SÜLEYMAN DEMİREL ÜNİVERSİTESİ ETKİLİ VE GÜZEL KONUŞMA YARIŞMASI

Süleyman Demirel Üniversitesi Bilim ve Bahar şenlikleri 20. Yıl Kutlamaları kapsamında yapılacak olan “ETKİLİ VE GÜZEL KONUŞMA” yarışmasının şartnamesi:
A) KONUSU : Hazırlıklı ve hazırlıksız konuşma
B) TÜRÜ : Etkili ve güzel konuşma
C) KAPSAM:
Yarışmaya yurt içi veya yurt dışından bütün üniversite öğrencileri başvurabilir.
D) YERİ: Süleyman Demirel Üniversitesi Türk Dili Öğretimi Araştırma Uygulama Merkezi Ertokuşbey Derslikleri  Doğu Yerleşkesi/ISPARTA
E) KATILIM ŞARTLARI
1-  Güzel konuşma yarışması, hazırlıklı ve hazırlıksız olmak üzere iki şekilde yapılacaktır. Konuşma süreleri 15 dakikayı geçmeyecektir. Hazırlıksız yapılacak konuşma konularını seçici kurul belirleyip yarışma anında söyleyecektir.
2- Hazırlıklı konuşmanın (500-1000 kelime arasında olacak) özeti 7 kopya metinle birlikte, yarışmaya katılan kişinin T.C Kimlik no, kimlik ve adres bilgileri, 2011-2012 yılı öğrenci kimlik belgesi fotokopisi, telefonu, e-posta adresi zarfın içerisine konularak başvurulacaktır.
3- Konuşma özeti bilgisayarla word formatında A4 kağıda, Times New Roman yazı tipi ile 12 punto’yla ya da okunaklı el yazısıyla A4 kağıda yazılmış olmalıdır.
F) YARIŞMADA DEĞERLENDİRMEYE ALINMAYACAK ESERLER
Temel değerlerle örtüşmeyen konuşmalar,
Daha önce herhangi bir yarışmaya katılan ya da herhangi bir yerde yayımlanmış konuşmalar,
Başvuru tarihinden sonra teslim edilen konuşma özetleri,
T.C. Anayasası’na aykırılık teşkil eden konuşmalar seçici kurul tarafından değerlendirme dışı bırakılacaktır.
G) KONUŞMA ÖZETLERİNİN TESLİM TARİHİ VE YERİ
Eserler 04 Nisan 2012 tarihine kadar   Süleyman Demirel Üniversitesi Türk Dili Öğretimi Araştırma Uygulama Merkezi Ertokuşbey Derslikleri  Doğu Yerleşkesi/ISPARTA adresine elden, posta veya kargo yoluyla ulaştırılacaktır. Posta veya kargodaki gecikmeler dikkate alınmayacaktır. Yarışma için gönderilen  konuşmaların zarf üzerindeki rumuzu Üniversitemiz web sayfasında yer  alan  bahar şenlikleri linkinden duyurulacaktır. 
H- ÖN ELEMELER
Ön elemeler 07.05.2012 tarihinde  yapılacaktır. Saati ve yeri Üniversitemiz web sayfasında yer alan bahar şenlikleri duyuru sayfasında ilan edilecektir.
H) SEÇİCİ KURUL ÜYELERİ
Üniversitemiz Bahar Şenlikleri Sosyal ve Kültürel Etkinlikler Komisyonu
FEF Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğretim üyeleri
SDÜ Türk Dili Bölümü öğretim elemanları
Akademisyen ve tanınmış yazarlarımızdan oluşmaktadır.
Kurul üyelerinin isimleri, daha sonra Üniversitemiz ana sayfasında yer  alan  bahar şenlikleri sayfasında duyurulacaktır.       
I- DEĞERLENDİRMENİN İLAN TARİHİ: 15 Mayıs 2011’de Üniversitemiz web sayfasında yer  alan  bahar şenlikleri linkinden duyurulacaktır. Finallerin yeri ve saati de aynı tarihte açıklanacaktır.      
İ) ÖDÜLLER: Para ödülü,  katılım belgeleri
Birincilik Ödülleri : 5000 TL
İkincilik Ödülleri : 3000 TL
Üçüncülük Ödülleri : 1000 TL
J) ÖDÜL TÖRENİ TARİHİ: Ödül töreni  Süleyman Demirel Üniversitesi Bilim ve Bahar şenlikleri 20. Yıl Kutlamaları kapsamında  “16-18 Mayıs 2012”  gerçekleştirilecektir. Ödül töreninin tarihi yeri ve saati, Üniversitemiz ana sayfasında yer  alan  bahar şenlikleri sayfasında ilan edilecektir.