Su Roketi Nasıl Yapılır?

Blog yazarı
Nur Seda Şahkulubey

Su Roketi Nasıl Yapılır?

Bu yazımda Fizik 1 proje ödevim olan Water Rocket (su roketi ) yapımından bahsedeceğim.

Öncelikle yaklaşık iki metre büyüklüğünde su borusunu nalburdan alabilirsiniz. Fiyatı 10 lira civarıydı. Su borularından kurulacak olan sistem için tesisatçıdan yardım almanızı öneririm. Eğer plastik boru kaynak makineniz varsa kendinizde yapabilirsiniz. Su şişesinin konulacağı boru 70 cm civarı olmalıdır. Düzeneğin sağ ve sol ayakları 30 cm ortasındaki boru ise 40 cm olmalıdır. Ayaklarındaki üç deliği kapakla kapattırıp biri açık bırakın. Çünkü o kısma sibop takılacak

Sibop taktırdıktan sonra o kapağı da yapıştırırsınız. Sibobu herhangi bir bisikletçiden alabilirsiniz. 4-5 lira civarındadır. PVC’nin 4. kapağını matkapla delip o kısma yerleştirilebilir. Birçok sibop çeşidi var. Ayarlanabilir (somunlu) siboplarıda kullanabilirsiniz ama bunun fiyatı 20 lira civarıdır. Sibop alırken dikkat etmeniz gerek en önemli şey pompanızla uyumlu olabilmesi bu yüzden sibop ve pompayı alıp denedikten sonra yeterli hava basıldığından emin olduktan sonra 4. PVC boru kapağını kaynak yapın. Biz şişemiz ilk uçmamıştı biz nedenini anlamak için 2 kere sibop almak zorunda kalmıştık ve pompa almaya giderken düzenekle gitmek zor olabilir o yüzden bu kısım önemli. Pompayı Tekzen’den 30 liraya almıştım ayaklı pompa olarak geçiyor. Ayaklı pompayı basmak çok daha rahat oluyor. El pompası daha yorucu olabilir.

 

Düzeneğin hassas kısmını yapmadan önce 2.5 litrelik kola şişesini üst kısma koyun ve pompayla uçup uçmadığına havanın gelip gelmediğine bakın sibobun olduğu yerden hava kaçırmadığından emin olun.

Düzenekteki önemli kısımlardan biri şişenin ağzını tutan plastik kelepçelerdir. Plastik kelepçeler tuhafiyede tanesi 15 kuruşa satılıyordu. 10-12 tane alınabilir. (Biz 10 tane kullanmıştık.) Bu kelepçeleri tutabilecek metal bir kelepçe alabilirsiniz. (Biz kullanmadık ama öneririm.) Ayrıca maşon almanız gerek bizim maşon biraz geniş oldu videoda gördüğünüz üzere elimle tutmak zorunda kalmıştım. Eğer uygun genişlikte bulamazsanız maşonun içini silikon tabancayla bir tabaka olacak şekilde daraltmayı deneyebilirsiniz. Böylelikle uzaktan ip yardımıyla çekersiniz. Eğer maşon tam bir şekilde şişenin ağzını ve plastik kelepçeleri kavramazsa şişe fırlamaz.

Ayrıca muma ihtiyacınız var. Yuvarlak mumlar çok daha mantıklı bir tercih olur. Koli bandı da lazım olacak.

Maşonu tutmak için 2. bir şişeye ihtiyaç var, 2 litrelik Didi şişesi kullanmıştım. Farklı bir şişede kullanılabilir.

Gelelim düzeneğin hassas kısmının yapılışına.

İlk olarak bu 2. şişeyi ortadaki düzlük kısmından façetayla kesin. Elinizdeki silindirin üzerine maşonu yerleştirin. Maşonun iç kısmından asetat kalemiyle (cd, keçeli kalem hatta çiziyorsa tükenmez kalem bile kullanabilirsiniz.) yuvarlak çiziniz. Silindirin arka kısmını metal kelepçeyle ölçerek çiziniz. Çizdiğiniz kısımları makasla kesiniz. Koli bandının kenarlarına tek tek plastik kelepçeleri diziniz. Şimdi en zor kısmına gelelim. İlk olarak metal kelepçeyi kola şişesini koyduğumuz yerden aşağıya doğru geçirin Metal kelepçeyi önceden koymamızın nedeni ise boru kalınlaştıktan sonra kelepçe sığmayabilir. Daha sonra düzeneğin yukarı doğru uzanan borusuna kola şişesini koyun kola şişesinin 1/3 ü dışarıda kalacak şekilde(göz kararı ayarlayabilirsiniz ama boşluk muhakkak kalsın) tutun ve şişenin ağzının denk geldiği kısmı kalemle işaretleyin. Mumu yakın küçük bir taburenin üzerine koyun işaretlenen yeri eritin. Düzeneği döndürerek bunu yapmalısın. Bunu yaparken boru erirken akabilir. Yerlere ve taburenin üstüne gazete serin. Borunun eridiğini hissettiğinizde boruyu sıkıştırın bunu yapmamızın nedeni kola şişesini koyduğumuzda borunun kenarlarında kalan boşluklardan hava kaçmamasını sağlamak. Şimdi koli bandına dizilmiş plastik kelepçeleri metal kelepçeyle düzeneğe yerleştiriniz. Plastik kelepçelerin ucu kalınlaşmış yer denk gelerek şişeyi tutmasını sağlayacak. Metal kelepçeyi sıkın. 2. pet şişeyi yerleştirin. Plastik kelepçeleri ve 1. şişenin ağzını tutacak büyüklükteki maşonu yerleştirin ve maşona uzaktan çekebileceğiniz bir ip bağlayın. İlk şişeyi yerleştirdikten sonra düzeneğiniz hazır. Düzeneği ilk havayla sonra suyla deneyin şişenin 2/3 ü dolacak şekilde su koyabilirsiniz.

Düzeneği yaparken yararlandığım link

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin

5 × two =