Taksi Tasarım Projesi Yarışması

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbulluya daha konforlu ulaşım hizmeti verebilecek taksilerin tasarlanması amacıyla “İstanbul için Taksi Sistemi Tasarımı Fikir Projesi Yarışması” düzenliyor.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı, “İstanbul İçin Taksi Sistemi Tasarımı Fikir Projesi Yarışması” adı altında, İstanbul’un ulaşımında önemli rolü olan çeşitli taksi araçları ile taksi durağı ve iletişim sistemlerinin, İstanbul’un çağdaş bir kent olma yolundaki gelişmesine paralel olarak, halka daha konforlu bir hizmet verebilecek, engellilerin ihtiyaçlarını karşılayabilecek, ergonomik, teknolojik gelişmelere uygun aksesuarlarla donanımlı, yüksek güvenlik ve emniyet tedbirlerine sahip İstanbul kimliğiyle özdeşleşen taksi araçları, taksi durağı ve iletişim sistemlerinin, konseptlerinin ve ilkelerinin geliştirilmesi amaçlanıyor.

PROJE TESLİMLERİ İÇİN 11 NİSAN SON GÜN

Yarışmaya, profesyoneller, üniversite öğrencileri ve orta öğretim teşvik kategorisi olmak üzere 3 farklı kategoride başvuru yapılabiliyor.

Ulusal çapta düzenlenecek yarışma; Genel taksi tasarımı, Eko- araç taksi tasarımı, (tarihi bölgeler gibi özel alanlarda, indirme bindirme noktalarında kolaylıklar getirmesi amaçlanan en çok 3 kişi kapasiteli araçlar), Taksi durağı tasarımı ve Taksi iletişim sistemleri tasarımı konularında düzenleniyor.

Jüri değerlendirmesini kazanan projeler daha sonra halk oylamasına sunuluyor.

TAKSİ TASARIM ÖDÜLLERİ
Yarışmada her kategoride farklı para ödülleri veriyor. Yarışmada İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin büyük ödül 100.000 TL’nin yanı sıra farklı para ödülleri veriliyor.