Ana SayfaÖzel Ders BlogSüt Teknolojisi 2023-2024 Taban Puanları ve İş Olanakları

Süt Teknolojisi 2023-2024 Taban Puanları ve İş Olanakları

Süt Teknolojisi Bölümü, süt ve süt ürünlerinin üretimi, işlenmesi, muhafazası ve pazarlanması ile ilgili bilgi ve beceri kazandıran bir bölümdür. Bu bölümde, öğrencilere süt teknolojisi alanında teorik ve uygulamalı eğitimler verilmektedir.

Süt Teknolojisi Bölümü‘nün amacı, öğrencilere süt teknolojisi alanında bilgi ve beceri kazandırarak, bu alanda profesyonel olarak çalışabilecek nitelikli insan gücü yetiştirmektir.

Bölümün eğitim süresi 4 yıldır. Eğitimin ilk iki yılında temel dersler verilmektedir. Bu dersler, süt teknolojisi, biyoloji, kimya, fizik, matematik gibi alanlardadır. Son iki yılda ise, uygulamaya yönelik dersler verilmektedir. Bu dersler, süt teknolojisi alanında araştırma, proje, staj gibi alanlardadır.

Bölümün mezunları, kamu ve özel sektörde çalışabilmektedir. Kamuda, Tarım ve Orman Bakanlığı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, belediyeler gibi kurumlarda çalışabilirler. Özel sektörde ise, süt ürünleri sanayi, gıda sanayi, catering şirketleri gibi alanlarda çalışabilirler.

Süt Teknolojisi Bölümü‘ne girmek için YKS’de SAY puan türünden yeterli puan almak gerekmektedir. Bölümün taban puanları, üniversiteye ve bölüme göre değişiklik göstermektedir.

4 yıllık sayısal puanına göre öğrenci alan bölüm.

Süt Teknolojisi 2023 Taban Puanları, Başarı Sıralamaları ve Kontenjanlar

Üniversite Program Adı Kontenjan**
2023
2022
2021
2020
Sıralama
2023
2022
2021
2020
Taban Puan
2023
2022
2021
2020
ANKARA ÜNİVERSİTESİ 
Ziraat Fakültesi
Süt Teknolojisi  30+1+0+1+0
30+1
30+1
25+1
517.034
557.123
Dolmadı
537.000
262,46174
245,05994
Dolmadı
230,10575
EGE ÜNİVERSİTESİ 
Ziraat Fakültesi
Süt Teknolojisi  30+1+0+1+0
30+1
30+1
30+1
545.501
571.305
Dolmadı
556.000
258,38430
243,21986
Dolmadı
227,43668

** : Kontenjan = Genel + Okul Birincisi + Şehit-Gazi Yakını + 34 Yaş Üstü Kadın + Depremzede Aday

Süt Teknolojisi, bir üniversite bölümüdür ve süt ürünleri üretim, paketleme, depolama, dağıtım ve kullanım konularını içermektedir. Süt Teknolojisi bölümü öğrencileri, süt ve süt muhafazalarını nasıl koruyacaklarını, nasıl üretileceklerini ve nasıl paketleneceklerini öğrenirler. Süt Teknolojisi bölümü mezunları, süt ürünleri görev alan tüketicileri, üretim ve paketleme tesisleri, denetim ve analiz laboratuvarları, ürünler süt tüketicileri ve ticaret işletmeleri gibi işletmelerde işletenler. Süt Teknolojisi mezunları aynı zamanda üniversitelerde araştırma ve öğretim görevlisi olarak da çalışıyorler.

Süt Teknolojisi Bölümü Mezun Öğrencilerin İş Bulma Durumu

Süt Teknolojisi bölümünün mezunlarının iş bulma durumu, ülke ekonomisinin durumu, süt ürünleri tüketimi ve tüketimine bağlıdır. Genel olarak, süt ürünleri sektöründe iş imkanının yüksek olduğu ve bu sektörde büyüme olasılığının devam ettiği, Süt Teknolojisi mezunlarının iş bulma durumu iyi düzeydedir. Süt ürünleri görev alan kısıtlamaları, üretim ve paketleme tesisleri, denetim ve analiz laboratuvarları, süt ürünleri tüketicileri ve ticaret şirketleri gibi şirketler Süt Teknolojisi mezunlarına iş fırsatı sunabilir. Süt Teknolojisi mezunları aynı zamanda üniversitelerde araştırma ve öğretim görevlisi olarak da çalışıyorlar.

