t-MBA Proje Havuzu Yarışması

Uluslararası Müsabakada Öğrencilere $5000, $3000 ve $2000 Kazanma ve Türkiye’yi Ziyaret Şansı Veriliyor

Doğa Koleji tüm dünyadaki genç orta öğrenim öğrencilerine, $5000 kazanmalarını sağlayabilecek küresel bir eğitim müsabakasında yer alma ve gelecek yıl yapılacak küresel bir zirve için Türkiye, İstanbul’u ziyaret etme fırsatı veriyor. Ayrıca, Harvard, Apple ve Encyclopaedia Britannica’yı içeren dünya standartlarındaki kurumlardan gelen başlıca küresel şahsiyetlerle çalışma şansı da elde edecekler.

Daha önce t-MBA organizatörleri tarafından Doğa Okullarının kampüsler ağı çerçevesinde büyük bir başarıyla uygulanmış olan ‘‘t-MBA Uluslararası Proje Havuzu Yarışması’’ ilk defa bu yıl dünyadaki tüm öğrencilere de açıldı. Amacı, çevresel farkındalık, sosyal girişimcilik veya kültürel değişim ile ilgili bazı unsurlar içermesi kaydıyla öğrencileri çalışmalarıyla ilişkili olan herhangi bir konuyla ilgili bir proje geliştirmeye teşvik etmektir.

t-MBA Proje Havuzu Yarışması ilk olarak 2009 yılında Doğa Okulları’nın, MBA (Master of Business Administration) adıyla bilinen İşletme Yüksek Lisansının gençlere (teenage) uyarlanmış hali olarak görülen devrimsel nitelikteki t-MBA Eğitim Modelinin bir kolu olarak lanse edilmiştir. Amacı özsaygıyı geliştirmek, girişimcileri motive etmek ve sosyal liderler yaratmaktır. t-MBA son olarak Birleşik Krallık tabanlı nitelendirme kuruluşu Edexcel tarafından akredite edilmiştir ve Uluslararası Bakalorya (IB) gibi yaygın bir şekilde kabul edilmeyi amaçlamaktadır.

t-MBA Uluslararası Proje Havuzu Yarışması’nın uluslararası lansmanında konuşan Doğa t-MBA Birimi Başkanı Doğukan Özgen, ‘‘ Türkiye’de bu yarışmayı lanse ettiğimizden beri, uluslararası fikirlere sahip genç insanların birçok projelerinin uluslararası unsurlar içerdiği açıkça görülmüştür. Bunu küresel olarak gençlere açtığımızda, sadece Birleşik Krallık’takilerle sınırlı değil, daha fazla öğrenciyi onları gerçekten ilgilendiren projeleri araştırmaya teşvik edebilecek ve bunu yaparken ufuklarını genişletebileceğiz. ’dedi.

Proje Havuzu Yarışması’na girişler başladı ve 10 Aralık’a kadar sürecek. Finalistler Ocak ayının başında ilan edilecek ve Şubat 2013’te Londra’da yapılacak olan Bett Show’daki ödül törenine katılmak üzere davet edilecekler.

Kazananlar hibe ödüllerini aldıklarında, Nisan ayında İstanbul’da yapılacak olan küresel t-MBA Zirvesine katılmadan önce projelerini yürütmek ve gerçekleştirmek için Şubat ayından Mart ayının ortalarına kadar süreleri olacak.

Yarışmaya katılacak olan öğrencilerden, önerdikleri projelerin amaçları ile ilgili en fazla 5 soruyu tamamlamaları rica edilecek ve bu projeler daha sonra önde gelen uluslararası eğitim şahsiyetlerinden oluşan özel t-MBA danışma kurulu tarafından değerlendirilecektir. Kurulda yer alanlar arasında Encyclopaedia Britannica’dan Caroline Kennard, Harvard Uluslararası Eğitim Profesörü Fernando Reimer ve eski Apple Eğitim Direktörü Herve Merchet – Doğa Okulları’nın t-MBA Eğitim Modeli’ni ve ilgili yarışmayı uluslararasılaştırarak elde etmek istediği statünün altını çizen isimler ve kurumlar bulunmaktadır.

Doğukan Özgen, ‘‘Uluslararası alanda büyüdükçe t-MBA Eğitim Modeli’nin geleceği için çok yüksek umutlarımız sahip olmaktayız. Öğrenciler çalışmalarını tamamladıklarında küresel bir iş hayatına girmektedirler ve onları buna önceden hazırlamak çok mantıklıdır. Yarışmamız, uluslararası üne sahip danışma kurulunun desteği ile katılımcıları gelecekteki başarılara daha fazla hazırlayacaktır. ’diyerek sözlerini bitirir.

t-MBA Proje Havuzu Yarışması hakkında daha fazla bilgi almak isteyen öğrenciler ve öğretmenlerin www.t-mba.com/projectpool adresini ziyaret etmeleri gerekmektedir.

Awards Option 1) Earn the funds to start your project Option 2) Share your project with international peers in Turkey and explore Turkey Project Topics Candidates will be asked to select the most appropriate topic for their project. The 2012 Competition will be judged in the following topics:
I.     Environmental Projects II.   Social Entrepreneurship III.  Cultural Exchange
Judging Criteria Entries will be judged along the 5 criteria below: I.     Attractiveness of the project II.   Competence Quality III.  Effectiveness of the service and/or solution IV.   Implementation V.    Sustainability
Click for Sample Project
Click to join
Contact Information Grecia Herrera grecia.herrera@dogakoleji.com Tel. +90-216-444-3642 ext 1135 Dogukan Ozgen dogukan.ozgen@dogakoleji.com Tel. +90-216-444-3642 ext 1136
Important Dates

Project Submittal Begins September 3, 2012
Last Day to Submit Project December 10, 2012
Project Evaluation December 11-21, 2012
Finalists Announcement January 1,  2012
Award Ceremony February 1, 2013 (BETT SHOW LONDON)
Project Implementation February 4, 2013
Project Impact Report March 19, 2013
Project Impact Evaluation March 19 -30, 2013
Project Results Presentations April 16, 2013 (t-MBA Summit Istanbul)