SU TASARRUFLU KOMBİ

İLKÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE YARIŞMASI
Bu Benim Eserim Proje Yarışması

İLİ :İSTANBUL / KÜÇÜKÇEKMECE

OKUL ADI: 75.Yıl Sefaköy İlköğretim Okulu

HAZIRLAYAN ÖĞRENCİ: Aylin Kara – Sinem Batmaca

DANIŞMAN ÖĞRETMEN: Ertuğrul Çay

PROJE AMACI:
KOMBİ SİSTEMLERİNDE SU ISINANA KADAR SUYUN BOŞA AKITILDIĞINI VE BUNUN BİR KAYNAK İSRAFI OLDUĞUNU GÖZLEMLEDİK. BİZ PROJEMİZ İLE KAYNAK İSRAFINI BİR YÖNÜ İLE ENGELLEMEK İSTEDİK.

PROJE HEDEFİ:
SU TASARRUFU SAĞLAYAN KOMBİ SİSTEMİ OLUŞTURMAK VE BUNU HAZIR SİSTEMLERE DE UYGULAYABİLMEK.

PROJE ÖZETİ:
ISINANA KADAR SUYUN KENDİ ÜZERİNDEN TEKRAR KOMBİYE GÖNDERİLİP ISINDIKTAN SONRA KULLANIMA SUNULMASINI SAĞLAYAN BİR EK ÜNİTE TASARLADIK.

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER:
İLK OLARAK PROJEMİZİN ÇALIŞMA ALANI İLE İLGİLİ OLARAK BİR LİTERATÜR TARAMASI VE ÖN ÇALIŞMA YAPTIK. KONU OLARAK DAHA ÖNCE BUNA BENZER ÇALIŞMALARIN PLANLANDIĞINI ANCAK BİZİM PROJEMİZİN FARKLI OLDUĞUNU GÖZLEMLEDİK. HAZIR SİSTEMLERE DE EKLENEBİLİYOR OLMASI SEVİNDİRİCİYDİ. KOMBİDEN ÇIKAN SU BİZİM SİSTEMİMİZDE ISINANA KADAR KAPALI DEVRE OLARAK TERMOSTATIN ÜZERİNDEN GEÇEREK YİNE KOBİYE GÖNDERİLİYOR. SUYUN ISINMASIYLA BİRLİKTE TERMOSTAT DEVREYİ AÇIYOR VE ISINAN SU KULLANIM İÇİN GÖNDERİLİYOR. ŞUAN HAZIR SİSTEMLERE DE RAHATLIKLA UYGULANABİLİR BİR ÜNİTEDİR. YALNIZCA BİR TERMOSTAT SİSTEMİ VE MAKSİMUM YARIM METRE BORUDAN OLUŞAN BİR SİSTEMDİR.İSTENİLDİĞİNDE DEVRE GEÇİCİ OLARAK KAPATILARAK ESKİ SİSTEM GİBİ ÇALIŞABİLİR OLABİLİYOR.

İLKÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE YARIŞMASI
Bu Benim Eserim Proje Yarışması