SÜTÜN YARARI SAYMAKLA BİTMEZ

SÜTÜN YARARI SAYMAKLA BİTMEZ

Proje Adı: SÜTÜN YARARI SAYMAKLA BİTMEZ

Proje Amacı:

Süt içinde bulunan kazein proteini kullanılarak yapıştırıcı yapmak.

Proje Hedefleri:

1.Sütün içindeki kazeini elde etmek.

2.Kazeinin yapıştırıcı özelliği kazanmasına yardımcı olmak.

3.Evde kolay malzemelerle hazırlanabilecek yapıştırıcı yapmak.

4.Ekonomiklik sağlamak.

Proje Tanıtımı:

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER:

İlk önce bir bardak süte iki yemek kaşığı sirke koyduk. Sonra sirkenin sütü kesmesini bekledik. Sirke sütü kesince temiz bir bardağa bezi koyduk.Sirkeli sütü bezin üzerinden yavaşça döktük. Bezin üstünde kalan kısım yapıştırıcı oldu. Onu alıp kabımıza koyup içine bir tutam karbonat koyup karıştırdık.

PROJE TAKVİMİ:

KASIM 1.2.3.4 HFT: Kaynak taraması yapıldı.
Aralık1.2.3.4. HFT:Denemeler yapıldı.
OCAK 1.2. HFT: Fotoğraf video çekimi yapıldı.Rapor yazımı tamamlandı.

KULLANILAN YÖNTEMLER:
Deney,Deneme Yanılma

PROJE BÜTÇESİ:
5 tl

ULAŞILAN SONUÇLAR :

Sütün içine sirke konulduğunda sirke asit olduğu için içindeki kazein proteinini ayırır.Sütün içine sirkeyi eklediğimizde kabarcıklar oluşmaya başladı.Süt kesildi.Üstte biraz daha yoğun bir bölüm oluştu.Bu madde kazeindi.Kazeini sütten ayırmak için süzdük.Kazein yapışkan özelliğine sahiptir.Bu özelliğin ortaya çıkması için kazeine karbonat ekledik.Oluşan madde ile kağıdın üstüne resim yapıştırmayı denedik.Resmin arkasına hazırlamış olduğumuz karışımı sürdük.Kağıda yapıştırıp beklediğimizde kurudu ve resim kağıda yapıştı.

Proje Özeti: Kazein, ekşimiş ve az yağlı sütte bulunan albüminli bir maddedir. Ekşi sütten kireç yardımı ile üretilen kazein tutkalları vardır. Tutkal ekşi sütten üretilirken, toz halinde kireçten (kalsiyum hidroksit) yararlanılır. Arı kazein suda erimez. Kireç, kazeinin kimyasal yapısını değiştirir ve suda erimesini sağlar. Bizde bu projede tutkalın hammaddesi olan kazeini kullanarak yapıştırıcı yapmayı amaçladık. Kazein, asitle sütten ayrılabilir. Sirke asit olduğundan yapıştırıcı ile sütü ayırır ve karbonat ise yapıştırıcının yapışkanlığını kazandırır.Karbonat kullanmamızın nedeni tutkal üretiminde kullanılan kirecin baz özelliğinde olmasıdır. Karbonatta bazik bir maddedir.Böylece tutkalın oluşturulma mantığından yararlanarak evdeki malzemelerle kendi yapıştırıcımızı oluşturmuş olduk.

LİTERATÜR TARAMASI :

tr.wikipedia.org/wiki/Kazein

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin