SU TEMİZLEYİCİ ROBOT

İLKÖĞRETİM OKULU ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE ÇALIŞMASI

Bu Benim Eserim Matematik ve Fen Bilimleri Proje Yarışması

PROJE AMACI: DENIZLERE GÖLLERE DÖKÜLEN ATIKLARI TEMIZLEMEK.

PROJE HEDEFİ: SU KIRLILIĞINI AZALTMAK VE SUDA YAŞAYAN CANLILAR IÇIN YAŞAM ALANI HAZIRLAMAK.

PROJE ÖZETİ: YAPILAN ROBOT DENIZE ATILAN MADDELERE IŞINLAR GÖNDEREREK ONLARIN NE TÜR MADDELER OLDUĞUNU VE YERLERINI TESPIT EDEREK, ONA GÖRE HAREKET EDECEK. ROBOT UYDUYA SINYALLER GÖNDEREREK BIZE YERINI BILDIRECEK VE ISTEDIĞIMIZ ZAMAN ÇIKARTIP DURUMUNA BAKABILECEĞIZ. ENERJIYI DENIZDEKI ARTIKLARDAN SAĞLAYACAK OLDUĞU IÇIN ŞARJ ETMEYE GEREK KALMAYACAK AMA ENERJISI AZ GELIRSE VEYA TÜKENIRSE KENDIMIZ UZAKTAN KUMANDA ILE KONTROL EDEREK KIYIYA ÇIKARABILIRIZ VE ŞARJ EDEBILIRIZ.

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER: İLK OLARAK ROBOT MEKANIZMASI HAZIRLANIR. ROBOT MEKANIZMASI SONRA IÇINE ÇÖP ÖĞÜTÜCÜLERI EKLENIR. ÇÖPTEN OLUŞAN METAN GAZINI ENERJIYE ÇEVIRECEK MEKANIZMANIN OLUŞTURULMASI. MEKANIZMALARIN BIRLEŞTIRILMESI. ROBOTA IÇ MEKANIZMASININ EKLENMESI. ROBOTUN DIŞ PARÇALARININ EKLENMESI.

KULLANILAN YÖNTEMLER: PROBLEMIN BELIRLENMESI . VERILERIN TOPLANMASI, GÖZLEM, DENEY, SONUÇ

ULAŞILAN SONUÇLAR: DENIZLERE GÖLLERE DÖKÜLEN ATIKLARI TEMIZLEMEK IÇIN BIR ROBOT MODELI TASARLANMIŞTIR.

SONUÇLARI DEĞERLENDİRİLMESİ: PROJEDE SU KIRLILIĞINI ÖNLEYIP DENIZLERIMIZI TEMIZLEYECEĞIZ. BU ROBOTUN AYARLANIP DENIZE BIRAKILMASI DA ÇOK KOLAY OLACAK. ROBOT CANLILARA ZARAR VERMEYECEK. TEHLIKELI DURUMLARDA KENDINI KORUYABILECEK. UYDUYA GÖNDERDIĞI SINYALLER SAYESINDE TAKIP EDILEBILECEK. DENIZLERI TEMIZLEYIP, SUDA YAŞAYAN HAYVANLARA YENI VE TEMIZ BIR YAŞAM ALANI OLUŞTURACAK.

KAYNAKLAR: HTTP://WWW.ROBOTOKULU.COM/

PROJENİN TAKVİMİ: EYLÜL SORUNLARIN TESPITI EKIM MODELLERLIN TASARLANMASI KASIM MODELLERIN YAPILMASI ARALIK PROJENIN TAMAMLANMASI

PROJE BÜTÇESİ: 50 TL