Sürü İha Yarışması

Sürü İha Yarışması

Soğuk savaşın ardından değişen dengeler, sanayi çağından bilgi çağına doğru yaşanan dönüşüm askeri stratejilerde yeni savunma doktrinlerinin oluşturulmasına neden olmaktadır. Platform merkezli harpten, Ağ Merkezli Harb’e (Network Centric Warfare) doğru yaşanan geçiş son yüzyılın en büyük askeri devrimi olarak nitelendirilmektedir.

Savunma sanayinin belkemiği olan havacılık endüstrisinin birçok sanayi dalına sürekli teknoloji transferinde bulunan güçlü bir lokomotif olması nedeniyle İHA teknolojisi alanında gerçekleştirilen açılımlar bir anlamda geleceğin stratejik kazanımlarıdır.

İHA Sistemleri’nin bir yandan tasarım ve üretim maliyetlerinde yaşanan gelişmeler bir yandan teknolojik kazanımların mevcut sistemleri minyatürleşmesi sürecine olan katkıları İHA’ların artık tekil olarak noktadan noktaya komuta kontrolünden ziyade merkezden bağımsız, kendi kendine karar verebilen sistemler haline gelmeleri doğrultusunda yürütülen çalışmalara hız kazandırmıştır.

Sürü İHA yarışmasıyla takım halinde yarışmacılardan tanımlanan görevleri birden fazla İHA ile görev paylaşımı esaslı olarak gerçekleştirilmesine yönelik yazılım algoritmaları geliştirmesi beklenmektedir. Yarışmanın başvuru esasları, teknik kurallar, gerekli belgeler, sağlanacak olan maddi destek ve ödüller TEKNOFEST İSTANBUL web sitesi üzerinden duyurulacaktır.