SU TASARRUFU TURBO SİSTEM İLE SAĞLIYORUM

İLKÖĞRETİM OKULU ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE ÇALIŞMASI

BU BENİM ESERİM MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE YARIŞMASI

PROJE AMACI:
1-OKULUMUZUN ÖĞRENCİ TUVALETLERİNDE KULLANILAN SUYUN TASARRUFLU KULLANIMINI SAĞLAMAK. 2-TUVALET HİJYENİNE KATKIDA BULUNMAK.

PROJE HEDEFİ:
1-SUYU BİLİNÇLİ KULLANMANIN ÖNEMİNİ KAVRAMA. 2-SU TÜKETİMİNİ EN AZA İNDİREREK, DOĞAL TÜKETİM KAYNAKLARIMIZDAN OLAN SUDA TASARRUF ETME. 3-ÖĞRENCİ LAVABOLARINDA KULLANILAN SUYU DÜZENEKLE TUVALET SİFONUNA İLTEREK, HEM BİLİNÇLİ SU TÜKETİMİNİ HEM DE SUDA TASARRUFU SAĞLAMA. 4-LAVABODA KULLANILAN SABUNLU SUYLA TUVALET HİJYENİNE KATKI YAPMA.

PROJE ÖZETİ:
OKUL ÖĞRENCİ TUVALETLERİNDE UYGULANMAK ÜZERE, ÖĞRENCİ TUVALETİNDEKİ LAVABODAN TUVALET SİFONUNA BAĞLANTI BORUSU ÇEKTİK. LAVABOLARDA TÜKETİLEN SUYUN TUVALET GİDERİNE VERİLMESİYLE HEM KULLANILAN SUDA TASARRUF SAĞLADIK, HEM DE EL TEMİZLERKEN KULLANILAN SABUNLU SUYLA TUVALET HİJYENİNE KATKI SAĞLAMIŞ OLDUK.

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER:
1-ÖĞRENCİ TUVALETİ LAVABOSUNUN GİDER BORUSUNDA ÖĞRENCİ TUVALETİ SİFONUNA UYGUN MEKANİZMAYLA GİDER BAĞLANTISI SAĞLANDI. 2-LAVABODA EL TEMİZLİĞİNDE KULLANILAN SABUNLU SUYUN SİFONA DOLMASI SAĞLANDI. 3-TUVALET HER KULLANILDIĞINDA GİDERDEN AKACAK SU SABUNLU SU OLACAĞINDAN HİJYEN DE SAĞLANMIŞ OLACAKTIR.

KULLANILAN YÖNTEMLER:
ARAŞTIRMA, İNCELEME, DENEYSEL YÖNTEM, GÖZLEM VE VERLERİN KAYDEDİLMESİ.

ULAŞILAN SONUÇLAR:
1-ÖĞRENCİ LAVABOSUNDAN TUVALET SİFONUNA BAĞLANTI YAPILAN GİDER SİSTEMİ İLE SU TASARRUFU SAĞLANDI. 2-SİFONA LAVABO GİDERİNDEN DOLAN SU, SABUNLU SU OLDUĞUNDAN, TUVALET TEMİZLİĞİNE DE KATKIDA BULUNULDU

SONUÇLARI DEĞERLENDİRİLMESİ:
YAPILAN PROJE ÇALIŞMASIYLA İSTENİLEN HEDEFLERE ULAŞILMIŞ VE AMACA UYGUN SONUÇ ALINMIŞTIR.

KAYNAKLAR:
5. DÜNYA SU FORUMU BILDIRGESI KARARLARI -TÜBİTAK ÇOCUK VE GENÇLIK KITAPLIĞI DIZISI ?EKOLOJİ? -FEN VE TEKNOLOJI ÖĞRENCI DERS KITABI.

PROJENİN TAKVİMİ:
KAYNAKLARDAN ARAŞTIRMANIN YAPILMASI: KASIM AYI PROJEDE KULLANILACAK MATERYAL TEMİNİ: ARALIK AYI PROJENİN HAZIRLANMASI VE UYGULANMASI: OCAK AYI

PROJE BÜTÇESİ:
100 TL.

DESTEK ALINAN KİŞİ VE KURUMLAR:
FEN VE TEKNOLOJİ ÖĞRETMENI, SADIK TAŞKIRAN