SULARIMIZ KİRLENMESİN

İLKÖĞRETİM OKULU ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE ÇALIŞMASI

BU BENİM ESERİM MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE YARIŞMASI

PROJE AMACI:
Çevremizde bulunan akar suların kanalizasyon sularıyla kirlenmesini engellemek ve bu sulardaki canlı hayatın korunması amaçlanmıştır.

PROJE HEDEFİ:
PROJEMİZDE KANALİZASYON SULARININ ÇEVREDE BULUNAN AKARSULARA KARIŞTIRILMADAN ÖNCE TEMİZLENMESİ HEDEFLENMİŞTİR.

PROJE ÖZETİ:
Çevremizin her geçen gün biraz daha kirlendiğini görmek bizleri çok üzüyor. Bu dünya bizlerden sonra da devam edecektir ve bizden sonraki nesillere temiz bir çevre bırakmak hepimizin görevidir. Biz bu projemizle atık suların çevremizde bulunan akarsulara karıştırılamadan önce birtakım temizleme işlemlerinden geçirilmesi ve bu sayede sularımızın daha temiz kalmasını istiyoruz. Böylece hem sularda yaşayan canlılar zarar görmemiş olur hem de bizler daha temiz bir çevreye sahip olmuş oluruz.

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER:
Projemizin maketi için marangozdan üstü açılabilen kutu yaptırdık. Ayrıca ilaç kutuları, meyve suyu kutuları, saklama kapları, çam ağacı yaprakları, hortum, yapıştırıcı ve boya kullandık. Projemizin tahmini maliyeti 25 YTL civarındadır. Projemizde atık suların çevrede bulunan akarsulara karıştırılmadan önce süzgeçli havuzda süzülüp büyük parçaların ayrılması, ardından dinlenme havuzlarında dinlendirilip katı kısmının çöktürülmesi, ardından çakıl havuzlarında süzdürülüp son havuzda ilaçlanması sonucu temizlenmesini sağlamaya çalıştık. Bu sayede çevremizde bulunan akarsularımızın kirlenmesini önlemeyi hedefledik.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin