmişin ışığında yükselir…
16/02/2021
Sevgi Dener