Süt Teknolojisi Bölümü’nde okumak isteyen öğrenciler için aşağıdaki tavsiyeler verilebilir:

 • Fen bilimlerine ilgi duymak
 • Laboratuvar ortamında çalışmaktan hoşlanmak
 • Araştırmaya ve öğrenmeye yatkın olmak

Süt Teknolojisi Bölümü, gıda alanında kariyer yapmak isteyen öğrenciler için iyi bir seçenektir. Bu bölümde eğitim alarak, süt teknolojisi alanında bilgi ve beceri kazanabilir, bu alanda profesyonel olarak çalışabilirsiniz.

Süt Teknolojisi Bölümü’nün iş imkanları

Süt Teknolojisi Bölümü mezunları, kamu ve özel sektörde çalışabilmektedir. Kamuda, Tarım ve Orman Bakanlığı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, belediyeler gibi kurumlarda çalışabilirler. Özel sektörde ise, süt ürünleri sanayi, gıda sanayi, catering şirketleri gibi alanlarda çalışabilirler.

Süt Teknolojisi Bölümü mezunları, bu alanlarda aşağıdaki görevlerde bulunabilirler:

 • Süt teknolojisti
 • Süt ürünleri mühendisi
 • Süt ürünleri üretim sorumlusu
 • Süt ürünleri kalite kontrol sorumlusu
 • Süt ürünleri pazarlama sorumlusu

Süt Teknolojisi Bölümü mezunları, iş bulma konusunda genellikle başarılı olmaktadır. Ancak, bu alanda çalışmak isteyenlerin, fen bilimlerine ilgi duyması, laboratuvar ortamında çalışmaktan hoşlanması, araştırmaya ve öğrenmeye yatkın olması gerekmektedir.

Süt Teknolojisi Bölümü’nün dersleri

Süt Teknolojisi Bölümü’nde okutulan dersler, temel dersler ve uygulama dersleri olarak iki ana gruba ayrılabilir.

Temel dersler arasında, süt teknolojisi, biyoloji, kimya, fizik, matematik gibi dersler yer almaktadır. Uygulama dersleri arasında ise, süt teknolojisi alanında araştırma, proje, staj gibi dersler yer almaktadır.

Süt Teknolojisi Bölümü’nde okutulan bazı dersler şunlardır:

 • Süt Teknolojisine Giriş
 • Süt Kimyası
 • Süt Mikrobiyolojisi
 • Süt Fiziği
 • Süt Ürünleri Teknolojisi
 • Süt Ürünleri Analizi
 • Süt Ürünleri Kalite Kontrolü
 • Süt Ürünleri Pazarlaması
 • Süt Ürünleri Üretimi
 • Staj

Süt Teknolojisi Bölümü’nün staj imkanları

Öğrenciler, stajlarını, kamu kurumlarında, özel sektör firmalarında, süt ürünleri sanayinde, gıda sanayinde, catering şirketlerinde yapabilirler.

Staj, öğrencilerin süt teknolojisi alanında iş hayatına hazırlanmalarına yardımcı olmaktadır. Staj süresince, öğrenciler, süt teknolojisi alanında uygulamalı bilgi ve beceri kazanırlar.

Süt Teknolojisi Bölümü’nün avantajları

 • Gıda alanında kariyer yapmak isteyen öğrenciler için iyi bir seçenektir.
 • Süt ve süt ürünleri hakkında bilgi ve beceri kazandırır.
 • İş bulma olanakları oldukça geniştir.

Merhaba Değerli Öğrenciler ve Veliler,
Siz veya çocuğunuz matematik, fen bilimleri, Türkçe veya başka bir ders konusunda sorunlar yaşıyorsa ve online – yüzyüze özel ders almayı düşünüyorsanız, doğru yerdesiniz! Hemen özel ders öğretmenleri ve öğrenci koçluğu platformundan özel ders veren öğretmenlerimizi inceleyebilirsiniz.

Üniversite sınavı başvuran adaylar, başvurularını ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr adresinden veya ÖSYM Aday İşlemleri Mobil Uygulaması’ndan yapabilecek.

Deniz Eren SAVAŞ
Deniz Eren SAVAŞhttps://ozelders.bilimsenligi.com/
Online ve Yüzyüze Özel Ders Öğretmenlerinin Buluştuğu HUB. Özel ders taleplerini için öğretmen profillerini inceleyiniz.