SU TÜKETMEDEN SUYUN DONMASINI ÖNLEYEN ŞEBEKE

İLKÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE YARIŞMASI
Bu Benim Eserim Proje Yarışması

İLİ:AMASYA / HAMAMÖZÜ

OKUL ADI: Hamit Kaplan İlköğretim Okulu

HAZIRLAYAN ÖĞRENCİ: Büşra Destebağ

DANIŞMAN ÖĞRETMEN: Ahmet Bolat

PROJE AMACI:
Soğuk kış günlerinde suların donmaması için açılan musluklardan akan suyun israfını önlemek.

PROJE HEDEFİ:
SULARIN DONMASI ÖNLEMEK. SUYUN DONMASI ENGELLENİRKEN SU İSRAFININ ÖNÜNE GEÇMEK. EVLERİN ÇATILARINDAN BOŞA GİDEN KAR VE YAĞMUR SULARINI KULLANILABİLİR HALE GETİRMEK.

PROJE ÖZETİ:
Proje ile şehir şebekelerine tahliye hattı kuruldu. Bu sayede su tüketilmeden suyun donması engellendi. Böylece önemli bir su israfının önüne geçildi. Ayrıca su için geri dönüşüm hattı oluşturulmuş oldu.

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER:
Yaşadığımız yörede kış şartları oldukça çetin geçiyor. Yöremizde geceleri suların donmaması için musluklarımız açık bırakılıyor. Açılan musluk sayısı bir evde bazen 5- 6 tane oluyor. Bir gece musluk açıkken 1 dakika boyunca akan suyu bir kapa alıp ölçtüğümde boşa akan suyun 0,6L olduğunu gördüm. Geceleri musluklarımız 9 saat boyunca açık kalıyor. Dolayısıyla bir gecede 324L su boşa akıyor. Yaşadığımız yörede bu tür geceler 30 gün sürüyor. 1200 haneli yöremizde 30 gün boyunca yaklaşık 12milyon litre su boşa akıyor. Bende bunun önüne geçmek için bu projeyi tasarladım. Bunun için şehir şebekesine tahliye hattı kurmayı düşündüm. Bunun için bir bidona su motoru yerleştirdim. Buna bir hortumu bağladım. Suyun eve ulaştığı yerden T boru yardımıyla tahliye borusu bağladım. Bunun ucunu ise tekrar bidona getirdim. Su sürekli hareket ettiği için donmadı. Su kuyusuna geri döndüğü için boşa da akmamış oldu. Bu sistem iç, doğu ve özellikle kırsal kesimlerde çok büyük su tasarrufu sağlayabilir. Ayrıca tahliye hattı diğer günler çatı borularına bağlanarak kar ve yağmur suları arıtma tesisine götürülüp kullanılabilir hale getirilebilir. Projemde kaynak tarama, araştırma, deney ve gözlem yöntemlerini kullandım. Proje 40YTL ye maloldu.

İLKÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE YARIŞMASI
Bu Benim Eserim Proje Yarışması
Proje Yarışması
Bu Benim Eserim
Fen ve Teknoloji Projesi
Matematik Projesi