TAD İllüstrasyon Yarışması

TÜRK AMERİKAN DERNEĞİ 1. İLLÜSTRASYON YARIŞMASI
YARIŞMA ŞARTNAMESİ:

Yarışmanın Adı:
1951 yılında Türkler ve Amerikalılar arasındaki eğitim ve kültürel bağları güçlendirmek amacı ile kurulmuş iki uluslu bir STK olan Türk Amerikan Derneği bu yıl 70. kuruluş yıldönümünü kutlamaktadır. Dil kursları, anaokulları, koleji, sosyal, kültürel ve sanatsal faaliyetleri ile Türkiye çapında birçok kişiye ışık tutan TAD, aynı zamanda geleneksel resim yarışması ve karikatür yarışması gibi etkinliklerle de sanatı ve sanatçıları desteklemeye çalışmaktadır.
Bu bağlamda, bu yıl ilk kez olarak ve 70. yıla özel olarak bir “İllüstrasyon Yarışması” düzenlemektedir. Yarışmada ödüle hak kazanan veya dereceye giren katılımcıların illüstrasyonlarının Derneğin 70. yılına özel olarak yaptıracağı hediyelik eşyalarda kullanılması planlanmaktadır.

Yarışmanın Konusu:
KÜLTÜRLER ARASI İLETİŞİM VE ETKİLEŞİM

Bu konunun seçilme sebebi 1951 yılından bu yana, yabancı dil eğitiminin yanı sıra, iki uluslu bir Dernek olarak, Türkler ve Amerikalıların kaynaşmasını ve birbirilerinin kültürlerini öğrenmeleri için birçok kültürel faaliyete ev sahipliği yapan Türk Amerikan Derneği’nin bu yıl 70. Yılını kutlaması ve bunu da misyonuna uygun illüstrasyonların basılacağı hediyelikler ve ürünler geliştirmek istemesidir.

Katılım Koşulları:
1. Yarışma, amatör-profesyonel yerli ve yabancı tüm sanatçılara/tasarımcılara açıktır.
2. Katılım ücretsizdir. Gönderilen eserlerin istenilen şartlarda olmaması durumunda Türk Amerikan Derneği eseri diskalifiye etme hakkına sahiptir.
3. Tasarımlar, istenilen ölçü ve formatta, dijital ortamda teslim etmelidirler:

Vektörel tasarımlar, .ai, .eps veya .pdf formatında, CMYK ya da RGB renk modunda, ölçü kısıtlaması olmaksızın; raster (piksel bazlı) tasarımlar ise, 300 DPI çözünürlükte, 30×30 cm ebadında, CMYK ya da RGB renk modunda, .jpg ya da .tif formatında iletilmelidir.

4. Yarışmaya teslim edilen her eserin özgün, daha önce başka bir yerde üretilmemiş, ticarileşmemiş, yayınlanmamış ve başka bir yarışmada ödül almamış olması gerekmektedir. Bunun aksi bir durumunun tespiti halinde eser yarışmadan diskalifiye edilir; ödül kazandıysa Yarışma Komitesi tarafından ödülü nakden ve defaten geri alınır. Ayrıca; yarışmaya gönderilen eserin özgün bir eser olmaması, aksine bir iddia olması ve üçüncü kişilerin eser üzerinde hak iddia etmeleri durumunda sorumluluk yarışmacıya aittir.

5. Yarışmaya teslim edilen eserler geri çekilemez. Dereceye giremeyen eser sahipleri de eserlerini geri çekemezler.

6. Ödül alan eserler; Türk Amerikan Derneği tarafından istenilen her yerde kullanılabilir. Eserlerin Fikir ve Sanat Eserleri Kanunundan doğan yayma, çoğaltma, temsil işlemi dijital iletişim de dahil, işaret, ve görüntülü araçlarla umuma iletme hakkı sınırsız olarak Türk Amerikan Derneği’ne ait olup, yarışmacılar bundan telif hakkı talep etmeyeceklerdir. Yarışmada dereceye girmiş ürünün telif hakkı Türk Amerikan Derneğine devredilmiş sayılacaktır. Eseri başka yerde kullanamaz ve kullandıramazlar. Eserin her türlü işleme hakkı Türk Amerikan Derneği’ne ait olacaktır. Ödül alan eserin ticari hakları da Türk Amerikan Derneği’ne ait olup, bu eserleri Türk Amerikan Derneği kendi adına kullanabilecektir. Bu kapsamda yarışmacılar 556 sayılı markaların korunması hakkındaki kanun hükmündeki kararname ve 554 sayılı Endüstriyel Tasarımların Korunması hakkında Kanun Hükmünde Kararname, FSEK ve ilgili mevzuattan doğan tüm hakları Türk Amerikan Derneği’ne devredilmiş sayılacaktır. Katılımcı, ödül dışında herhangi bir telif hakkı talep edemeyecektir. Yarışmaya gönderilen eserlerin Fikir ve Sanat Eserleri Kanunundan doğan tüm sorumlulukları katılımcıya aittir.

7. Türk Amerikan Derneği seçilen eseri kullanıp kullanmamakta serbesttir.

8. Katılım formunu imzalayan yarışmacılar, bu şartnamenin tüm maddelerini kabul etmiş sayılırlar.

Eserlerin İşaretlenmesi ve Gönderilmesi:
Eserler şartname ve başvuru formu online olarak doldurulduktan sonra son teslim tarihinden önce iletişim adresine e-posta ([email protected]) ile gönderilmelidir.
Değerlendirme Kriterleri:
Başvurusu yapılan eserlerin, renk gibi prensip ve ilkelerinden yola çıkan, yaratıcı, konuya uygun, Türk Amerikan Derneği misyonuna uygun ve 70. yılına has, özgün çalışmalar olmaları beklenmektedir. Eserler, teknik olarak hediyelik eşyalara uygulama (porselen, cam, tekstil, magnet, kırtasiye, plastik ve polyester, metal) ve koleksiyon oluşturma mantığı gibi hususlar açısından da değerlendirmeye tabi tutulacaktır.

Ödül:
Birincilik Ödülü: 1500TL
İkincilik Ödülü: 1000 TL
Üçüncülük Ödülü: 500 TL

Yarışma Takvimi:
Yarışmanın İlanı: 29 Ocak
Son Katılım Tarihi: 28 Şubat

Yarışma Sonuçlarının İlan Şekli:

Sonuçlar Türk Amerikan Derneği resmi web sitesinden açıklanacaktır.
Geç başvurular kabul edilmeyecektir.

TÜRK AMERİKAN DERNEĞİ 1. İLLÜSTRASYON YARIŞMASI
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdFlv5yPkl2m50xXPcvkIe0HnJfBjU41ShdzpSCZNN8Cs53HA/viewform

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin

twelve − eleven =