SUYUN GÜCÜNDEN YARARLANMAK

Proje amacı,

Su bileşiğini elektrolit hale getirdikten sonra elektrik akımı vererek suyu bileşenlerine ayırmak(elektroliz) kurulan devre yardımıyla suya verdiğimiz elektrik akımını tekrar geri alarak arabalarda elektrik enerjisi kaynağı olarak kullanılan akümülatörlerin bitmemesini sağlayarak sürekli bir elektrik enerjisi elde etmek.

Projenin hedefleri ,

Su bileşiğini elektrolit hale getirdikten sonra elektrot olarak camları kırılmış ampullerin içerisindeki tungusten telleri yardımıyla suyu hidrojen ve oksijene ayırarak elektrik devresindeki anahtarın konumunu yer değiştirdikten sonra verilen elektriği tekrar geri almak ve böylece araçlardaki akülerin sürekli bir elektrik enerjisi oluşumunu sağlamak. Kısaca araçlarda kullanılan akümülatörlerin bitmemesini hedefledik.

Ayrıca bu proje;Su elementini oksijen ve hidrojene ayırarak yakıt hücreleri oluşturmak ve böylece Okyanuslara düşen Yıldırımların elektrik enerjisi olarak kullanılabilmesine yönelik olarakta kullanılabilir

Proje çalışmaları sırasında gerçekleştirilen faaliyetler,

KULLANILAN MALZEMELER :

Plastik Saklama kabı 2 adet tungsten teli ( 40 w ampullerin camları kırılarak iç sarmalları kullanıldı) 1 adet 9 volt pil 1 adet 9 volt pil yuvası Bir miktar kablo Bir akım anahtarı 3 yönlü 2 adet led lamba 2 adet direnç Öncelikle TUNGSTEN tellerini içeren ampullerin camları kırılarak çıkartılır. Dikkat etmek gerekir ki elimize cam batmasın. Daha sonra her ampulün ( + ) ve( ? ) kutupları kaynak yapılarak kısa devre yapmaları sağlanır. Bu tungsten telleri bizim yakıt hücremizin elektrotları olacak. İki ampulü bir kabın içindeki arı suyun içine ampullerin içindeki aydınlanmamızı sağlayan tungsten telleri suyun içine girecek şekilde ters şekilde sarkıtıyoruz. İki ampulün kaynakla birleştirdiğimiz kutuplarını 9 voltluk pilimiz sayesinde kullandığımız 3 kademeli anahtarımızı bir ( 1 ) konumuna getirerek ampullerden birisini artı ( + ) diğer ampulü de eksi ( -) akımla besliyoruz. Ve bu işleme 9 voltluk pilimizi bitene kadar devam edebiliriz. Uygulama projemde kullanmış olduğum bir led ampul pilin devrede olduğunu ve suyumuzun elektrotlarına ayrılmakta olduğunun göstergesi olacaktır. Daha sonra pilimizi sökerek devre dışı bırakıyoruz. Ancak kullandığım 3 aşamalı ( 1 ? 0 ? 2 ) anahtar sayesinde pili sökmeye gerek kalmadan sıfır (O) konumuna getirerek pilimizi devre dışı bırakabiliyoruz. Pilimizi devre dışı bıraktıktan sonra 3 aşamalı anahtarımızı suyun içinde oluşturduğumuz ve depoladığımız elektrik akımını kullanmak için sıfır (O ) konumundaki anahtarımızı iki (2) konumuna getiriyoruz. Anahtar konumu 2 ye geldiğinde suyun içinde oluşan elektrik akımı anahtara bağlı diğer led ampulü yakacaktır. Bu esnada diğer şarj göstergesi olarak kullandığımız led ampulünde yandığını göreceğiz bunun sebebi bu ampul aynı zamanda bataryamızın da gücünü gösteren bir ölçü olacaktır. led lambaların bağlantılarına birer tanede direnç ekledik bunun sebebi gelebilecek yüksek voltaj led lambalarımızı yakmasınlar diye.

Kullanılan yöntemler,

Model oluşturma, deney yapma

Ulaşılan sonuçlar,

Yaptığımız modelde yukarıda belirtiğimiz gibi su bileşiğini elektroliz ederek suya verilen elektrik enerjisinin tekrar alındığını gördük.

Sonuçların değerlendirilmesi,

Bu model kullanıldığı zaman akülerde sürekli bir elektrik enerjisi oluşturmak ve okyanuslara düşen yıldırımın elektrik enerjisini suda tutup tekrar kullanmayı sağlayarak büyük bir enerji elde etmek.

Proje konusu ile ilgili literatür (kaynak) taraması,

www.fen okulu .net

www.electricalfun.com

www.physics.com

www.biltek.tubitak.gov.tr

Bu faaliyetlerin takvimi,

19-24/11/2011 proje konusunun belirlenmesi

24-30/11/2011 modelin tasarlanması

01-10/12/2011 model için gerekli malzemelerin temini ve modelin oluşturulması

9-15/12/2011 sonuçların değerlendirilmesi

Proje bütçesi, 15TL

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin