Suya Dair Her Şey konulu Kompozisyon Yarışması

Kompozisyon Yarışması

AYDER SEYAHAT TURİZM A.Ş.
İLKOKUL VE ORTAOKUL ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK
“SUYA DAİR HER ŞEY” KONULU
KOMPOZİSYON YARIŞMASI ŞARTNAMESİ

BİLGİLENDİRME
“Su” sahip olduğumuz en önemli doğal kaynaklardan birisi, belki de en önemlisi. Yaşam için vazgeçilmez. Yeryüzünün 3/4’ü sularla kaplı. İnsan vücudunun ise yaklaşık %70’i sudur. Su vücudumuzun işleyişinde var. Suyu içiyoruz, suyla ve suyun içinde yetişenleri yiyoruz. Vücudumuz suyun içinde de olabiliyor denizlerde, havuzlarda. Şifa da arıyoruz kaplıcalarda.

İşte tüm bu nedenlerle suyu etkileyen her şey insanı da, insan sağlığını da etkiliyor.
Artan nüfus, kentleşme, sanayileşme ve tarımsal faaliyetler bir yandan su kaynaklarında azalmaya, diğer yandan kirlenmeye neden oluyor. İklim değişikliğinin etkileri de su kaynaklarında azalmaya katkı sağlıyor.
“Su” o kadar çok boyutlu bir konu ki; pek çok sektör, kurum ve kuruluş su ile ilgili çalışmalar yapıyor. Bu nedenle suyun yönetimi çok paydaşlı bir yaklaşımın gerektiği belki de en temel konulardan birisi.
“Suya dair her şey” düşüncesiyle geçmiş yıllarda Uluslararası Su ve Sağlık Kongresi’ni büyük bir başarıyla birlikte düzenledik. Konunun önemine binaen ve kongre sonrasında aldığımız olumlu geri bildirimler neticesinde, Kongremizi uluslararası niteliğe taşıyarak geliştirme ve gelenekselleştirme kararı aldık.

Bu düşüncelerle, Türkiye Halk Sağlığı Kurumu, Karadeniz Teknik Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, DSİ ve İLBANK işbirliğinde 3. ULUSLARARASI SU VE SAĞLIK KONGRESİ’ni 12 -15 Kasım 2019 tarihlerinde Antalya’da yapacağız.
Kongremiz, daha önceki yıllarda olduğu gibi “suya dair her şey” temasını ilke olarak benimsemiştir. Bu kapsamda, Kongremizde içme kullanma suları, ambalajlı sular (doğal kaynak suları, içme suları ve mineralli sular), yüzme suları, yüzme havuzları, kaplıcalar, tarımsal amaçlı su kullanımı, atık sular, su ürünleri, su kirliliği, su kalitesinin izlenmesi ve laboratuvarlar ile suyun yönetimi gibi konuları farklı boyutları ve güncel gelişmeler ışığında ele alacağız.

YARIŞMANIN AMACI
Suyun sağlık yönünün çocukların gözünden nasıl anlaşıldığını ve yorumlandığı konusunda farkındalık yaratmak ve çocukların “Suya Dair Her Şey” temasıyla ilgili bir yazı ortaya çıkarmalarını sağlayarak, hayal dünyalarını görmek-geliştirmelerine yardımcı olmak, hitabet sanatı alanında yetenekli çocukları keşfetmek ve onurlandırmak yarışmanın temel amaçlarındandır.

YARIŞMANIN KONUSU
“Suya Dair Her şey” temalı kompozisyon yarışmasının konusunu “suyun hayatımızdaki önemidir. Ayrıca çocukların gözünden suyun anlamını görebilmek ve farkındalık yaratmaktır.

HEDEF KİTLE
Türkiye genelindeki resmi ve özel tüm ilkokul ve ortaokul öğrencileri hedef kitle olarak seçilmiştir. Yarışma; ilkokul ve ortaokul kategorilerinde ayrı ayrı değerlendirilecektir.

KATILIM ŞARTLARI
• Kompozisyonların daha önce herhangi bir yarışmaya katılmamış olması ve herhangi bir yerde yayınlanmamış olması gerekmektedir.
• Çocuklar birer kompozisyon ile yarışmaya katılacaklardır.
• Çizgili beyaz kâğıt kullanılacaktır.
• Teknik olarak herhangi bir kısıtlama yoktur. (Serbest Teknik)
• Eserlerin ön yüzünde herhangi bir isim ya da imza vb. olmayacaktır.
• Dereceye girsin ya da girmesin yarışmaya gönderilen eserler iade edilmeyecektir.
• Eserlerin arkasına sağ üst köşesine: İli, ilçesi, eser sahibinin adı soyadı, veli numarası ve okul telefon numaraları yazılacaktır.(Kişinin açık rızasıyla)
• Uygun görülen eserler Kongre Sekreteryası tarafınca kongre esnasında belirlenen yerlerde eser sahibinin izniyle sergilenecektir.
• Dereceye giren eser sahiplerinin kongreye fiili katılmaları şartı aranmayacaktır. Katılım göstermek isteyen talihlilerimizin tüm masrafları kendileri tarafından karşılanacaktır.
• AYDER SEYAHAT TURİZM A.Ş. ve T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI gönderilen eserleri basım ve yayın organlarında kullanma hakkına sahiptir.

YARIŞMA TAKVİMİ VE DEĞERLENDİRME

Yarışma Duyurusunun Yapılması ve Yarışmanın Başlaması 15 Şubat 2019
Öğrencilerin Eserlerini Okullarına Son Teslim Tarihi 29 Mart 2019
Eserlerin Okullarda Kurulacak Komisyonlarca Değerlendirilerek İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerine Son Teslim Tarihi 12 Nisan 2019
Eserlerin İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerince Kurulacak Komisyonlarca Değerlendirilerek İl Milli Eğitim Müdürlüklerine Son Teslim Tarihi 19 Nisan 2019
Eserlerin İl Milli Eğitim Müdürlüklerince Kurulacak Komisyonlarca Değerlendirilerek, AYDER SEYAHAT TURİZM A.Ş. Menekşe 1 Sk. 8B /18 Kızılay/ANKARA adresine Göndermek Üzere Postaya Vereceği Son Tarih (Her ilden, ilkokul ve ortaokul kategorilerinde ilk üç belirlenip, toplamda 6 eser, söz konusu adrese postalanmalıdır.) 26 Nisan 2019
Jüri Değerlendirmesi 10 Mayıs 2019
Sonuçların Duyurulması (Kongre web sitesinde, kongre tarihinde duyurulacaktır.) 15 Mayıs 2019
Ödül almaya hak kazananlarda kongreye katılım şartı aranmayacaktır.
Ödül kazananlar Kongre sırasında ilan edilecek ve resimleri sergilenecektir. Ödülleri adreslerine kargo ile gönderilecektir.

İLETİŞİM BİLGİLERİ
Teslim edilecek eserler için adres:
Ayder Seyahat Turizm A.Ş.
Menekşe 1 Sokak No 8 – B / 18 Kızılay / ANKARA
Sorumlu Kişi: Selma Ceyhan 0549 801 00 76

Yarışma ile ilgili duyuruların takip edileceği web adresleri:
www.suvesaglik.org

2 YORUMLAR

    • Yarışma takvimine göre geç kaldınız.
      İsterseniz sayfanın altında yer alan iletişim bilgilerinden kendileri ile bir görüşünüz.
      Size yardımcı olurlar umarım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin