SU PİRESİNİN TOPRAK KİRLİLİĞİNİN BELİRLENMESİNDE KULLANIMI

İLKÖĞRETİM OKULU ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE ÇALIŞMASI

BU BENİM ESERİM MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE YARIŞMASI

PROJE AMACI:
BU PROJENİN AMACI OKUL ÇEVRESİNDEN ALINAN TOPRAK ÖRNEKLERİNİN SUDA YAŞAYAN CANLILARA ZARARLI OLABİLECEK ZARARLI BİLEŞİKLER İÇERİP İÇERMEDİĞİNİ TEST ETMEKTİR.

PROJE HEDEFİ:
BU PROJENİN HEDEFİ ÇEŞİTLİ YERLERDEN ALINAN TOPRAK ÖRNEKLERİNİN CANLI YAŞAMINA ZARARI OLABİLECEK KİRLİLİKTE OLUP OLMADIĞINI ARAŞTIRMAKTIR.

PROJE ÖZETİ:
Sonuç: Deneyimizin sonunda kontrol grubu olarak belirlediğimiz topraksız doğal kaynak suyundaki pirelerin yaşadığını, ancak diğer örneklerdeki pirelerin örneklerden etkilendiğini gözlemledik. 6 saat 30 dk sonunda ulaştığımız sonuçlar bize ilk canlıların tamamının öldüğü okul bahçesi örneğinin çok daha fazla zararlı bileşik içerebileceğini, en son canlıların tamamının öldüğü otopark örneğinin ise en az zararlı bileşik içerebileceğini gösterdi.

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER:
Şehirlerde yaşayan insan nüfusu arttıkça, yeraltı suları yolların, binaların yapılmasından ve atıklardan oldukça etkilenmektedir. Yeraltı suları yağmur ve kar sularını süzerek deniz, göl vb. su kaynaklarına ulaştıran alanlardır. Bu projenin amacı yağmur ve kar sularının süzüldüğü toprakların ve aynı zamanda bu sulara karışan topraklı alanların sudaki canlıların yaşamına zarar verecek zararlı bileşikleri ne ölçüde içerdiğini bulmaktır. Araştırma Sorusu: Çevremizdeki toprak alanlar su yaşamına zarar verebilecek zararlı bileşikleri içeriyor mu? Hipotez: Çevremizdeki alanlarda suda yaşayan canlıların yaşamlarını etkileyebilecek ölçüde kirlilik vardır. Bu hipotezi test etmek için ağaç diplerinden, okul bahçesinden, oyun parkından, cadde kenarından ve otoparktan aldığımız toprak örneklerini ilk önce bir tülbent yardımıyla süzdük. Daha sonra bu toprak örneklerinin bulunduğu kaplara su pirelerinin yaşamasına elverişli olan doğal kaynak suyunu aynı miktarda koyduk. Bu deney için su pirelerini seçmemizin amacı su pirelerinin suda yaşayan canlılar olması ve sudaki kirliliğinin tespiti için yapılan deneylerde kullanılmasıdır. Belirli aralıklarla eşit sayıda her bir suya koyduğumuz su pirelerinin ne kadar sürede etkilendiklerini inceledik.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin