Suyun Önemi Ve Tasarrufu

Gaziantep‘te, 22 Mart Dünya Su Günü dolayısıyla, GASKİ Genel Müdürlüğü ile il Milli Eğitim Müdürlüğü‘nün ortaklaşa düzenledikleri, ilköğretim 5-6-7 ve 8.sınıflar arasında “Suyun önemi ve tasarrufu” konulu şiir, resim, kompozisyon yarışması ödül töreni düzenlendi.

Onat Kutlar salonunda düzenlenen törene, Gaziantep Valisi Süleyman Kamçı, Başsavcı Esat Semerci, Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey, Şehitkamil Kaymakamı Mehmet Aydın, GASKİ Genel Müdürü Fahreddin Uslusoy. Milli Eğitim Müdürü Ekrem Serin, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri, öğretmenler öğrenciler ve çok sayıda davetli katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı‘nın okunmasından sonra açılış konuşmasını yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey, İnsanların en temel ihtiyacı olan suyun, dünyada canlı hayatına kaynaklık etmesi açısından çok büyük bir önem arz ettiğini söyledi.

Başkan Güzelbey, suyun, bireylerin temel gereksinimi olması, başlıca ekonomik faaliyetlere kaynaklık etmesi ve ulusların devamlılığı için yaşamsal bir kaynak olduğunu belirterek, “Bu yüzden ekonomik ve sosyal faaliyetlerin gelişimi için temiz ve yeterli su arzına ihtiyaç duyulmaktadır. Dolayısıyla, su kaynaklarının geliştirilmesi ekonomik üretkenlik ve sosyal refaha doğrudan katkı yapmaktadır. Dünya nüfusunun hızla artması nedeniyle birçok ülke su sıkıntısı çekmeye başlamıştır. Su sıkıntısı çeken

yerlerin ekonomik gelişmeleri de kısıtlanmaktadır. Sürdürülebilir kalkınma politikası doğrultusunda, su kaynaklarını tasarruflu kullanma bilinci yerel, bölgesel, ulusal ve uluslararası düzeyde geliştirilmelidir” dedi.

Gaziantep‘in yakın ve uzun vadede su sıkıntısı yaşamaması için yeni projeler ürettiklerine dikkat çeken Güzelbey, “Büyükşehir Belediyesi olarak Gaziantep‘in su ihtiyacını karşılamak üzere geliştirdiğimiz projeler sonucunda, ülkemizde su sıkıntısının yoğun bir şekilde yaşandığı 2008 yılında bile Gaziantep Halkına su sıkıntısı yaşatmadık. Üstümüze düşen görevi en iyi şekilde yerine getirmenin kıvancını yaşıyoruz. Halkımıza içilebilir kalitede ve en ucuz suyu kullandıran illerin başında geliyoruz. Bununla

yetinmiyor, halkımıza daha kaliteli, daha sağlıklı hizmet sunmak için yeni projeleri hayata geçiriyoruz. Bir damla suyun bile büyük önem arz ettiği günümüzde kaynak oluşturmak kadar mevcut suya sahip çıkmak da çok önemlidir. 2004-2009 yılları arasında şehre verilen 468 milyon metre küp suyun kayıp ve kaçak oranının Gaziantep‘te yüzde 45‘lerde olduğunu düşünürsek olayın ciddiyeti daha iyi anlaşılacaktır. Tam 12 milyon TL harcayarak gerçekleştirdiğimiz SCADA Sistemi ile suyu tek merkezden elektronik ortamda

denetleyerek bu kayıplara dur dedik ve daha önce akıp giden bu paranın Gaziantep halkının cebinde kalmasını, yeni yatırımlara dönüşmesini sağlayacak adımı attık” diye konuştu.