Süleyman Demirel Üniversitesi Kısa Film Yarışması

Süleyman Demirel Üniversitesi Kısa Film Yarışması Şartnamesi

Konusu
“İletişim teknolojilerinin birey üzerindeki yarattığı olumsuz etki” ya da  “popüler kültürün birey üzerinde yarattığı olumsuz etki” şeklinde 2 farklı şekilde belirlenmiştir. Yarışmacı bu iki konu üzerinden istediğini seçip yarışmaya katılabilir.

Kapsam
Yarışmaya yurt içi ve yurt dışından bütün üniversite öğrencileri katılabilir.
Yeri
Süleyman Demirel Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Sanatları Bölümü Doğu Yerleşkesi/ Isparta –Türkiye
Katılım Şartları

Yarışmaya katılan filmlerin daha önce herhangi bir yerde ödül almamış ve yayımlanmamış olması gerekir. (Yarışmaya 1.1.2011 tarihinden sonra çekilmiş filmler katılabilir.)
Yurtiçi ve yurtdışından olmak üzere yarışmaya sadece üniversite öğrencileri ( ön lisans-lisans-yüksek lisans-doktora) katılabilir.
 

Her yarışmacı, yarışmaya yalnızca 1 (Bir) filmle katılabilir.  Yarışma uluslararası kurmaca, deneysel, animasyon türündeki  kısa metraj filmlere açıktır.
Yarışmaya Rumuz ile başvurulacaktır. Eserin 3 kopyası (dvd) üzerine rumuz yazılacak, yarışmaya katılan kişinin T.C. kimlik no. Kimlik ve adres bilgileri, 2011-2012 yılı öğrenci kimlik belgesi fotokopisi, telefonu, e-posta adresi, eserin adı yazılıp dvd kaydı ve başvuru formu ile birlikte bir zarfın içerisine konulacak, zarf ve dvd’ nin üzerine sadece rumuz yazılacaktır.
 

Filmlerin süresi en çok 20 dakika olmalıdır.
Gönderilen filmler hangi dilde olursa olsun, İngilizce alt yazı bulunması gerekmektedir. (İngilizce alt yazı olmayan filmler, İngilizce diyalog textini gönderebilir.)
Filmler; her formatta olabilir. Fakat en az 720*576 çözünürlükte olmalıdır. Filmlerin, gösterime uygun resim ve ses kalitesi taşıması zorunludur. Teknik kalitesi düşük olan filmler yarışma dışı bırakılır.
Yarışmaya katılan yönetmen, filmlerinin 3 dakikalık fragmanın, basın, tv, internet gibi medyalarda yer almasını kabul eder.
Yarışmaya gönderilen filmde kullanılan ve telif hakkı olan materyal ve  müzikler izin alınarak kullanılmış olmalıdır. İzin belgeleri gerektiğinde SDÜ tarafından talep edilebilir.
Yarışmaya tek kişi ya da bir grup tarafından hazırlanan kısa filmler  katılabilir. Eser grup tarafından hazırlanmışsa, yarışmaya katılmak için grup üyelerinin yazılı izni alınmalıdır. Ödül, müracaatı yapan kişiye verilir.
Telifle ilgili tüm konulardan filmin yapımcı / yönetmeni sorumludur.
Ödülün paylaşımından doğacak sorunlardan yarışma yönetimi sorumlu değildir.
 Ödül kazanan filmin yönetmeni ödül törenine davet edilir ve tüm giderleri Süleyman Demirel Üniversitesi tarafından karşılanır.
Rektörlük tarafından kurulan ve yarışma organizasyonu içinde bulunan üyeler bu yarışmaya katılamaz.
 Her katılımcı yarışmanın katılım koşullarını kabul etmiş sayılır. Katılım koşulları sadece SDÜ Yarışma Yönetimi tarafından değiştirilebilir.
Ödüller ile ilgili çıkabilecek sorunlardan SDÜ Yarışma Yönetimi sorumlu değildir.
 Burada belirtilmeyen konular için karar yetkisi SDÜ Yarışma Yönetimindedir.
T.C. Anayasası’na aykırılık teşkil eden eserler jüri tarafından değerlendirme dışı bırakılacaktır.
Eserlerin Teslim Tarihi ve Yeri
Filmler 04 nisan 2012 tarihine kadar Süleyman Demirel Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Sanatları Bölümü Doğu Yerleşkesi- Isparta- Türkiye adresine posta veya kargo yoluyla ulaştırılacaktır. Posta veya kargodaki gecikmeler dikkate alınmayacaktır. Yarışma için gönderilen filmlerin zarf üzerindeki rumuzu Üniversitemiz ana sayfasında yer alan bahar şenlikleri sayfasında duyurulacaktır.

 

Jüri (Seçici Kurul Üyeleri)
Sinema sanatçıları, eleştirmenleri ve akademisyenlerden oluşan 3 kişilik kurul eserleri değerlendirecektir.
Değerlendirmenin İlan Tarihi
14 Mayıs 2012’de Üniversitemiz web sayfasında yer alan bahar şenlikleri linkinden duyurulacaktır.
Ödüller
Para Ödülü, Katılım Belgesi
Birincilik Ödülü: 10000TL
İkincilik Ödülü: 6000TL
Üçüncülük Ödülü: 4000TL
Ödül Töreni Tarihi
Ödül töreni Süleyman Demirel Üniversitesi Bilim ve Bahar şenlikleri 20. Yıl kutlamaları kapsamında “16-18 Mayıs 2012” tarihlerinde gerçekleştirilecektir. Ödül töreninin tarih, yeri ve saati üniversitemiz ana sayfasında yer alan bahar şenlikleri sayfasında ilan edilecektir.