Su Roketi Yapalım

Su roketi yapmak oldukça basit ve eğlenceli bir deneydir. İşte su roketi yapmak için ihtiyacınız olan malzemeler ve yapım adımları:

Malzemeler:

 • PET şişe
 • Su
 • Hava pompası veya kompresör
 • Su roketi fıskiyesi
 • Tutkal veya bant
 • Renkli bant veya çıkartmalar (opsiyonel)

Yapım adımları:

 1. PET şişenin alt kısmını fıskiye ile yer değiştirilebilir hale getirin. Bu amaçla şişenin ağız kısmını kesmeniz gerekebilir.
 2. Şişenin alt kısmını, fıskiye ile yer değiştirdiğiniz parçayı, fıskiye ile sıkıca yapıştırın veya bantlayın.
 3. Şişenin üzerindeki etiketleri çıkarın ve isterseniz renkli bant veya çıkartmalarla süsleyin.
 4. Şişenin içine yaklaşık 1/3 oranında su doldurun. Daha fazla su koymayın, aksi halde roket yükselirken suyun ağırlığı nedeniyle düşebilir.
 5. Şişenin ağzını açık bırakarak hava pompası veya kompresör ile şişeye basınçlı hava verin. Yaklaşık 30-40 psi basınç yeterli olacaktır.
 6. Şişenin ağzını hızlıca kapatın ve roketi yere dikey olarak yerleştirin. Dikkatli olun, roket fırlayacağı için uçuş sırasında yüksek ses çıkarabilir.
 7. Roketiniz hazır! Roketi, açık bir alanda yere dikey olarak yerleştirin ve şişenin altındaki fıskiye düğmesine basarak roketi fırlatın. Roket, suyun itici gücüyle yükselip havada dönecektir.

Unutmayın, su roketi yaparken güvenliği ön planda tutmalısınız. Roketin fırlatılacağı açık bir alanda olması, yüzeye düşmeden önce yere çarpmaması ve çevrenizde kimseye zarar vermemesi önemlidir. Ayrıca, basınçlı hava kullanırken de dikkatli olunmalı ve güvenlik önlemleri alınmalıdır.